Boleča noč Luke Dončića

3

Luka Dončić | Luka Dončić je ob zdravstvenih težavah zaostal za svojim povprečjem. | Foto Guliver Image

Luka Dončić je ob zdravstvenih težavah zaostal za svojim povprečjem.

Kljub bolečinam v vratu je slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić (19 točk, 6 skokov, 6 asistenc) stisnil zobe, a je moral po zanj podpovprečni predstavi z brezkrvnim Dallasom še drugič zapored priznati premoč LA Clippers (106:81), ki so pred vrnitvijo serije prvega kroga končnice lige NBA v Kalifornijo izenačili skupni rezultat na 2:2. Izenačen je tudi dvoboj LA Lakers - Phoenix, medtem ko sta Brooklyn in Atlanta povedla s skupnim rezultatom 3:1.

Posnetek z novinarske konference, na katerem Luka Dončić pojasnjuje, da mu težave povzročajo bolečine v vratu, ter ob tem izjavi, da mu jo je zagodel "heksenšus", je hitro zaokrožil po spletu in v Evropi poskrbel za kar nekaj smeha. A Ljubljančanu v noči na ponedeljek ni bilo do smeha. Da še zdaleč ne gre za nedolžno težavo, je potrdil pogled na njegov obraz. Ko se je po zadetem metu za tri točke ali nizu všečnih akcij z izrojenim položajem za met v raketi vračal v obrambo, je z grimasami izkazoval veliko nelagodje.

Po treh izjemnih predstavah, v katerih je v povprečju dosegal 38 točk, 8,7 skoka in devet asistenc, se je moral tokrat LD 77 sprijazniti s skromnejšo statistiko. V slabih 36 minutah je dosegel 19 točk (met iz igre 9:24, za tri točke 1:7, prosti meti 0:5), dodal pa po šest asistenc in skokov.

Dallas je ob tem dajal vtis moštva, ki je prevzelo Dončićevo bolečino. Njegovi soigralci so namreč vsi po vrsti razočarali. Izgubili so skok, metali slabo za tri točke (5:30), igralci s klopi niso prinesli sprememb. Na strani povsem zasluženih zmagovalcev pa je imel svoj šov predvsem Kawhi Leonard, ki je 29 točkam dodal deset skokov.

Fotografija, ki pove vse. | Foto: AP / Guliverimage Fotografija, ki pove vse. Foto: AP / Guliverimage

Dallas je vodil le v uvodnih minutah

Ko je Tim Hardaway v tretji minuti tekme zadel dva prosta meta in nadgradil predhodne štiri točke Kristapsa Porzingisa, si pri rezultatu 6:5 prav gotovo ni predstavljal, da je to zadnje Dallasovo vodstvo. A po delnem rezultatu 14:3 so gostje iz Kalifornije že v prvi četrtini vodili z rezultatom 31:19, ob dobri igri Paula Georgea pa na polovici druge četrtine že z velikih 48:29. V tem delu tekme je sicer Dončić pokazal nekaj napadalne igrivosti, a prave podpore soigralcev ni imel, obenem pa tudi ne dovolj moči za kontinuirano kakovost.

Evropski tandem ni dal želenega rezultata. | Foto: AP / Guliverimage Evropski tandem ni dal želenega rezultata. Foto: AP / Guliverimage

Navijači v American Airlines Centru so na preobrat upali na začetku tretje četrtine, a je njihove upe v kali zatrl delni rezultat 10:2, po katerem so LA Clippers vodili že s 24 točkami naskoka (69:45). Tudi preostanek tekme je minil v znamenju uveljavljanja kalifornijske moči. Še več, zasedbi, ki jo vodi Tyronn Lue, ni bilo treba unovčiti vseh svojih adutov, saj so z udarnim ritmom in obrambno čvrstostjo igraje ohranjali priborjeni kapital, v zadnjem delu pa so bili nosilci deležni celo zajetnega odmerka počitka.

"Poškodbe so del športa. Tudi bolečine v vratu in težava z živcem. A bil sem pripravljen. Po terapijah z ledom in masaži sem se počutil bolje kot dan pred tem. Igral sem katastrofalno. To moram popraviti. Poraz je boleč," je po tekmi izjavil 22-letni Ljubljančan.

Četrta ekipa zahodne konference je tako z dvema zaporednima zmagama v Dallasu izničila prednost Dončićeve druščine in pred selitvijo serije v Kalifornijo prešla v psihološko prednost. To bo poskušala unovčiti na peti tekmi, ki bo na sporedu v noči na četrtek.

Brooklyn in Atlanta do zaključnih žog

Zanimivo je bilo tudi na preostalih tekmah. Prva je že v nedeljskem večeru zmago dosegla Atlanta. Hawks so na krilih ponovno odličnega Traeja Younga ključni korak k zmagi naredili v tretji četrtini, ki so jo dobili za 13 točk. Poleg Younga, ki se je ustavil pri 27 točkah, sta jih več kot 20 pri domačih dosegla še John Collins (22) in Danilo Gallinari (21). Pri New Yorku je bil blizu trojnega dvojčka Julius Randle, ki je 27 točkam dodal devet skokov in sedem asistenc. Sledil mu je R. J. Barret z 21 točkami.

Trae Young je Atlanto popeljal na prag uvrstitve v drugi krog. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Trae Young je Atlanto popeljal na prag uvrstitve v drugi krog. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Na pragu napredovanja se je znašel tudi zvezdniški Brooklyn, ki je še tretjič v seriji premagal Boston, tokrat z visokih 141:126. Kar 40 točk Jaysona Tatuma je bilo hitro pozabljenih oziroma razvrednotenih, saj je na drugi strani blestel zvezdniški trojček v gostujočih vrstah. Kevin Durant je vknjižil kar 42 točk, Kyrie Irving ob enajstih skokih tri manj, James Harden pa je 23 točkam dodal še 18 skokov. Posledično je Boston vodil le v večjem delu prve četrtine, sledil pa je večinoma enosmerni promet.

LeBron James in LA Lakers še brez šampionskega sijaja | Foto: AP / Guliverimage LeBron James in LA Lakers še brez šampionskega sijaja Foto: AP / Guliverimage

Še naprej pa velika negotovost zaznamuje obračun prvakov in povratnikov v končnico. Phoenix je namreč na četrti tekmi ugnal LA Lakers (100:92) in tako izenačil serijo (2:2). Košarkarji iz Arizone so znova navdušili s homogenostjo, predvsem pa so gostitelje v kot stisnili v drugem polčasu. Pri tem je zanimivo, da je v zmagovitem moštvu šesterica presegla dvomestno število točk, a nihče ni presegel dvajsetice. Chris Paul je dosegel 18 točk, po eno manj Devin Booker in Jae Crowder, Deandre Ayton pa je tekmo končal z udarnim dvojnim dvojčkom (14 točk, 17 skokov). Da bi bil seznam skrbi za prvake, pri katerih je izstopal LeBron James (25 točk, 12 skokov, 6 asistenc), še daljši, je poskrbela nova poškodba Anthonyja Davisa.