7 let, 12 mesecev

Slovenija Ukrajina

Četrtek, 19. 4. 2012, 16.13

Prišel čas, da padejo tudi Ukrajinci

Na svetovnih prvenstvih sta se Slovenija in Ukrajina srečali štirikrat, vedno so zmagali slednji. Navijačem je najbolj v spominu ostala tekme iz 1998, ko so si igralci prislužili 263 kazenskih minut.

Od zadnje medsebojne tekme na svetovnem prvenstvu je minilo že 14 let, vedno je zmaga ostala pri hokejistih Ukrajine, ki so do najvišje prišli na prvem medsebojnem uradnem obračunu leta 1994. Na Slovaškem, kjer se je igrala tedanja skupina C svetovnega hokeja, so se nekdanji predstavniki Sovjetske zveze veselili uspeha s 6:1. Še dvakrat sta se tekmeca srečala v skupini C, najprej so ''risi'' na Jesenicah morali priznati premoč z 2:4, naslednja dva obračuna pa sta bila še bolj napeta. V Estoniji leta 1997 je bilo 3:2 za Ukrajino, ta je prišla do zmage v zadnji tretjini, saj so po dveh vodili Slovenci z 2:0. Leta 1998 sta se udarili na Jesenicah v skupini B, končni rezultat je bil 4:3 za Ukrajino.

Nato pa so prišle kvalifikacije za skupino A in november 1998, prizorišče je bila Ljubljana. ''Risi'' so po dveh tretjinah vodili z 2:1, zadnja pa se je spremenila v pravo mesarsko klanje, katerega so zaznamovali številni boksarski vložki, skupaj so si Slovenci in Ukrajinci prislužili kar 263 kazenskih minut. Dosežek, katerega na članskih svetovnih prvenstvih IIHF še ni presegel nihče. Mimo grede, tekma se je končala z 2:2. Z istim rezultatom se je končal tudi prijateljski obračun leta 2001 v Ljubljani, nazadnje pa sta se izbrani vrsti pomerili na pripravljalnem turnirju leta 2002 na Madžarskem, ko je bilo 5:0 za Ukrajino.

V skupnem seštevku so Ukrajini pripadle vse štiri tekme svetovnih prvenstev, na sedmih medsebojnih obračunih pa je zmagala petkrat in dvakrat remizirala.