Sreda, 15. 5. 2013, 13.55
8 let, 9 mesecev
Za gradnjo ceste uničili 2.300 let staro piramido
Direktor belizejskega inštituta za arheologijo Jaime Awe je potrdil uničenje majevskega svetišča Nohmul na severu Belizeja v bližini meje z Mehiko. Awe še zdaj ne more verjeti, da so gradbeni delavci 2.300 let staro piramido, ki je ena od najpomembnejših kulturnih znamenitosti na severu države, uporabili za krpanje lukenj na cesti. "Občutek je, kot da bi te nekdo udaril v trebuh," je dejal Awe. Piramida Nohmul je sicer stala sredi polja sladkornega trsja v zasebni lasti in ni bila med bolj vzdrževanimi ali restavriranimi piramidami. Vendar Awe kljub temu meni, da gradbeniki slabo ohranjene piramide niso mogli zamenjati za hrib, saj gre za dobro znane ostanke v pokrajini, ki je naravno precej ravna. "Zagotovo so vedeli, da gre za znamenitost, razlog za uničenje ni bila nevednost, temveč lenoba."
Pri uničenju so prizanesli zgolj jedru piramide, dogodek pa že preverja belizejska policija, ki ne izključuje kaznivega dejanja. Čeprav piramida stoji na zasebnem ozemlju, ji po zakonodaji pripada pravica do vladne zaščite.
Sicer pa ne gre za prvi primer v Belizeju, državi s 350.000 prebivalci, ki je prekrita z ostanki majevskih zgradb. V Belizeju naj bi uničili majevsko središče San Estevan, obe piramidi v Louisvillu in druge manjše zgradbe v Nohmulu.
Edina svetla plat nedavnega uničenja svetišča v Nohmulu je, da je zdaj razkrita in bolje vidna notranjost piramide.