Ponedeljek,
21. 4. 2014,
15.54

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Boston maraton

Ponedeljek, 21. 4. 2014, 15.54

5 let, 7 mesecev

Neverjetni Keflezighi odbil napad in zmagal v Bostonu, Jeptoojeva z rekordom proge

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Američan Meb Keflezighi in Kenijka Rita Jeptoo sta zmagovalca 118. bostonskega maratona. Jeptoojeva je s časom 2;18:57 popravila rekord proge.

Američan Meb Keflezighi je presenetljivi zmagovalec bostonskega maratona. Kmalu po polovici proge se je odločil za napad, si nabral že skoraj minuto prednosti pred odličnimi afriškimi tekači, na koncu pa odbil napad Kenijcev, ki sta se mu povsem približala iz ozadnja in postal prvi ameriški zmagovalec bostonskega maratona po letu 1983. V cilj je pritekel v času osebnega rekorda 2;08:37.

V Eritreji rojeni Keflezighi, kmalu bo praznoval 39. rojstni dan, je na olimpijskih igrah v Atenah osvojil srebrno medaljo, v Londonu pa je končal na nehvaležnem četrtem mestu. Je zmagovalec newyorškega maratona leta 2009, v Bostonu pa je bil najboljši tretji, in sicer leta 2006.

Drugo mesto je osvojil Kenijec Wilson Chebet, ki se je zmagovalcu na 40. kilometru približal na vsega osem sekund, nato celo na šest sekund, a mu je na koncu zmanjaklo moči za finalni napad. V cilj je pritekel z 11 sekundami zaostanka, tik za njim pa je v cilj pritekel še njegov rojak Frankline Chepkwony.

Rita Jeptoo z rekordom proge še tretjič slavila v Bostonu

Do 35. kilometra je vodilna skupina deklet, ki so štartale pred fanti, štela pet odličnih maratonk, nakar je odločilno potezo potegnila Kenijka Rita Jeptoo. Lanska zmagovalka, ki je v Bostonu slavila že leta 2006, si je do cilja nabrala več kot minuto prednosti in zmagal z odličnim časom 2;18:57, kar je njen osebni rekord in rekord proge. Pod magično mejo 2;20 se je spustila še drugouvrščena Buzunesh Deba iz Etiopije, tretja pa je bila njena rojakinja Mare Dibaba.

Dolgo časa je vlogo narekovalke tempa imela domačinka Shalane Flanagan, ki je na koncu popustila in končala na sedmem mestu s še vedno odličnim časom 2;22:02. "Vračala sem bom, dokler mi ne bo uspelo zmagati," je po tekmi dejala najboljša Američanka.

Lanski bostonski maraton je zaznamoval bombni napad v ciljnem prostoru, v katerem so umrli trije ljudje, 260 pa je bilo ranjenih. Letos je nastopilo več kot 36 tisoč tekačev, med njimi tudi 4600, ki lani zaradi bombnega napada niso mogli priteči skozi cilj. Več jih je bilo le ob 100. obletnici prvega maratona, ko je teklo skoraj 39 tisoč tekačev. Lani jih je bilo okoli 27 tisoč.