16.19

Marc Marquez Moto GP

Nedelja, 10. 11. 2013, 16.19

Kariera Marca Marqueza je pravljica o čudežnem dečku

Marc Marquez je v svetovnem motociklističnem prvenstvu debitiral leta 2008 v kategoriji do 125 kubičnih centimetrov na VN Katarja.

V prvih dveh sezonah ni kazal znakov velikega šampiona, saj je na 29 dirkah s KTM le dvakrat stopil na stopničke. Njegov izreden talent je udaril na plano leta 2010, ko je zamenjal motor in z Derbijem v najnižji kategoriji svetovnega motociklističnega prvenstva pustil neizbrisen pečat: na 17 dirkah je desetkrat zmagal, 12-krat stopil na stopničke, osvojil 12 najboljših štartnih položajev ter pobral svoj prvi naslov svetovnega prvaka.

Sledila je logična selitev v višji razred Moto2. Po turbulentnem štartu, ko je prvi dve dirki predčasno končal s padcem, je Marquez v nadaljevanju nanizal sedem zmag, 11 stopničk in sedem najboljših štartnih položajev. A tudi takšni dosežki niso zadostovali za naslov prvaka v debitanski sezoni Moto2. Na predzadnji dirki sezone v Maleziji je Marc grdo padel na treningu in predčasno končal sezono, ob njegovi odsotnosti pa je prvak postal Stefan Bradl. Marc je zaradi velikih težav s poškodbo očesnega živca izpustil večino zimskih testiranj 2012, a kljub temu zmagal že na prvi dirki v Katarju. Skozi sezono je postregel s spektakularnim dirkanjem, pa tudi s kontroverznimi manevri. Po odpeljanih 17 dirkah je bila njegova statistika fascinantna: devet zmag, 14 stopničk in sedem najboljših štartnih položajev. Svoj drugi naslov svetovnega prvaka je osvojil na predzadnji dirki na Phillip Islandu.

Ko je leta 2012 Marquez dokončal začeti posel v Moto2, mu je Honda po upokojitvi dvakratnega svetovnega prvaka Caseyja Stonerja ponudila tovarniški motocikel v kraljevskem razredu. Fant je kljub svojemu statusu "zelenca" med elito že na prvi dirki 2013 v Katarju poskrbel, da se je začelo pisati o njem. Na svojem debiju v kraljevskem razredu je stopil na stopničke in postavil najhitrejši krog na dirki. Na drugi dirki prvenstva, na povsem novi stezi v Ameriki v Austinu, si je kot najmlajši dirkač v zgodovini kraljevskega razreda zagotovil svoj prvi najboljši štartni položaj in svojo prvo zmago v MotoGP. Kot debitant v elitni kategoriji ima tudi najboljšo statistiko vseh časov: šest zmag, 16 stopničk, devet najboljših štartnih položajev in 11 najboljših krogov na dirki. Na vseh dirkah, na katerih je prišel do cilja, je stopil na stopničke. Marquez je po 35 letih in Kennyju Robertsu starejšemu postal prvi dirkač, ki je naslov svetovnega prvaka v kraljevskem razredu osvojil že v svoji debitanski sezoni.

Marc Marquez je z 20 leti postal najmlajši prvak kraljevskega razreda v zgodovini športa. Pred njim je ta naziv dolga leta pripadal Freddieju Spencerju, ki je naslov z 21 leti osvojil leta 1983.