5.03

4 leta, 4 mesece

Thermometer Red 10

17

Dallas Mavericks NBA Luka Dončić Luka Dončić Dirk Nowitzki Goran Dragić Goran Dragić Miami Heat Liga NBA

Sreda, 4. 12. 2019, 5.03

Liga NBA, 3. december

Nora predstava Dončića, ki je spet podiral rekorde v ligi NBA #video

17

Luka Dončić | Luka Dončić je postavil nov rekord v skokih. Zbral jih je kar 18. | Foto Reuters

Luka Dončić je postavil nov rekord v skokih. Zbral jih je kar 18.

Slovenski košarkarski as Luka Dončić je z Dallasom neustavljiv. Pred gostovanjem v New Orleansu je prejel nagrado za igralca meseca zahodne konference lige NBA, nato pa v zgolj 28 minutah prispeval 33 točk, postal junak tekme in za nameček zbral še rekordnih 18 skokov. Miami je brez poškodovanega Gorana Dragića v napetem dvoboju v Torontu zmagal po podaljšku.

Luka Dončić
Sportal Shaqovo sporočilo Dončiću

Učinek Luke Dončića proti New Orleansu: 33 točk, met za tri 5/12, met za dve 4/6, prosti meti 10/13, 18 skokov, 5 asistenc, 4 izgubljene žoge v 28 minutah in 29 sekundah.

Nova tekma, nove mojstrovine neustavljivega Slovenca. Luka Dončić je na prvi tekmi, ki jo je odigral po prejetem priznanju za najboljšega igralca meseca v zahodni konferenci lige NBA, zablestel v polnem pomenu besede. Čeprav je na parketu prebil le 28 minut, je bil s 33 točkami zanesljivo najboljši strelec dvoboja. Koš gostiteljev je polnil tako z drznimi meti z velike razdalje - od 12 metov za tri točke je bil uspešen kar petkrat - kot tudi s svojimi že značilnimi prodori, s katerimi pogosto para živce tekmecem.

Vrhunci Luke Dončića proti New Orleansu:

Na dvoboju pa ni dosegel le največje število točk, ampak je bil tudi najboljši skakalec. Ujel je kar 18 odbitih žog in postavil osebni rekord, odkar nastopa v ligi NBA. Razkošno statistiko je dopolnil še s petimi asistencami, s tem pa tudi poskrbel, da je nadaljeval izjemen niz košarkarjev, ki so na zaporednih tekmah prispevali vsaj 20 točk, pet skokov in pet asistenc.

Na večni lestvici je že na četrtem mestu in vedno bližje rekorderju Michaelu Jordanu, ki mu je to v sezoni 1988/89 uspelo 18-krat zapored. Dončić, čeprav sploh še ni dopolnil 21 let, je od podviga legendarnega zvezdnika Chicaga oddaljen le še dve tekmi.

Luka Dončić
Sportal Luka Dončić igralec meseca v ligi NBA

Ena izmed dveh trojk Dončića v tretji četrtini:

Dvoboj v New Orleansu se ni začel spodbudno za goste. Po nekoliko uspavanem začetku, ko Dallasu igra ni šla dobro od rok in se je po kar petih izgubljenih žogah hitro znašel v zaostanku, se je mladi Ljubljančan prebudil in skoraj sam držal ritem z gostitelji. New Orleans Pelicans so večino uvodne četrtine vodili, a jim je Dončić, ki je v dobrih desetih minutah dosegel 12 točk, k temu pa dodal kar sedem skokov, povzročal veliko preglavic.

Ko je na začetku druge četrtine že tradicionalno počival na klopi, so Pelikani hitro ušli Dallasu na +9, a se je na srečo gostov iz Teksasa ogrel povratnik J. J. Barea in z osmimi točkami našel priključek. Dončić je po vstopu v igro do konca prvega polčasa dosegel še šest točk in pomagal do preobrata. Dallas se je odpravil na premor s prednostjo +5.

Ena izmed dveh trojk Dončića v prvi četrtini:

V zadnji četrtini sploh ni zaigral

V 28 minutah je dosegel kar 33 točk, kar je nekoliko več od njegovega povprečja na tekmo v tej sezoni. | Foto: Reuters V 28 minutah je dosegel kar 33 točk, kar je nekoliko več od njegovega povprečja na tekmo v tej sezoni. Foto: Reuters V tretji četrtini je sledil šov 20-letnega Slovenca, ki je dokazal, zakaj si zasluži nagrado za najboljšega igralca meseca. V tem delu srečanja je vroči Luka prispeval kar 15 točk in deset skokov. Bil je nerešljiva uganka za gostitelje, vrhunske poteze mladega asa, ki je v prejšnji sezoni postal najboljši novinec lige NBA, pa je s klopi New Orleansa občudoval tudi Zion Williamson, še vedno poškodovani veliki up ameriške košarke, ki mu napovedujejo bleščečo kariero, a mora najprej odpraviti težave s kolenom.

Dallas je po treh četrtinah vodil s 84:75, Dončić, ki je zbral rekordnih 18 skokov, se je preselil na klop, nato pa so njegovi soigralci v začetnih minutah zadnje četrtine povsem nadigrali New Orleans, povišali prednost in na koncu v tej sezoni skromne Pelikane ugnali kar z 21 točkami razlike (118:97).

Ker gostitelji niso več znali ogroziti Dallas Mavericks, trener Rick Carlisle v igro ni več pošiljal zvezdnika s številko 77. Ljubitelji košarke se lahko le sprašujejo, koliko točk, skokov in asistenc bi Dončić vknjižil v primeru, če bi zaigral tudi v zadnji četrtini. Ker pa rezultat še zdaleč ni bil izenačen, to ni bilo potrebno. Dončiću je po svoje kar prijal dodaten počitek.

Navdušenje Dončića ob predstavi soigralcev v zadnji četrtini:

Obrambi New Orleansa je povzročal veliko preglavic. | Foto: Reuters Obrambi New Orleansa je povzročal veliko preglavic. Foto: Reuters Zabaval se je na oziroma ob klopi, navdušeno pozdravljal odlično predstavo soigralcev, ki so v zadnjih minutah zadevali kot za stavo (Seth Curry je dosegel 19 točk in zadel kar pet od sedmih metov za tri točke), na koncu pa v mikrofon TNT poudaril, da je najbolj zadovoljen zaradi odlične igre celotnega moštva, ki je dobro stalo skupaj in si pomagalo v obrambi. "Tako moramo nadaljevati," je kratko in jedrnato dejal Dončić.

Nov izziv ga čaka že v noči na četrtek, ko bo na domačem parketu gostil Minnesoto. Obeta se nova priložnost za nov podvig. To bo tudi prvi nastop pred domačimi gledalci, odkar je prejel eno največjih priznanj, kar zadeva individualne dosežke v ligi NBA, in postal igralec meseca. Dallas bo poskušal nadaljevati imeniten niz, saj je dobil kar osem od zadnjih devetih tekem v ligi. V tej sezoni je v gosteh zmagal že osemkrat, čeprav se je začel šele december. Za primerjavo, v vsej prejšnji sezoni je na gostovanjih zmagal le devetkrat.

Porzingis bolj blokiral kot zadeval

Poleg Dončića in Curryja sta mejo desetih točk pri zmagovalcih presegla še Tim Hardaway Jr. in Maxi Kleber (oba 12), znova pa je bil manj natančen iz igre Kristaps Porzingis. Latvijec je dosegel zanj skromnih sedem točk, iz igre pa metal le 2/11. Bolj je blestel v obrambi, saj je tekmecem podelil kar pet blokad. Pri poražencih sta v napadu najbolj izstopala Brandon Ingram (24) in Jrue Holiday (18 točk).

Luka Dončić
Sportal Ga prepoznate? Luka Dončić! Kako se je vse skupaj začelo?

Miami prvi osvojil kanadsko trdnjavo

Miami, za katerega Goran Dragić zaradi poškodbe desne prepone ni kandidiral za dvoboj, je v gosteh premagal branilce naslova. V Kanadi je bil boljši od Toronta in postal prvi klub, ki je v tej sezoni kot gost osvojil dvorano Scotiabank Arena. Vročica je zmagala po podaljšku (121:110), Jimmy Butler pa se je izkazal s trojnim dvojčkom. Tako kot Duncan Robinson je dosegel 22 točk, prispeval pa tudi 13 skokov in 12 asistenc. Bam Adebayo je dodal 18, Justise Winslow 17, Kelly Olynyk pa 16 točk.

Dramatično srečanje v Torontu:

Pri aktualnih prvakih lige NBA, ki so po devetih domačih zmagah končno naleteli na previsoko oviro, je bil najboljši strelec rezervist Norman Powell (23). Fred VanVleet je dodal 19 točk (trojke 3/9), razočaral pa je Kyle Lowry, saj je izza velike črte zgrešil vseh 11 metov za tri točke in na koncu ob skromnem metu iz igre 2/18 dosegel "le" 12 točk. Miami se je z dragoceno zmago v Kanadi na lestvici vzhodne konference izenačil s Torontom.

Goran Dragić
Sportal Rdeča luč za Gorana Dragića

Nowitzki: Priznam, Dončić je presenetil tudi mene

Za Dirka Nowitzkega je bila prejšnja sezona zadnja, za Luko Dončića pa prva v ligi NBA. | Foto: Getty Images Za Dirka Nowitzkega je bila prejšnja sezona zadnja, za Luko Dončića pa prva v ligi NBA. Foto: Getty Images Dončić, ki je v prvem mesecu in pol nove sezone konkretno nadgradil svojo sijajno debitantsko sezono, v kateri je bil izbran za novinca leta v ligi NBA, je seveda eden najbolj vročih igralcev v ligi in že nekaj časa tudi z naskokom najbolj priljubljen košarkar Dallasa. Tako pri vsesplošni severnoameriški košarkarski javnosti kot seveda pri navijačih Dallasa. Ti so po slovesu Dirka Nowitzkega letos poleti ostali brez svojega velikega ljubljenca, ki jih je na igrišču razvajal dolgih 19 let.

Dončić je bil seveda že nekaj časa tisti, proti kateremu so navijači v Dallasu kazali s prsti, ko so iskali odgovor na vprašanje, kdo bo zapolnil veliko vrzel po odhodu velikega Nemca, a verjetno si nihče ni mislil, da se bo to zgodilo tako hitro. Da ga je Dončić močno presenetil, je priznal tudi Nowitzki sam.

Prej so bili navijači Dallasa nori na številko 41, zdaj je z naskokom najbolj prodajana majica s številko 77 na hrbtu. | Foto: Getty Images Prej so bili navijači Dallasa nori na številko 41, zdaj je z naskokom najbolj prodajana majica s številko 77 na hrbtu. Foto: Getty Images "Moram biti pošten in priznati. Nisem si mislil, da bo tako dober, kot je. Mislil sem, da mu bo v drugi sezoni težje narediti še korak naprej. Predvsem zato, ker je bilo njegovo prvo leto fenomenalno s trojnimi dvojčki in vsem, kar je počel. Prepričan sem bil, da mu bo težje, a očitno je, da je postal še boljši. Njegova košarka ni s tega sveta," je povedal 41-letni Nemec, ki je Dallas leta 2011 popeljal do njegovega za zdaj edinega naslova v ligi NBA.

"Očitno sem se močno motil o njem. Tudi največji košarkarski strokovnjaki se kdaj zmotijo," je še povedal nekdanji najkoristnejši igralec rednega dela in tudi finala lige NBA, ki je z 31.560 točkami daleč najboljši strelec v zgodovini Dallasa.

Dončić je prejšnjo sezono, v kateri je odigral 72 tekem, sicer sklenil s povprečjem 21,2 točke, šestih asistenc in 7,8 skoka na tekmo.

James Harden | Foto: Reuters Foto: Reuters 50 točk Hardna je bilo premalo za zmago Houstona

Zelo zanimiva tekma je bil v San Antoniu, končala pa se je šele po drugem podaljšku. Košarkarji San Antonio Spurs so gostili Houston Rockets. Na koncu so zmagali domači košarkarji z izidom 135:133. San Antonio je še pet minut pred koncem rednega dela zaostajal za deset točk, a se uspešno vrnil in zasluženo zmagal.

Pri domačih košarkarjih je bil razpoložen Lonnie Walker IV z 28 točkami najbolj, kar je njegov najboljši dosežek v karieri. DeMar DeRozan je za Spurs prispeval 23 točk, devet asistenc in pet skokov.

Pri Houston Rockets je bil daleč najuspešnejši James Harden. Ta je se je tokrat ustavil pri 50 točkah, poleg tega je v svojo statistiko vpisal devet skokov in šest asistenc. Clint Capela je dosegel 22 točk in 21 skokov, Austin Rivers in Russell Westbrook pa sta prispevala 19 točk.

LA Lakers po bolečem porazu do 18 zmage v sezoni LeBron James | Foto: Gulliver/Getty Images Foto: Gulliver/Getty Images

Na delu so bili tudi LA Lakers, ki so pred dnevi doživeli boleč poraz prav proti Dallas Mavericks. Jezerniki so v noči na sredo v gosteh igrali proti Denver Nuggets in zmagali z izidom 96:105. Pri LA Lakers sta bila najboljša LeBron James in Anthony Davis. Oba sta dosegla po 25 točk. Lakers so z 18 zmagami in le tremi porazi na vrhu zahodne konference.

Pri domačih košarkarjih je Jamal Murray dosegel 22 točk, Paul Millsap je prispeval 21 točk in osem skokov, Nikola Jokić pa se je ustavil pri 13 točkah in osmih asistencah.