15. 7. 2024,
8.15

1 dan, 9 ur

Thermometer Blue 2,14

Emiliano Martinez Lautaro Martinez Shakira Copa America Južnoameriško prvenstvo južnoameriški pokal Kolumbija James Rodriguez argentinska nogometna reprezentanca Lionel Messi Lionel Messi

Ponedeljek, 15. 7. 2024, 8.15

1 dan, 9 ur

Copa America 2024, finale

Argentina ponovila podvig Španije. Messi po poškodbi v solzah, navijači povzročali težave.

Argentina prvak 2024 | Lionel Messi je z Argentino ubranil naslov južnoameriškega prvaka, a zaradi poškodbe gležnja moral z igrišča sredi drugega polčasa. Je bil to zadnji nastop 37-letnega Argentinca na južnoameriškem prvenstvu? | Foto Reuters

V Evropi je naslov najboljše nogometne reprezentance na Euru osvojila Španija, le nekaj ur pozneje pa je na drugi strani velike luže status najboljšega v Južni Ameriki zadržala Argentina. Osvojila je že tretje veliko tekmovanje zapored in ponovila podvig Španije med letoma 2008 in 2012. Zmagoviti zadetek je v podaljšku dosegel Lautaro Martinez, prvi as Argentine pa je moral zaradi poškodbe gležnja v solzah na klop že sredi drugega polčasa. Dvoboj v Miamiju so zaznamovali tudi incidenti navijačev, zaradi katerih se je dvoboj začel z 82-minutno zamudo.

Copa America Luis Suarez Urugvaj
Sportal Veteran Urugvaj povedel do brona

Poglejte si neverjetne prizore kaosa v Miamiju

Na stadionu Hard Rock v Miamiju naj bi se finale južnoameriškega prvenstva med Argentino in Kolumbijo začel ob 2. uri, a se je zaradi vdora navijačev na objekt, ki bo leta 2026 gostil tekme svetovnega prvenstva v nogometu, prestavil za skoraj poldrugo uro.

Začetek je bil kaotičen ob vhodih na stadion, pri čemer so organizatorji krivili navijače, ker so poskušali vstopiti brez vstopnic, medtem ko so navijači za to okrivili pomanjkljiv vstopni sistem na prizorišču. Prizori so bili skrb vzbujajoči, saj so nekateri navijači potrebovali zdravniško pomoč, toda po odločitvi, da nenadoma odprejo vrata, brez preverjanja tistih, ki vstopajo, so v veliki meri rešili razmere in tekma se je končno začela.

Neverjetni prizori, kako so navijači želeli priti na stadion v Miamiju:

Sprva je bila nevarnejša Kolumbija. V prvem polčasu je vratar Argentine Emiliano Martinez zbral kar štiri obrambe in svojo mrežo zadržal nedotaknjeno. Pomagala mu je tudi sreča, saj je Jhon Cordoba v sedmi minuti zadel vratnico.

Emiliano Martinez je podobno kot na SP 2022 prejel zlato rokavico za najboljšega vratarja turnirja. | Foto: Reuters Emiliano Martinez je podobno kot na SP 2022 prejel zlato rokavico za najboljšega vratarja turnirja. Foto: Reuters

Največ oči je bilo uprtih v Lionela Messija. Sedemintridesetletni kapetan Argentine se odlično počuti na Floridi, kjer v ligi MLS nastopa za Inter iz Miamija, gavčem pa je želel pomagati do rekordnega 16. naslova južnoameriškega prvaka. To mu je tudi uspelo, a je dvoboj zaradi poškodbe končal predčasno.

Po teku na sredini igrišča, ko ga nihče ni oviral, se je ulegel na igrišče in se držal za desno stegno. Sredi drugega polčasa je moral tako na klop. Tekle so solze, to je bil njegov rekordni 39. nastop na tekmah Copa Americe, dvoboj se je po rednem delu končal brez zadetkov (0:0).

Nicolas Tagliafico je v 75. minuti resda zatresel mrežo Kolumbije, a je bil njegov zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja.

Lionel Messi | Foto: Reuters Foto: Reuters

Nicolas Gonzalez, ki je vstopil v igro namesto Messija, je v 95. minuti ogrozil vrata Kolumbije, a se je izkazal vratar Vargas, v 97. minuti pa je v igro vstopil Lautaro Martinez in nato z zadetkom v 112. minuti, podajo je prispeval Giovani Lo Celso, odločil zmagovalca. Premagal je vratarja Kolumbije Camila Vargasa in dosegel 29. zadetek v državnem dresu. Na tem prvenstvu jih je dal pet in osvojil priznanje za najboljšega strelca tekmovanja.

Kako je Martinez odločil zmagovalca:

Argentina je postala prva reprezentanca po Španiji, ki je osvojila tri zaporedna velika tekmovanja. La Roji je to uspelo med letoma 2008 in 2012, ko je bila dvakrat evropska, enkrat pa svetovna prvakinja. Argentina je Copo Americo osvojila leta 2021, se nato v Katarju (2022) povzpela na svetovni vrh, letos pa je v ZDA ubranila naslov južnoameriškega prvaka.

Lautaro Martinez je bil s petimi zadetki prvi strelec tekmovanja. | Foto: Reuters Lautaro Martinez je bil s petimi zadetki prvi strelec tekmovanja. Foto: Reuters

Kolumbija je nastopila prvič v finalu južnoameriškega prvenstva po 23 letih. Bila je v odlični formi, izgubila ni že na 28 tekmah zapored, vse od februarja 2022. To je bil najdaljši niz nepremagljivosti na svetu, v njenih vrstah pa je najbolj blestel James Rodriguez. Na tem prvenstvu je prispeval kar šest asistenc, največ, odkar so se leta 2011 začele šteti kot del uradne statistike. Messi jih je leta 2021 zbral pet.

Argentina je postavila nov rekord, saj je osvojila Copa Americo že 16. Na večni lestvici sta ji najbližje Urugjva (15 lovorik) in Brazilija (9). | Foto: Reuters Argentina je postavila nov rekord, saj je osvojila Copa Americo že 16. Na večni lestvici sta ji najbližje Urugjva (15 lovorik) in Brazilija (9). Foto: Reuters

Zanimivo je, da sta se reprezentanci pomerili tudi na prejšnji Copa Americi, takrat so gavči v polfinalu strli odpor Kolumbije šele po izvajanju 11-metrovk. Tokrat so bili uspešnejši po podaljšku. Zadnjo tekmo za Argentino v finalu je odigral Angel di Maria. Kmalu po zadetku je dočakal veliko slovo, 36-letnik je bil ob glasnih ovacijah zamenjan na svoji poslovilni tekmi za Argentino.

Med polčasoma je sledil glasbeni vložek, nastopila je kolumbijska zvezdnica Shakira. Zaradi tega je bil odmor podaljšan s 15 na 25 minut. | Foto: Reuters Med polčasoma je sledil glasbeni vložek, nastopila je kolumbijska zvezdnica Shakira. Zaradi tega je bil odmor podaljšan s 15 na 25 minut. Foto: Reuters