Četrtek, 10. 10. 2024, 17.11
1 mesec, 1 teden
Zadnja trdnjava Zahoda
V času globalizacije, tj. od 90. let preteklega stoletja naprej, so farmacevtska podjetja zaradi nižjih stroškov izdelavo farmacevtskih učinkovin začela prenašati v Azijo. Zdaj tako večina učinkovin na svetu prihaja iz Indije in Kitajske in ne več iz Evrope. Edina tovarna v zahodnem svetu oziroma zunaj Azije, v kateri poteka celoten proces izdelave penicilina oziroma antibiotokov (tako proizvodnja surovin, učinkovin kot samih tablet), obratuje v Kundlu na Tirolskem. Nekateri ji pravijo tudi zadnja trdnjava Zahoda.
Sandozova tovarna antibiotikov v Kundlu je bila pred drugo svetovno vojno pivovarna. Ker pa je del procesa izdelave tako penicilina kot varjenja piva fermentacija, so jo po vojni priročno spremenili v tovarno antibiotikov.
Surovine, učinkovine in tablete
Tovarna je zdaj večja kot 87 nogometnih igrišč in zaposluje okoli dva tisoč ljudi. V njej so med drugim veliki silosi s sladkorjem, ki ga potrebujejo za fermentacijo. Glavna surovina za izdelavo učinkovine so glive, ki proizvajajo penicilin. Pri tem glive potrebujejo veliko sladkorja.
Vodja obrata v Kundlu Stefanie Jedner je novinarjem znanstvene oddaje Galileo na nemški televiziji ProSieben povedala, da so edina tovarna v zahodnem svetu oziroma edina zunaj Azije, v kateri dejansko potekajo vsi procesi izdelave antibiotikov: izdelava surovine, izdelava učinkovine (snov, ki je nosilec delovanja zdravila) in izdelava tablet.
V Aziji izdelajo okoli 96 odstotkov vseh učinkovin
Nekdaj je bilo takšnih tovarn v zahodnem svetu več, vendar so pozneje zaradi nižjih stroškov izdelavo učinkovin prenesle v Azijo. Tam je delovna sila cenejša, prav tako je cenejša energija, ki jo potrebujejo pri izdelavi farmacevtskih učinkovin.
V Aziji tudi nimajo tako visokih okoljskih in varnostnih standardov kot v Evropi. Zdaj tako po nekaterih podatkih 96 odstotkov farmacevtskih učinkovin izdelajo v Indiji in na Kitajskem.