Sreda,
7. 3. 2012,
15.54

Osveženo pred

2 leti, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

zunanja politika

Sreda, 7. 3. 2012, 15.54

2 leti, 5 mesecev

Prioriteta zunanje politike Hrvaške tudi širjenje vpliva v tretjih državah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Hrvaški predsednik Ivo Josipović in zunanja ministrica Vesna Pusić sta poudarila, da bo prednostna naloga hrvaške zunanje politike širjenje vpliva Hrvaške "v tretjih državah".

Ivo Josipović je dejal, da obstaja soglasje med soustvarjalci hrvaške zunanje politike, predsednikom države in zunanjim ministrstvom, tako pri globalnih strateških ciljih hrvaške diplomacije kot pri njenih podrobnostih. Kot je izpostavil, "je Hrvaška v položaju, ko lahko naredi preobrat".

"Hrvaška lahko postane mala, prijateljska, dobronamerna sila" "Hrvaška lahko spremeni svoj status male države in postane mala, prijateljska, dobronamerna sila. To pomeni, da bo imela Hrvaške vse več priložnosti, da bo dejansko oblikovala svoj položaj v mednarodni politiki in se borila za svoje interese," je dejal hrvaški predsednik.

"Hrvaška potrebuje ambiciozno in prodorno zunanjo politiko" Dodal je, da so Rusija, Azija in Južna Amerika območja, na katerih lahko Hrvaška uresniči veliko svojih interesov, Hrvaška pa je lahko ena izmed evropskih vstopnih postaj za države izven Evrope. "Hrvaška potrebuje ambiciozno in prodorno zunanjo politiko, pri tem pa veliko stori ravno diplomatska mreža," je še dejal Josipović.

Uveljavili bodo "leteče veleposlanike" Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je napovedala, da bodo zaradi varčevanja zaprli nekatere generalne konzulate, po zgledu skandinavskih držav pa uveljavili "leteče veleposlanike", ki bodo zastopali hrvaške interese v določenih državah, medtem ko bodo imeli sedež v Zagrebu. Zanikala je ugibanja, da bo Hrvaška zaprla tudi nekatera izmed veleposlaništev.

Pusićeva je napovedala tudi, da bodo morali hrvaški veleposlaniki zastopati hrvaške politične, gospodarske in kulturne interese ter da bo edini kriterij za njihova imenovanja kakovost, ki bo merljiva.

Napovedala je, da ne bodo nadaljevali projekta bivše vlade, ki je uveljavila trgovinske atašeje v diplomaciji. Upoštevali bodo veljavno pogodbo petih trgovskih atašejev, ki so že bili imenovani. Med njimi je tudi Nikola Bunjevac v Sloveniji.

Pusićeva: Gospodarska diplomacija ostaja med glavnimi nalogami hrvaške zunanje politike Pusićeva je še poudarila, da ostaja gospodarska diplomacija med glavnimi nalogami hrvaške zunanje politike, sicer pa je treba ustvariti pogoje za tuja vlaganja na Hrvaškem, ki bi jih potem diplomati lahko predstavljali potencialnim vlagateljem.

Pusićeva se bo srečala s Clintonovo Hrvaška zunanja ministrica je še potrdila, da se bo 21. marca v Washingtonu srečala z ameriško kolegico Hillary Clinton, s katero naj bi se pogovarjali predvsem o stanju v regiji.

"Gre za temo, pri kateri ZDA gledajo na Hrvaško kot na potencialnega partnerja," je še dejala Pusićeva. Kot je napovedano, bo 19. marca na uradnem obisku v Zagrebu slovenski zunanji minister Karel Erjavec.

Na tridnevno konferenco hrvaških veleposlanikov v Zagrebu, ki se je začela danes, so povabili več kot 50 veleposlanikov. Gre za prvo tovrstno konferenco za hrvaške diplomate. Udeleženci konference so imeli danes priložnost za pogovor s predsednikom Josipovićem, v četrtek pa bodo lahko govorili s premierom Zoranom Milanovićem.