Ponedeljek,
21. 12. 2015,
20.37

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Sportalov zakaj liga NHL Anže Kopitar Anže Kopitar

Ponedeljek, 21. 12. 2015, 20.37

8 let, 7 mesecev

Zakaj so v ligi NHL v podaljšku zmanjšali število igralcev?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Večina hokejskih tekem se ne sme končati brez zmagovalca. Če sta ekipi po rednem delu izenačeni, sledi podaljšek, nato morda še kazenski streli. Liga NHL je letos v podaljšku odvzela igralca. Zakaj?

Za razliko od nekaterih športov hokej načeloma ne dopušča remijev. Ti so v delih določenih tekmovanj – primer je hokejska liga prvakov – sicer dovoljeni, a v najmočnejši hokejski ligi jih že lep čas ni. Če sta moštvi po 60 minutah izenačeni, sledi petminutni podaljšek do prvega zadetka, četudi potem rezultat ni spremenjen, o zmagovalcu odločajo kazenski streli. A ni bilo vedno tako.

Od prepovedi do zmanjševanja števila igralcev

Liga NHL je podaljške pozdravila že v svojih začetkih. Prvi obračun, na katerem je bil zmagovalec v primeru zadetka v podaljšku (včasih so ga igrali do konca igralnega časa) odločen, je bila peta finalna tekma Stanleyjevega pokala leta 1919, ko so Montreal Canadiens po preobratu premagali Seattle Metropolitants. Podaljšana igra je bila od druge svetovne vojne pa vse do sezone 1983/84 prepovedana. V tisti sezoni pa je liga NHL vpeljala petminutni podaljšek že v rednem delu sezone in pravilo, da je tekma ob morebitnem zadetku v podaljšku odločena, poraženec pa ostane brez točke.

Prelom tisočletja je prinesel konkretno spremembo pravil. V sezoni 1999/2000so v ligi NHL zmanjšali število igralcev v podaljšku; tako sta moštvi, ob predpostavki, da nihče ni bil kaznovan, igrali 4 na 4 (štirje igralci v polju in vratar). Druga novost pa je bila, da je moštvo, ki je izgubilo v podaljšku, kljub porazu dobilo točko. Po stavki so v sezoni 2005/06 sledili zgledu lige AHL in za primere izenačenega rezultata po podaljšku vpeljali kazenske strele.

Manj loterij, več odločitev pred kazenskimi streli

Letošnja pomlad v ligi NHL je bila spet polna idej, del vzorca pa so spet poiskali pri "podružnicah" v ligi AHL. Ta je v sezoni 2014/15 sprejela pravilo ter podaljšano igro podaljšala na sedem minut, število igralcev v polju vsakega moštva pa po prvi prekinitvi po tretji minuti podaljška zmanjšala na tri.

Vse to z namenom, da bi bilo število tekem, odločenih že po podaljšku in ne po kazenskih strelih – ti so namreč velikokrat stvar sreče, loterije –, čim višje. Želje so se uresničile. Po sprejetju pravila se je po pisanju uradne strani lige NHL 75 odstotkov tekem, ki so bile po rednem delu izenačene, končalo v podaljšku. Sezono pred tem pravilom, ko so celoten podaljšek igrali 4 na 4, pa je bil zmagovalec v podaljšku znan le na 35,3 odstotka srečanjih.

Zniževanje odstotka loterij v ligi AHL je k spremembam pravil pritegnilo tudi najkakovostnejše klubsko hokejsko tekmovanje in junija je postalo jasno, da bodo tudi v ligi NHL podaljšek igrali 3 na 3. Razlika pa je v tem, da je podaljšek ostal dolg pet minut in da moštvi že od začetka podaljška igrata z le tremi igralci v polju (če nobeno moštvo nima izključenega igralca).

Intenzivneje in hitreje, zabavno pa predvsem za gledalce

"Navdušen sem. Skoraj enotni smo bili, da želimo, da se več tekem konča v podaljšku kot pa po kazenskih strelih. Želja je uslišana. Zdaj sicer še ne vemo, kaj bo pokazala statistika, a prepričan sem, da bo manj kazenskih strelov. To bi znalo biti še zabavno, gre za zasuk v pravilih, ki bi lahko navdušil tudi gledalce," je bil ob uveljaviti novega pravila zadovoljen generalni direktor – prav generalni direktorji so dali predlog, zeleno luč pa mu je prižgal svet guvernerjev lige NHL – Nashville Predators David Poile.

Za navijače je novost, ki je niso prav vsi sprejeli z odprtimi rokami, atraktivna, saj akcije res ne manjka, drugače je pri hokejistih. Glede na to, da je na ledeni ploskvi le šest igralcev v polju, se vsakemu odpira več prostora, v igro je vse bolj aktivno vključen tudi vratar, ki je ob posesti ploščka nasprotnika v veliko večji nevarnosti kot v rednem delu tekme. Igra je izjemno intenzivna in hitra, veliko je "norenja gor in dol", kot se ob ogledu novega podaljška radi izrazijo mnogi ljubitelji te najhitrejše ekipne igre.

Trenerji na led tako pošiljajo le najbolj izkušene može, saj že ena sama napaka, trenutek nezbranosti lahko pomeni konec tekme. Hokejisti vedo povedati tudi veliko o tem, kako pomembno je dobiti sodniški met, kako pomembno je natančno podajati in imeti plošček v posesti od začetka.

Kopitarjevi ga imajo lahko radi

Če podaljšek po novem gledalcem ponuja več zabave, pa se med akterji na ledu krešejo mnenja o igri 3 na 3. Eni jo imajo radi, drugi ne. Všeč je seveda tistim, ki so bili v takem položaju pogosto uspešni. Med te spada tudi Anže Kopitar. Šest od devetih tekem Kraljev, ki so bile po rednem delu izenačene, se je končalo v podaljšku, kar na petih so slavili Kopitarjevi, ki so v podaljšku tako izgubili le eno srečanje.

"Odpira se ti veliko prostora, tako da se lahko poslužuješ različnih strategij, v igri je kar naenkrat tudi vratar, česar v preteklosti nismo bili vajeni. Pomembno pri vsem je, da dobiš sodniške mete. V pretekli sezoni smo končnico izgubili prav zaradi porazov v podaljških in tudi po kazenskih strelih, letos pa nam gre za zdaj dobro," je slovenski napadalec, ki je v tej sezoni v podaljšku dvakrat odločil zmagovalca, zadovoljen s plenom v podaljšku.

Vratarji s pomisleki

So se pa nad podaljškom 3 na 3 pritoževali nekateri vratarji. Tampin Ben Bishop na primer meni, da takšna podaljšana igra ni pravična, Cory Schneider (New Jersey Devils) pa je dejal, da se bo odstotek obramb vratarjev znižal, in predlagal, da bi se vodili ločeni statistiki – ena za obrambe v rednem delu tekme, druga za podaljšek. A številke, ki so jih v ligi NHL zbrali po dveh mesecih, ne kažejo drastičnih sprememb v odstotku obramb.

Odstotek tekem, končanih pred kazenskimi streli, narašča

Pred dnevi so zadolženi za statistiko pri ligi NHL postregli s svežimi informacijami o tem, kako se je odstotek tekem, odločenih v podaljšku, spremenil v primerjavi z lansko sezono. Lani (igra 4 na 4) se je 44,4 odstotka vseh obračunov, ki so bili po 60 minutah izenačeni, končalo v podaljšku (136 od 306 tekem v vsej sezoni) – več kot polovico teh je odločila loterija. V tej sezoni je odstotek krepko narasel. Kar 68,4 odstotka vseh tekem (78 od 114 tekem, do 18. decembra), ki jih ni bilo konec po rednem delu, se je končalo v podaljšku, kar pomeni, da je bila po kazenskih strelih odločena manj kot tretjina.