Toronto Raptors LeBron James Los Angeles Lakers Dallas Mavericks Brooklyn Nets Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Liga NBA

Sreda, 2. 3. 2022, 7.17

Liga NBA, 1. marec

Sladka zmaga Dončića proti vzorniku, Dragića izžvižgali v Torontu #video

Luka Dončić | Luka Dončić je z Dallasom v gosteh premagal Los Angeles Lakers LeBrona Jamesa. | Foto Reuters

Luka Dončić je z Dallasom v gosteh premagal Los Angeles Lakers LeBrona Jamesa.

V noči na sredo sta bila v ligi NBA na delu dva slovenska košarkarska legionarja. Luka Dončić je Dallasu do zmage na gostovanju pri Los Angeles Lakers, kjer izstopa njegov vzornik LeBron James, pomagal s 25 točkami. Goran Dragić je z Brooklynom gostoval pri nekdanjem klubu Torontu. Občinstvo mu je ob vrnitvi namenilo žvižge, Nets pa so ob dobri predstavi Ljubljančana ostali prekratki za eno točko (108:109).

Los Angeles Lakers : Dallas Mavericks 104:109 (25:30, 56:71, 87:85)

Učinek Luke Dončića: 25 točk (met za tri 0/5, met za dve 9/16, prosti meti 7/11), 8 sk., 5 as., 2 blok., 1 ukr. žoga, 6 izg. žog v 37 minutah in 47 sekundah

Košarkarji Dallasa so po Golden Statu v gosteh odpravili še Los Angeles Lakers. Čeprav so imeli po prvem polčasu vse v svojih rokah, so si v nadaljevanju močno otežili pot do dragocene zmage, s katero so na lestvici zahodne konference ohranili peto mesto.

Vrhunci Luke Dončića proti Los Angeles Lakers:

Gostje iz Teksasa so po prvem polčasu vodili za 15 točk. Prednost je bila med drugo četrtino še občutnejša. Za kratek čas je skočila tudi nad 20 točk, Luki Dončiću in druščini je šlo vse po načrtih. Mavericks so tako po prvem polčasu vodili z 71:56, nato pa je sledil velik preobrat. Razigral se je LeBron James, s tremi trojkami, nekatere je zadel z velike oddaljenosti, je svojo ekipo popeljal v vodstvo! Los Angeles je tretjo četrtino dobil s kar 31:14.

Jezerniki se krčevito borijo za mesta, ki še vodijo v končnico lige NBA. Zato bi jim zmaga proti Dallasu, zlasti po bolečem porazu proti New Orleansu (–28) prišla še kako prav. Ko se je zdelo, da bo občinstvo v dvorani Crypto.com Arena le prišlo na svoj račun, pa so izbranci Jasona Kidda vrnili udarec. Dončić je s tremi zaporednimi koši v zadnjih minutah srečanja prevesil jeziček na tehtnici v prid gostov, Dallas, ki je na dvoboju podobno kot gostitelj iz Kalifornije zaigral le z devetimi igralci, je na koncu zmagal s 109:104.

Atraktivno zabijanje Luke Dončića čez Dwighta Howarda:

Ljubljančan, ki je odigral prvo tekmo v ligi NBA kot 23-letnik, je dvoboj sklenil s 25 točkami, osmimi skoki, petimi asistencami, a tudi šestimi izgubljenimi žogami. Dallas je še sedem minut pred koncem zaostajal s 94:100, a nato dosegel 11 točk zapored, prevzel vodstvo, prednosti pa do konca srečanja ni več izpustil iz rok. Z 22 točkami je bil drugi strelec Dallasa Jalen Brunson, Dorian Finney-Smith, ki se je izkazal z natančnimi meti za tri točke tik pred koncem prvega polčasa, je dodal 16 točk in devet skokov, znova pa je kot rezervist navdušil Spencer Dinwiddie. Razbremenil je Dončića pri odgovorni nalogi organizacije igre, ob metu iz igre 5/11 dosegel 14 točk, soigralcem pa podelil kar devet asistenc.

Luka Dončić je odigral prvo tekmo v ligi NBA kot 23-letnik. | Foto: Reuters Luka Dončić je odigral prvo tekmo v ligi NBA kot 23-letnik. Foto: Reuters

Jezerniki so doživeli še šesti poraz na zadnjih sedmih tekmah. Prvi zvezdnik LeBron James je bil s 26 točkami prvi strelec dvoboja, a v zadnji četrtini, ko se je lomil rezultat, ni predstavljal večje nevarnosti za Dallas. "Kralj" James po nastopu na tekmi All-Star sploh še ni zmagal. Z Jezerniki je izgubil tri tekme zapored.

Dragića pričakali žvižgi, Brooklyn prekratek za točko

Košarkarji Toronta so še drugič zapored premagali Brooklyn. V noči na torek so v New Yorku dodobra nadigrali oslabljenega tekmeca, končna razlika je znašala 36 točk, zato je marsikdo pričakoval, da bo podobno razmerje moči vladalo tudi 24 ur pozneje v Kanadi. Liga NBA pa je znova pokazala svojo nepredvidljivost, saj je bil dvoboj zelo izenačen. Gostom iz Brooklyna je kazalo imenitno, v zadnjo četrtino so vstopili s prednostjo osmih točk, a jo nato zapravili.

Vrhunci dvoboja v Torontu:

Toronto je v napeti končnici zmagal s 109:108, po dvoboju pa je bilo veliko govora o sprejemu, ki ga je bil deležen nekdanji "dinozaver" Goran Dragić. Navijači, ki so lahko prvič po 13. decembru 2021 napolnili dvorano Scotiabank Arena, so si zapomnili nekatere podcenjujoče izjave Ljubljančana, ko se je lani iz Miamija selil v Kanado, nato pa so mu zamerili tudi to, da je kot košarkar, ki je še vedno imel pogodbo s Torontom, košarkarske priprave opravljal na Floridi.

Kako je občinstvo v Torontu pozdravilo Gorana Dragića z žvižgi:

Ko je napočil čas za vrnitev Dragića, so mu namenili glasne žvižge. Vsak njegov dotik z žogo so pospremili s koncertom neodobravanja. Nekdanji kapetan slovenske reprezentance je pred selitvijo k Brooklynu za Toronto zbral le pet nastopov, v katerih je na parketu prebil 90 minut in prispeval 40 točk. Tokrat je na prvem gostovanju v Kanadi, odkar ni več košarkar Toronta, prispeval deset točk, v času, ko je bil na igrišču, pa je bilo njegovo moštvo boljše za kar +15.

"Presenečen sem bil. Rad imam Gorana," se je žvižgom čudil zvezdnik Toronta Pascal Siakam, trener Nick Nurse, ki v prvem delu sezone Dragiću ni namenjal pretirane minutaže, pa je dodal: "Gledalci so se ob tem zabavali, mar ne? Kot da niso hoteli stopiti s plina."

Goran Dragić je proti nekdanjim soigralcem na gostovanju v Torontu dosegel deset točk. | Foto: Reuters Goran Dragić je proti nekdanjim soigralcem na gostovanju v Torontu dosegel deset točk. Foto: Reuters

Tudi tokrat pomočnik trenerja Brooklyna Jacque Vaughn (prvi trener Steve Nash je manjkal zaradi proticovidnega protokola) ni mogel računati na Kyrieja Irvinga, saj v Torontu veljajo enaka pravila kot v New Yorku in proti covidu necepljeni košarkarji ne smejo igrati, manjkali so tudi poškodovani Kevin Durant (menda zadnjič), Joe Harris, Andre Drummond in tudi avstralska okrepitev Ben Simmons, ki še vedno ni pripravljen za igro. "Pomanjkanje tekmovalne forme" je uradni razlog za Simmonsovo odsotnost.

Liga NBA, 1. marec:

Los Angeles Lakers : Dallas Mavericks 104:109
James 26 (met iz igre 10/18), 12 sk., 5 as., Anthony 20, Monk 17, Westbrook 12 (met iz igre 5/17), 8 as., 6 sk.; Dončić 25 (met za tri 0/5, met za dve 9/16, prosti meti 7/11), 8 sk., 5 as., 2 blok., 1 ukr. žoga, 6 izg. žog v 37 minutah in 47 sekundah, Brunson 22 (trojke 4/6), Finney-Smith 16, 9 sk., Dinwiddie 14, 9 as., Powell 13, 7 sk.

Toronto Raptors : Brooklyn Nets 109:108
Trent Jr. 24, 7 as., Barnes (10 sk.) in Siakam (8 sk., 6 as.) 18, Flynn 15, 8 as., 6 sk.; Johnson 19, Curry 18, 6 as., Aldridge 16, 9 sk., Dragić 10 (met za tri 0/1, met za dve 4/7, prosti meti 2/5), 2 sk., 2 as., 1 izg. žoga v 15 minutah

Washington Wizards : Detroit Pistons 116:113
Kuzma 21, 9 sk., 6 as., Bryant 16, 6 sk., Caldwell-Pope 15; Grant 26, Cunningham 20, 9 sk., Bey 19, 7 sk.

Boston Celtics : Atlanta Hawks 107:98
Tatum 33 (met iz igre 12/25), 8 sk., 7 as., Williams (7 sk.) in White (5 as.) 18, Smart 16; Young 31 (met iz igre 12/25), 6 as., Bogdanović 25 (trojke 3/9), Gallinari 12, 8 sk.

Houston Rockets : Los Angeles Clippers 100:113
Green 20, Wood 17, 8 sk., Sengun 13, 9 sk.; Zubac 22, 12 sk., Morris Sr. 18, Jackson 17, 6 as.

Minnesota Timberwolves : Golden State Warriors 129:114
Towns 39 (met iz igre 14/22), 9 sk., Russell 22, 7 as., Beasley 20; Curry 34 (trojke 5/16), Lee 15, 6 sk., Payton II 14