Sobota, 9. 7. 2016, 22.05

Evropsko prvenstvo v atletiki, 4. dan

Ratejeva šesta, Šutejeva brez izida, dvojna krona naturalizirane Turkinje

1

Četrti dan evropskega prvenstva v atletiki se ni izšel po slovenskih željah. Martina Ratej je osvojila šesto mesto v metu kopja, Tina Šutej pa je v skoku ob palici ostala brez rezultata.

Martina Ratej je ponovila uvrstitev z zadnjega prvenstva v Zürichu, ko je bila prav tako šesta. | Foto: Getty Images Martina Ratej je ponovila uvrstitev z zadnjega prvenstva v Zürichu, ko je bila prav tako šesta. Foto: Getty Images

Martina Ratej tudi po evropskem prvenstvu ostaja brez medalje na velikih tekmovanjih. Slovenska rekorderka je suvereno opravila s kvalifikacijami in z metom prek 60 metrov dvignila pričakovanja, a v finalu dlje od 60,65 metra njeno kopje ni poletelo. Najdaljši je bil njen prvi poskus, nato pa ni več sestavila pravega meta. Je pa njen trener Andrej Hajnšek vseeno lahko zadovoljen, saj je njegova druga varovanka, mlada Hrvatica Sara Kolak, z novim hrvaškim rekordom 63,50 metra osvojila bronasto medaljo. Zlato je presenetljivo osvojila Belorusinja Tatjana Kaladovič, ki je prav tako popravila državni rekord (66,34 metra). Svetovna rekorderka in prva favoritinja, Čehinja Barbora Špotakova, je razočarala in osvojila ''le'' peto mesto (62,66 metra).

"Tudi sama bi bila lahko tam kot Sara''

Andrej Hajnšek se je lahko po finalu veselil polovičnega uspeha svojih varovank. Martina Ratej je osvojila šesto mesto, mlada Hrvatica Sara Kolak pa ga je razveselila s tretjim mestom in novim hrvaškim rekordom. | Foto: Peter Kastelic Andrej Hajnšek se je lahko po finalu veselil polovičnega uspeha svojih varovank. Martina Ratej je osvojila šesto mesto, mlada Hrvatica Sara Kolak pa ga je razveselila s tretjim mestom in novim hrvaškim rekordom. Foto: Peter Kastelic "Prvi met je bil zadovoljiv. Pričakovala sem, da bom nato mete še stopnjevala. Šla sem na vse ali nič, a se vidi, da še nisem v formi. Naredim preveč napak, daljava pa je temu primerna. Pričakovala sem en dober met, saj sem se dobro počutila. Sari čestitam za super met. Ker jo na treningu premagujem, vem, da bi bila tudi sama lahko tam. Če je njej uspelo, bi lahko tudi meni, saj nisem slabo pripravljena, manjka mi le en sestavljen met. Sicer pa letos nisem redno premagovala meje 60 metrov, tako da sem lahko glede na dozdajšnjo sezono zadovoljna," je dejala Ratejeva, ki je bila šesta že na zadnjem prvenstvu v Zürichu.

Trener bi raje z medaljo videl Martino

"Prepričan sem bil, da bo Martina danes sestavila met, ki si ga želi," je dejal trener Hajnšek in poudaril, da sta bila prva dva meta Konjičanke solidna, v četrti seriji pa ji je odličen met Kolakove spodnesel noge: "Met Sare jo je presenetil. Pred tekmo sem ji napovedal, da se to lahko zgodi in da naj je ne zmede. Mora sprejeti dejstvo, da je Sara resna tekmovalka. Sam sem dobil z njeno medaljo potrdilo, da delamo dobro, seveda pa bi bil bolj vesel, če bi medaljo osvojila Martina."

Šutejeva ostala brez rezultata

Slovenski rekorderki v skoku ob palici Tini Šutej se je v težkih pogojih, na olimpijskem štadionu je bilo spet precej vetrovno, nastop povsem ponesrečil. Trikrat je bila namreč neuspešna že na začetni višini 435 centimetrov.

Tina Šutej je trikrat podrla letvico na začetni višini. | Foto: Peter Kastelic Tina Šutej je trikrat podrla letvico na začetni višini. Foto: Peter Kastelic

"Res so bile razmere slabe, a za vse enake in druga dekleta so preskakovala letvico, tako da to ne sme biti izgovor. Začetno višino bi morala preskočiti ne glede na vse. Napake so bile v tehnični izvedbi. Ne vem, kaj naj rečem, slabo sem skakala," je krivdo sebi pripisala Šutejeva. Zlato medaljo si je po srebru izpred dveh let priskakala Grkinja Ekaterini Stefanidi, ki je v tretjem poskusu preskočila 481 centimetrov.

Dvojna krona Kenijke v turškem dresu, bratsko slavje v teku na 1500 m

Yasemin Can je osvojila dve zlati medalji. | Foto: Reuters Yasemin Can je osvojila dve zlati medalji. Foto: Reuters Taktičen finalni tek na 1500 metrov je dobil Norvežan Filip Ingebrigtsen (3:46,65), bron pa je osvojil njegov starejši brat Henrik. Nemec Max Hess je z najboljšim izid sezone v Evropi (17,20 m) zmagal v troskoku, evropski prvak v teku na 110 metrov z ovirami pa je postal Francoz Dimitri Bascou (13,25). Poljak Piotr Malachowski je po šestih letih spet postal evropski prvak v metu diska (67,06 m).

Tesen obračun deklet na 800 metrov je dobila Ukrajinka Natalija Priščepa, ki je slavila s časom 1:59,70. Kenijka v turškem dresu Yasemin Can je bila po zmagi na 10.000 metrov prepričljivo najhitrejša tudi v teku na 5000 metrov. Zmagala je s časom 15:18,15. Nova evropska prvakinja v sedmeroboju je postala domačinka Anouk Vetter.

Zadnji dan prvenstva bosta v polmaratonskem teku nastopila še Sonja Roman in Tone Kosmač.