8 let, 5 mesecev

VN Kitajske Mercedes McLaren Nico Rosberg Lewis Hamilton Jenson Button

Nedelja, 15. 4. 2012, 8.31

Na 111. dirki Rosberg prvič zmagal, Hamilton spet 3.

Nico Rosberg (Mercedes) je na VN Kitajske 2012, svoji 111. dirki v formuli 1, prvič zmagal. Lewis Hamilton (McLaren) je s tretjim letošnjim tretjim mestom prevzel vodstvo v skupnem seštevku.

Nico Rosberg je VN Kitajske v Šanghaju odpeljal brez napake, Pirellijeve pnevmatike na njegovem Mercedesu pa so prvič letos zdržale in to z le dvema postankoma. Tako je 26-letni Nemec na svoji 111. dirki v formuli 1 prvič slavil, za tovarniško ekipo Mercedesa pa je to prva zmaga po vrnitvi leta 2010 oziroma prva po letu 1955. "Briljantna dirka, Nico. Briljantna," je Ross Brawn pohvalil svojega varovanca, ko je ta prečkal ciljno črto. Dvojno zmago so zapravili v boksih, ko Michaelu Schumacherju (Mercedes) na prvem postanku niso dobro privili pnevmatike in 43-letnik je nekaj zavojev kasneje parkiral ob stezi. Bil je edini, ki ni končal tretje dirke v sezoni 2012.

Več kot 20 sekund za Rosbergom se je odvijala izenačena bitka od drugega pa vse do 14. mesta. Nekaj krogov pred ciljem je bilo med njimi le dobrih 10 sekund razlike. Jenson Button, Lewis Hamilton (oba McLaren) in Mark Webber (Red Bull) so v zadnjih krogih prehiteli Sebastiana Vettla (Red Bulla), ki je končal na petem mestu. Odločala je obraba pnevmatik in prvakove so bile ob koncu skoraj povsem uničene. Hamilton je še s tretjim letošnjim tretjim mestom prevzel vodstvo v točkovanju. Izpostavimo še: do točk sta prišla oba Williamsa (lepo darilo za 70. rojstni dan Franka Williamsa), Fernando Alonso (Ferrari) je bil deveti, drugi junak prejšnje dirke Sergio Perez (Sauber) pa 11., pa čeprav je sredi dirke nekaj krogov celo vodil. Tako izenačena je bila VN Kitajske.

Taktična bitka v Šanghaju

Rosberg se je s svojega prvega štartnega mesta v karieri izstrelil in si že v prvem krogu privozil sekundo prednosti. Schumacher je na štartu zadržal drugo mesto, Kamui Kobajaši (Sauber) pa je v uvodnih zavojih izgubljal mesto za mestom. Prvi krog je končal za Buttnom, Kimijem Räikkönenom (Lotus), Hamiltonom in Perezom na sedmem mestu. V gneči prvega kroga se ni znašel niti prve vrste vajeni Vettel - z 11. mesta je zdrsnil na 14. Le malo boljši je bil drugi dirkač Red Bulla. Webber je z devetega mesta spremenil taktiko in na prvi postanek zapeljal že v sedmem krogu in pridobil pet mest. Ko so do 18 kroga vsi opravili s prvo menjavo pnevmatik, se je Rosberg vrnil na vodilno mesto. S štirimi oziroma sedmimi sekundami sta mu sledila dirkača McLarna. Perez in Felipe Massa (Ferrari) sta na progi vztrajala najdlje, kratek čas tudi vodila, po postanku pa zdrsnila na 10. oziroma 14. mesto. Po prvem postanku je bilo dirke konec za Schumacherja, ki je s preslabo privito prednjo desno pnevmatiko nemočen parkiral ob progi.

Webber, Hamilton in Button so na drugo menjavo gum zapeljali še pred polovico dirke in z drugačno taktiko skušali prelisičiti vodilnega Rosberga, ki je v naslednjih krogih z nekoliko bolj obrabljenimi pnevmatikami dirkal počasneje. A Rosberg, pa ne le on, tudi Romain Grosjean (Lotus), ki se je prebil na drugo mesto, pa četrti Vettel in peti Perez so vztrajali na stezi. To je bila prava taktična bitka. Vprašanje je bilo, ali bodo tvegali z le dvema postankoma. In so! V bokse so zapeljali dobrih 20 krogov pred karirasto zastavo. Rosberg je bil bliže prvi zmagi, ko je Button na svojem tretjem postanku izgubil dobrih pet sekund, ko se jim je zataknilo pri privijanju zadnje leve pnevmatike. Tretjič so bili v boksih le še Webber, Hamilton, Alonso in Kobajaši.

Odštevali smo zadnje kroge, a negotovosti ni bilo nič manj. 14 krogov pred koncem je bila razlika med drugouvrščenim Räikkönenom in 13-uvrščenim Kobajašijem le 10 sekund. Postankov ni bilo več, prehitevanj pa ogromno. Räikkönen je pod pritiskom Vettla in Hamiltona klonil, naredil napako, v zadnjih krogih izgubil 30 sekund in končal na 14. mestu. V bitki za stopničke je najprej branilca naslova prehitel Button, dva kroga pred ciljem še Hamilton in krog pred karirasto zastavo ekipni kolega Webber. Medtem ko je med drugim in 13. mestom, kjer je končal Massa dogajala norišnica, je Rosberg z varno prednostjo 20 sekund prvič v karieri zmagal.