Sobota, 5. 5. 2018, 20.15

Svetovno prvenstvo v hokeju, 2. dan

Čehi v zadnjih sekundah izsilili podaljšek, v njem pa užalostili Slovake

Češka Slovaška SP v hokeju | Foto Reuters

Prvi tekmi drugega dne svetovnega prvenstva elitne divizije na Danskem sta se končali po podaljšku z istim rezultatom 3:2. Švicarji so premagali Avstrijo, Latvijci pa Norveško. Zgodovinsko prvo tekmo med hokejsko elito je odigrala Južna Koreja, za dobrodošlico pa od Fincev dobila obilno porcijo zadetkov. Francozi so se znesli nad Belorusi. V derbiju dneva sta obračunali Češka in Slovaška, zmage v podaljšku pa se je veselila prva. Domačini so z 0:4 klonili proti močnim Američanom.

V derbiju dneva je Češka po napetem spopadu v podaljšku premagala Slovaško. Zadnja želi pod generalnim direktorjem Miroslavom Šatanom pisati novo zgodbo, na prvi tekmi pa se je prikazala v lepi luči. Proti Čehom je vse do zadnjih desetih sekund tekme vodila z 2:1, nato so njihovi sosedi, ki so v zadnjih dveh minutah tekme vratarja zamenjali s šestim igralcem v polju, vendarle prišli do izenačenja in izsilili podaljšek.

Prvi gol za Slovake je v 8. minuti tekme dosegel Michal Krištoff, v 22. pa je izenačil David Kubalik. Slovaki so z golom Andreja Sekere v 26. minuti spet povedli, Čehi so lovili izenačenje in ga tik pred iztekom 60 minut tudi ujeli. Pičlih deset sekund pred koncem tekme je zadel Martin Nečas. V podaljšku so Čehi izkoristili nalet in se po golu Dmitrija Jaškina veselili zmage.

Američani že pri dveh zmagah

Gostitelji prvenstva, ki so v petek po kazenskih strelih strli olimpijske podprvake Nemce (ti so na SP s spremenjeno zasedbo), so gladko z 0:4 izgubili proti Američanom, ki so že pri dveh zmagah. Včeraj so po kazenskih strelih premagali Kanadčane.

Paeku in druščini finska dobrodošlica Selektor Južne Koreje Jim Paek in njegovi varovanci pišejo zgodovino na SP elitne divizije. | Foto: Reuters Selektor Južne Koreje Jim Paek in njegovi varovanci pišejo zgodovino na SP elitne divizije. Foto: Reuters

V Seulu rojeni strateg z ameriškim in kanadskim potnim listom Jim Paek in njegovi varovanci so odigrali zgodovinsko tekmo, saj Južna Koreja sploh prvič igra na svetovnem prvenstvu elite.

Prvi hokejist, rojen v Južni Koreji, ki je zaigral v ligi NHL, je v štirih letih, predvsem z namenom konkurenčnosti na olimpijskih igrah v Pjongčangu, zgradil ekipo, ki temelji na naturaliziranih oklepnikih.

Od tretjega razreda jo je v štirih letih pripeljal do prvega. Vse drugo kot izpad v drugi razred bi bilo presenečenje.

Korejci so se v prvem krogu pomerili s finskimi levi, ki so na Dansko pripotovali spodbujeni z zmagama nad Rusijo in Švedsko. Za dobrodošlico med elito so Korejcem napolnili mrežo in jih premagali z 8:1.

Drugi dan prvenstva odprli Švica in Avstrija

Drugi tekmovalni dan svetovnega prvenstva na Danskem sta v Köbenhavnu odprli Švica in Avstrija. Zadnji so se po dveh letih igranja v drugem razred vrnili med 16 najboljših reprezentanc sveta in bodo poskušali obstati v tem rangu.

Avstrijci so sredi tekme ostali brez branilca Stevena Stronga. | Foto: Reuters Avstrijci so sredi tekme ostali brez branilca Stevena Stronga. Foto: Reuters

Švicarji, ki po srebru na prvenstvu leta 2013 niso več posegali tako visoko, še najvišje so od takrat končali lani, ko so se zaustavili na šestem mestu, so večji del tekme boljši nasprotnik.

V 25. minuti so razpoloženega vratarja Avstrije Bernharda Starkbauma premagali drugič in povedli z 2:0, a Avstrijci so se vrnili in 15 minut pred koncem rednega dela izenačili. Preobrat so začeli, potem ko je švicarski napadalec Sven Andrighetto na tla zrušil branilca Stevena Stronga. Oba sta tekmo končala predčasno, Andrighetto zaradi kazni, Strong, ki ga je na nosilih pospremilo zdravniško osebje, pa zaradi poškodbe.

Po 60 minutah zmagovalca ni bilo, tako da je odločal podaljšek, v katerem je zmago Švici priigral Enzo Corvi.

Prvo tekmo SP sta v Herningu odigrali zadnja leta stalni članici elite, v kateri ponavadi končata na spodnji polovici lestvice, Norveška in Latvija. Skandinavci so vodili z 2:0, nato pa po preobratu izgubili z 2:3.

Francozi so se po porazu z Rusi znesli nad Belorusi

Po visokih porazih proti velesilam v prvem krogu, sta se za prvo zmago na turnirju udarili Francija in Belorusija. Galski petelini so nad tekmeci znesli jezo po ruskem tepežu v prvem krogu (0:7) in Beloruse odpravili s 6:2. Ti imajo zdaj na računu dva boleča poraza, v prvem krogu jih je namreč gladko premagala tudi Švedska (0:5).