Nedelja,
23. 12. 2012,
8.54

Osveženo pred

5 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Egipt referendum Mohamed Mursi

Nedelja, 23. 12. 2012, 8.54

5 let, 5 mesecev

Prepričljiva večina Egipčanov podprla osnutek ustave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po drugem krogu referenduma o spornem osnutku nove ustave Egipčani pričakujejo uradne rezultate. Prvi izidi, ki so jih objavili državni mediji kažejo, da so ljudje ustavo prepričljivo podprli.

Opozicija se je že pritožila zaradi volilnih prevar, svoj odstop pa je napovedal podpredsednik Mahmud Meki. Nekdanji sodnik Meki, ki je bil na visok položaj imenovan avgusta letos, je ob odstopu dejal, da "narava politike" v Egiptu ne ustreza njegovemu profesionalnemu ozadju. Samo v minulem mesecu je tako odstopilo že sedem od 17 najvišjih sodelavcev egiptovskega predsednika Mohameda Mursija. V soboto pozno zvečer je državna televizija poročala, da je odstopiil tudi guverner centralne banke Faruk al Ukdah, kar pa je vlada v Kairu kasneje zanikala. Al Ukdah, ki je na čelu centralne banke od leta 2003, naj bi že nekaj časa skušal odstopiti, a ga predstavniki vlade prepričujejo, naj ostane.

Zaradi dolgih vrst je bilo glasovanje podaljšano za štiri ure Kot je v nagovoru po državni televiziji povedal 58-letni Meki, je skušal odstopiti že 7. novembra, a mu razmere tega niso dovolile. Kasneje sta njegov odstop odložila izraelska ofenziva na območju Gaze in pa odlok predsednika Mursija, s katerim je 22. novembra med drugim sodni veji oblasti odvzel pravico, da izpodbija njegove odločitve. Velik del tega odloka je Mursi sicer kasneje pod pritiskom preklical, je pa ne glede na proteste in ostre kritike vztrajal pri referendumu o spornem osnutku ustave. V Egiptu je tako v soboto v 17 od skupno 27 provinc potekal drugi in obenem zadnji del referenduma o osnutku nove ustave. Z volišč so poročali o dolgih vrstah, zaradi česar so oblasti glasovanje podaljšale za štiri ure, tako da so bila volišča odprta do poznega večera oziroma do 22. ure po srednjeevropskem času.

Osnutek ustave potrdilo okrog 60 odstotkov volivcev Kot je sporočila islamistična Muslimanska bratovščina - ta je imela večino v ustavodajni skupščini, avtorici spornega osnutka ustave, pripada pa ji tudi predsednik Mursi -, je po preštetju več kot 95 odstotkov oddanih glasov ustavo v drugem delu podprlo dobrih 71 odstotkov volivcev. Prvi del referenduma je potekal pred tednom dni, ko so volivci v desetih provincah osnutek ustave podprli s 56-odstotno večino. Po navedbah Muslimanske bratovščine naj bi tako skupaj v prvem in v drugem delu referenduma ustavo podprlo okoli 63 odstotkov volivcev. Uradni izidi bodo predvidoma znani v ponedeljek. Volilna udeležba je bila sicer v obeh delih nizka, le okoli 30-odstotna.

Zaradi bojkota sodnikov je referendum potekal v dveh delih Referendum je potekal v dveh delih zaradi bojkota s strani velikega dela egiptovskih sodnikov, ki morajo v skladu z zakonodajo nadzorovati delo na voliščih. Opozicija, ki je že po prvem delu glasovanja opozarjala na številne volilne kršitve, je te očitke ponovila tudi po drugem delu. Med drugim trdi, da so bila volišča v nasprotju s pravili odprta občutno dlje, kot je bilo predvideno. Islamisti naj bi poleg tega na voliščih pritiskali na ljudi, naj glasujejo za ustavo, liberalnim in levo usmerjenim volivcem ter kristjanom, ki ustavi nasprotujejo, pa preprečevali oddajo glasu. Po prvem delu referenduma med drugim preiskujejo tudi očitke, da so nekatera volišča nadzorovali sodne sluge in ne sodniki.

V egiptovski družbi je globok razkol Če bodo uradni izidi potrdili, da so volivci novo ustavo odobrili, bo Mursi sklical volitve novega spodnjega doma parlamenta. Do njegove izvolitve pa bo zakonodajno vejo oblasti izvrševal zgornji dom parlamenta, šura. Mursi je že imenoval tretjino oz. 90 članov šure, med katerimi sta dve tretjini islamistov, 12 pa naj bi bilo Koptov. Vse to pa v državi ne bo prineslo pomiritve. Egipt namreč že tedne hromijo protesti za in proti novi ustavi oziroma za in proti predsedniku Mursiju, kar kaže na globok razkol v egiptovski družbi. Mursijevi privrženci poudarjajo, da bo nova ustava zagotovila demokracijo v Egiptu in stabilnost njegovemu gospodarstvu. Nasprotniki po drugi strani opozarjajo, da je ustava pisana na kožo islamistom in izdaja revolucijo, s katero je bil lani strmoglavljen Hosni Mubarak. Kot še opozarjajo, ustava omejuje pravice verskih manjšin in žensk ter pravico do svobode govora.