slovenska hokejska reprezentanca risi olimpijske predkvalifikacije Matjaž Kopitar Japonska

Nedelja, 9. 2. 2020, 21.00

OLIMPIJSKE PREDKVALIFIKACIJE, 3. DAN (JESENICE)

Slovenci uresničili cilj in naredili korak naprej k OI

2

slovenska hokejska reprezentanca Japonska olimpijske predkvalifikacije | Slovenska hokejska reprezentanca si je z zmago nad Japonsko zagotovila napredovanje v zadnji krog olimpijskih kvalifikacij. | Foto Peter Podobnik/Sportida

Slovenska hokejska reprezentanca si je z zmago nad Japonsko zagotovila napredovanje v zadnji krog olimpijskih kvalifikacij.

Slovenska hokejska reprezentanca je na odločilni tekmi domačih olimpijskih predkvalifikacij s 6:2 premagala Japonsko, uresničila zastavljeni cilj in napredovala v zadnji krog tekmovanja za nastop na OI 2022 na Kitajskem. Ta bo avgusta na Norveškem, kjer bosta sodelovali še Danska in Južna Koreja. Zmagovalki preostalih skupin olimpijskih predkvalifikacij sta Madžarska in Poljska.

Če si je slovenska hokejska reprezentanca Soči 2014 in Pjongčang 2018 priigrala zgolj z igranjem v zadnjem krogu olimpijskih kvalifikacij, si je z zdrsom na lestvici Mednarodne hokejske zveze (IIHF) za Peking 2022 nakopala še predkvalifikacije.

Te je od četrtka do nedelje gostila na Jesenicah in jih uspešno opravila. S tremi zmagami, nad Litvo, Hrvaško in Japonsko, je uresničila cilj in ohranila sanje na tretji zaporedni nastop na tekmovanju petih krogov žive. Odločilni krog kvalifikacij jo čaka med 27. in 30. avgustom na Norveškem.

Kljub uspešno opravljeni domači nalogi gre besede Matjaža Kopitarja po napredovanju povsem razumeti. "Že pred tem turnirjem sem rekel, da moramo zmagati, a na koncu s tem nismo nič naredili, samo uvrstili smo se na tisti turnir, kamor spadamo. Morda se grdo sliši, a dejansko tako je. Bi pa lahko na tem turnirju veliko izgubili," je selektor v prvi izjavi po zmagi nad Japonsko za nacionalno televizijo ostal realen. Tudi igralci o kakšni evforiji razumljivo niso razmišljali.

Tik po koncu kazni japonsko vodstvo

Vratar Jutaka Fukufuji je velik del tekme "sivil lase" Slovencem. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Vratar Jutaka Fukufuji je velik del tekme "sivil lase" Slovencem. Foto: Peter Podobnik/Sportida Že pred turnirjem je bilo bolj ali manj jasno, da bo prav zadnja tekma v Podmežakli odločala o končnem prvem mestu in da bodo Japonci tisti, ki bi lahko risom povzročali največ težav. Če smo na prvih tekmah Slovenije gledali bolj ali manj enosmeren promet, je bilo tokrat pričakovati drugačno tekmo. Slovenci so bili sicer precej kakovostnejši nasprotnik, a Japonce so pred slabih 2.000 gledalci dokončno strli šele v zadnjih 15 minutah.

Obračun je v vratih začel Gašper Krošelj, njegova menjava je bil Matija Pintarič. V postavo se je vrnil branilec Jurij Repe, ki je obračun s Hrvaško izpustil zaradi prejetega udarca s palico na tekmi z Litvo.

Slovenci so bolje odprli srečanje, bili prvih pet minut nevarnejši tekmec, a nato je moral na kazensko klop Tadej Čimžar, tako da so Japonci ob igralcu več le ogreli Krošlja. Tik po izteku kazni, ko se je Čimžar vračal na led, je Juširo Hirano sprožil z razdalje, slovenski čuvaj mreže je plošček odbil do osamelega Šoga Nakajime, ta pa zadel za 1:0. Slovencem se je kaj hitro po prejetem zadetku ponudila priložnost za zadetek z igralcem več, pritiskali so na japonska vrata, a jim je izkušeni Jutaka Fukufuji preprečil izenačenje. 37-letnik se ni dal niti ob drugem slovenskem power-playu v uvodni tretjini, tako da so se Slovenci na odmor odpravili z minimalnim zaostankom.

Jan Urbas je v drugi tretjini priskrbel izenačenje. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Jan Urbas je v drugi tretjini priskrbel izenačenje. Foto: Peter Podobnik/Sportida

Urbas izenačil

Drugi del se je za domačo zasedbo začel slabo, Robert Sabolič si je prislužil desetminutno kazen, tako da je moral Kopitar premešati napade. Je bilo pa nadaljevanje boljše. Ob tretji igri z igralcem več se je izkazal kapetan Jan Urbas, otresel se je treh Japoncev in s strelom pod prečko izenačil. Sledilo je precej enosmerno nadaljevanje, Slovenci so napadali, Japonci so se večinoma branili in prežali na protinapade, a Fukufuji je še naprej uspešno zaustavljal poskuse risov. Minuto in pol pred koncem tretjine pri rezultatu 1:1 so gledalci vrgli bakle, tako da so sodniki ukazali predčasno čiščenje ledu, tretjina pa se je nadaljevala po odmoru.

Ken Ograjenšek je v 45. minuti zadel za prvo slovensko vodstvo, ki ga s soigralci niso več izpustili iz rok. Na koncu so se prvega mesta veselili z zmago s 6:2. | Foto: Peter Podobnik/Sportida Ken Ograjenšek je v 45. minuti zadel za prvo slovensko vodstvo, ki ga s soigralci niso več izpustili iz rok. Na koncu so se prvega mesta veselili z zmago s 6:2. Foto: Peter Podobnik/Sportida

Do prvega vodstva šele v 45. minuti

Tudi zadnji del je bil v znamenju premoči Slovencev, a do prvega vodstva so prišli šele v 46. minuti, ko so znova izkoristili igralca več, Blaž Gregorc je podal na levo do osamelega Kena Ograjenška, ta pa zadel za 2:1. Le minuto pozneje je po solo akciji zadel še Sabolič in s soigralci lahko malce lažje zadihal. Ob koncu so Japonci poskušali brez vratarja in s šestimi igralci v polju, a je njihove upe na preobrat bolj ali manj pokopal Rok Tičar, ki je dve minuti in pol pred koncem zadel v prazen gol.

V nadaljevanju so padli še trije goli, najprej je Nakajima znižal na 4:2, nato je Tičar znova zadel v prazen gol, končnih 6:2 za napredovanje Slovenije pa je postavil Miha Zajc.

Fotogalerija s tekme (foto: Peter Podobnik/Sportida):

1 / 43

"Stvari smo pripeljal tja, kjer morajo biti in zasluženo gremo naprej"

"Odigrali smo dobro tekmo, ohranili smo trezno glavo, čeprav smo zaostajali. Ni bilo nervoze, vedeli smo, da bo gol prej ali slej prišel in po prvem zadetku kapetana je bilo vse lažje. Pričakovali smo, da bo takšna tekma, ker smo hitrejši in taktično boljši. Igrali smo svoj hokej in ne glede na prvo tretjino zasluženo zmagali. Bunker je včasih težko prebiti in danes se je to spet pokazalo, a stvari smo pripeljal tja, kjer morajo biti in zasluženo gremo naprej," so po napredovanju besed Tičarja prenesli pri STA.

Slovenci avgusta na Norveško

Slovenija da bo v zadnjem krogu kvalifikacij avgusta igrala na Norveškem, kjer bosta sodelovali še Danska in Južna Koreja. Slovenci so Dance premagali tako v boju za Soči 2014 kot Pjongčang 2018.

Ob Norvežanih bodo zadnji krog kvalifikacij gostili še Slovaki in Latvijci. Potekal bo med 27. in 30. avgustom, kar pomeni, da bi na finalnih kvalifikacijah, podobno kot za Pjongčang, lahko sodelovali tudi NHL-ovci. Slovenski dres bi tako spet lahko oblekel Anže Kopitar.

Risi bodo v zadnjem krogu olimpijskih kvalifikacij avgusta igrali na Norveškem, kjer bosta igrali še Danska in Južna Koreja. | Foto: Reuters Risi bodo v zadnjem krogu olimpijskih kvalifikacij avgusta igrali na Norveškem, kjer bosta igrali še Danska in Južna Koreja. Foto: Reuters

Napredovali še Poljaki in Madžari

Ob Sloveniji, ki je napredovala kot edina gostiteljica, sta predkvalifikacije te dni gostili še Kazahstan in Velika Britanija. V Nursultan, kjer so igrali Kazahstan, Poljska, Ukrajina in Nizozemska, je o napredovanju odločala današnja tekma med gostitelji in Poljsko. S 3:2 so slavili Poljaki in napredovali v zadnji krog kvalifikacij. Odigrali jih bodo na Slovaškem.

V Nottinghamu, kjer so igrale Velika Britanija, Madžarska, Estonija in Romunija, je o zmagovalcu prav tako odločala nedeljska medsebojna tekma med gostitelji in Madžari. S 4:1 so zmagali vzhodni sosedi in si priigrali vstopnico za turnir v Latviji.

Olimpijske predkvalifikacije, Jesenice, 6.-9. februar*

Nedelja, 9. februar
Slovenija : Japonska 6:2 (0:1, 1:0, 5:1)
Strelci: 0:1 Nakajima 8. (Hašimoto, Hirano), 1:1 Urbas 26. (PP1), 2:1 Ograjenšek 46. (Gregorc, Verlič, PP1), 3:1 Sabolič 47. (Repe) , 4:1 Tičar 58. (Sabolič, EN), 4:2 Nakajima, 5:2 Tičar 60. (Jeglič, EN), 6:2 Zajc (Čepon, 60.)
Streli na gol: Slovenija 38, Japonska 13
Kazenske minute: Slovenija 10 + 10, Japonska 6.

Postava Slovenija: Krošelj, Pintarič; Crnovič, Pretnar, Kuralt, Verlič, Urbas; Pavlin, Gregorc, Sabolič, Tičar, Jeglič; Čepon, Logar, Koren, Zajc, Ograjenšek; Tomaževič, Repe, Koblar, Kalan, Čimžar; Selektor: Matjaž Kopitar.
Postava Japonska: Fukufuji, Narisawa; Kawai, Yamada, Ueno, Osawa, Takagi; H. Sato, Hašimoto, Echigo, Nakajima, Hirano; Minosima, Yanadori, Terao, Furuhaši, Takahaši; Y. Otsu, Ikeda, K. Sato, Irikura, K. Otsu.

Hrvaška : Litva 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Tadić 53.; Bosas 6. (PP1), Cizas 15., Rumsevicius 60.

1. Slovenija 3 tekme - 9 točk*
2. Japonska 3 - 6
3. Litva 3 - 3
4. Hrvaška 3 - 0

*Slovenija je napredovala v zadnji krog olimpijskih kvalifikacij, ki bo med 27. in 30. avgustom. Igrala bo na Norveškem, kjer bodo ob gostiteljih igrali še Danci in Južna Koreja.

Petek, 7. februar
Japonska : Litva 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)
Terao 3., Osawa 6., Sato 15., Takahaši 18.

Slovenija : Hrvaška 7:0 (1:0, 4:0, 2:0)
1:0 Tičar 17. (Sabolič), 2:0 Urbas 24. (Gregorc, PP1), 3:0 Tičar 33. (Pretnar, Sabolič, PP1), 4.0 Kuralt 38. (Gregorc, Urbas, PP1), 5:0 Zajc 39., 6:0 Verlič 52. (Koren), 7:0 Kalan 60. (Pretnar, Čepon)

Četrtek, 6. februar
Litva : Slovenija 2:12 (0:4, 1:3, 1:5)
0:1 Koblar 3. (Pretnar), 0:2 Zajc 5. (Ograjenšek, Čepon), 0:3 Koblar 11. (Čimžar, Pretnar), 0:4 Urbas 14. (Verlič, PP1), 0:5 Ograjenšek 22. (Urbas, Gregorc, PP1), 0:6 Jeglič 30. (Čimžar, Repe), 0:7 Verlič 38. (Kuralt), 1:7 Verenis (Bosas, 40., PP1), 1:8 Gregorc 44. (Kalan), 1:9 Sabolič 47. (Jeglič, Tičar), 1:10 Verlič 49. (Urbas, Čepon), 1:11 Jeglič 53. (Tičar), 1:12 Koblar 54. (Kalan, Pavlin), 2:12 Krakauskas 60. (Zukauskas, Misiuk)

Japonska : Hrvaška 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)
Echigo 6. (PP1), S. Takahaši 7., Takagi 10., Osawa 16. (PP1), Irikura 21., Hirano 30., 57., H. Sato 45. (PP1), Hašimoto 49.

PP1-zadetek z igralcem več

Kako na olimpijske igre?

Olimpijske predkvalifikacije, 3. krog, 6.-9. februar
Skupina G (Slovenija, Jesenice): Slovenija, Japonska, Litva, Hrvaška.
Skupina H (Kazahstan, Nursultan): Kazahstan, Poljska, Ukrajina, Nizozemska.
Skupina J (Velika Britanija, Nottingham): Velika Britanija, Madžarska, Estonija, Romunija.

Olimpijske kvalifikacije, 27.-30. avgust*
Skupina D (na Slovaškem): Slovaška, Belorusija, Avstrija, Poljska.
Skupina E (Latvija, Riga): Latvija, Francija, Italija, Madžarska.
Skupina F (Norveška): Norveška, Danska, Južna Koreja, Slovenija.

*Olimpijsko vozovnico si zagotovi zmagovalec skupine.
**Kanada, Rusija, Finska, Švedska, Češka, ZDA, Švica, Nemčija in Kitajska so že uvrščene na olimpijske igre v Pekingu 2022.

Slovenska reprezentanca za olimpijske predkvalifikacije na Jesenicah:

Vratarji (3): Luka Gračnar (Storhamar, Norveška), Gašper Krošelj (Mlada Boleslav, Češka Extraliga), Matija Pintarič (Rouen, Francija)
Branilci (7): Aljoša Crnovič (HDD Sij Acroni Jesenice, Alpska liga), Kristjan Čepon, Miha Logar (oba HK SŽ Olimpija, Alpska liga), Blaž Gregorc (Vitkovice, Češka Extraliga), Žiga Pavlin, Jurij Repe (oba Košice, Slovaška Extraliga), Klemen Pretnar (Unia Oswiecim, Poljska)
Napadalci (13): Tadej Čimžar (Katowice, Poljska), Žiga Jeglič (Mlada Boleslav, Češka Extraliga), Luka Kalan, Gregor Koblar (oba Unia Oswiecim, Poljska), Gal Koren (HK SŽ Olimpija), Anže Kuralt (Fehervar, liga EBEL), Ken Ograjenšek (Graz 99ers, liga EBEL), Robert Sabolič (Ambri-Piotta, Švica, liga NLA), Rok Tičar (KAC, liga EBEL), Blaž Tomaževič (HDD Sij Acroni Jesenice, Alpska liga), Jan Urbas, Miha Verlič (Fischtown Pinguins, Nemčija, liga DEL), Miha Zajc (Innsbruck, liga EBEL).
Selektor: Matjaž Kopitar
Pomočniki selektorja: Gorazd Rekelj, Klemen Mohorič (vratarji), Kari Savolainen