27. 10. 2024,
19.35

14 ur, 25 minut

Thermometer Blue 0,07

Chelsea Aston Villa Tottenham Manchester United Arsenal Liverpool Manchester City angleško prvenstvo

Nedelja, 27. 10. 2024, 19.35

Angleško prvenstvo, 9. krog

Derbi na Emiratesu osrečil "meščane", nov šok za Man Utd

Bukayo Saka, Arsenal | Arsenal je dvakrat povedel, a Liverpool se je obakrat vrnil. | Foto Guliverimage

Arsenal je dvakrat povedel, a Liverpool se je obakrat vrnil.

Vrhunec dogajanja na angleških zelenicah ta konec tedna je predstavljal dvoboj Arsenala in Liverpoola, ki sta se v zadnji tekmi 9. kroga razšla z 2:2. Branilec naslova Manchester City, še edini neporaženi klub v tej sezoni, je v soboto z 1:0 premagal Southampton in ob remiju na derbiju prevzel vodstvo na lestvici.  Nov hladen tuš pa so doživeli njihovi mestni tekmeci. Tokrat je Manchester United v gosteh z 2:1 klonil proti West Hamu.

Martin Odegaard Arsenal
Sportal Dobra novica za Norvežane, malce manj za Slovenijo

Uvod v nedeljsko dogajanje je poskrbel za še več slabe volje na rdeči strani Manchestra. Varovanci Erika ten Haga so tokrat položili orožje v Londonu, kjer je  dolgo časa kazalo na remi brez zadetkov, nato pa je v 74. minuti West Ham v vodstvo popeljal Crysencio Summerville. Rdeči vragi so izenačili sedem minut kasneje, natančen je bil Casemiro. Pred koncem rednega dela pa je sledila izjemna priložnost za domače, saj je sodnik David Coote po ogledu Var dosodil prekršek nad Dannyjem Ingsem za najstrožjo kazen, ki jo je v 92. minuti v zadetek pretvoril Jarrod Bowen. Kljub kar 12 minutam dodatka, ki se je nato že nekoliko zavlekel, se rezultat ni več spremenil.

Jarrod Bowen je West Hamu zagotovil vse tri točke. | Foto: Reuters Jarrod Bowen je West Hamu zagotovil vse tri točke. Foto: Reuters

Chelsea je z zmago z 2:1 proti Newcastlu ohranil stik z vrhom. Za domače sta bila natančna Nicolas Jackson v 18. in Cole Palmer v 47. minuti. Vmes je v 32. izid poravnal Alexander Isak. Tottenham je klonil pri Crystal Paleceu, mož odločitve pa je bil Jean-Philippe Mateta, ki je zabil v 31. minuti srečanja.

Derbi kroga so bolje odprli topničarji, ki so povedli z zadetkom Bukayja Sakaja v 9. minuti. V 18. je za veselje gostov poskrbel Virgil van Dijk, še pred odmorom pa je Mikel Merino domače znova popeljal do prednosti. Izid se nato ni menjal vse do 81. minute, ko je na sceno stopil Mo Salah in poravnal na 2:2. Liverpool je tako ostal točko za Manchester Cityjem, Arsenal pa jima sledi na tretji poziciji.

City pred derbijem prevzel vodstvo in tam ostal

Nogometaši Manchester Cityja so se v soboto spet vsaj za kratek čas prebili na prvo mesto angleškega prvenstva. V desetem krogu so na domačem igrišču z golom Norvežana Erlinga Haalanda z 1:0 premagali Southampton, s tem prišli do 23. točke.

Erling Haaland je z 11 zadetki prvi strelec angleškega prvenstva. | Foto: Reuters Erling Haaland je z 11 zadetki prvi strelec angleškega prvenstva. Foto: Reuters

Manchester City domače tekme ni izgubil že od oktobra 2022, nasploh pa je neporažen od lanskega decembra, ko ga je ugnala Aston Villa. Southampton na Etihadu ni zmagal že od prve medsebojne tekme na tem stadionu, od leta 2004. Kljub izrazito pozitivni statistiki medsebojnih tekem pa se je trener sinjemodrih Pep Guardiola obračuna proti predzadnji ekipi kar nekoliko bal.

"Po tednu lige prvakov bi raje igral derbi kot pa obračun z ekipo z dna lestvice. Osredotočenost bi bila proti močnemu tekmecu večja," je španski strateg pred tekmo priznal, da se boji tekmečevega "bunkerja", še posebno, ker ni mogel računati na Kevina De Bruynea, Kyla Walkerja, Jacka Grealisha in Jeremyja Dokuja.

A njegovi varovanci so obrambo tekmecev vendarle hitro prebili. Že v peti minuti je Matheus Nunes poslal predložek z leve strani, v prerivanju pred golom pa je bil Haaland spretnejši in hitrejši od Jana Bednareka, žogo je poslal pod prečko in z 11. golom v sezoni prekinil strelski post, ki je v prvenstvu trajal tri kroge.

Bournemouth šokiral Aston Villo

V nadaljevanju prvega dela so domači še naprej imeli terensko premoč, a jalovo, bližje zadetku so bili gosti, Cameron Archer je tik pred odhodom na odmor zadel prečko. V nadaljevanju so bili gostitelji spet bolj konkretni, Haaland je zapravil dve lepi priložnosti, nenatančen je bil tudi Phil Foden. Zato bi lahko sledila tudi kakšna kazen, gosti so izpeljali nekaj nevarnih protinapadov, na koncu tudi pritisnili na domačo obrambo, vendar se izid ni spremenil, tudi ne po novi priložnosti Haalanda v sodnikovem dodatku.

Če je bil City uspešen takoj po tekmi lige prvakov, pa to ne velja za Aston Villo. Ta je gostila Bournemouth, bila boljši tekmec, toda iztržila le remi. Potem ko jo je v 65. minuti Ross Barkley povedel v vodstvo, je šok doživela v šesti minuti sodnikovega dodatka, takrat je izenačil Evanilson.

Evanilson je spravil navijače Aston Ville na Villa Parku v slabo voljo v šesti minuti sodnikovega podaljška. | Foto: Reuters Evanilson je spravil navijače Aston Ville na Villa Parku v slabo voljo v šesti minuti sodnikovega podaljška. Foto: Reuters

Dramatičen zaključek sta ponudili tudi preostali sobotni tekmi. Ipswich, ki v prvenstvu še ni zmagal, je na gostovanju pri Brentfordu vodil z 2:0, nato z igralcem manj izenačil na 3:3, brez točke pa ostal v šesti minuti dodatka, ko je svoj drugi gol na tekmi dosegel Bryan Mbeumo.

Še bolj spektakularna vrnitev je uspela do tega kroga zadnjeuvrščenemu Wolverhamtonu, to mesto je zdaj prepustil Southamptonu. Na gostovanju pri kakovostnem Brightonu je še v 88. minuti zaostajal 0:2, nato pa v tretji minuti dodatka izenačil in osvojil drugo točko v sezoni.