Sreda,
5. 6. 2013,
19.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

papež hrana

Sreda, 5. 6. 2013, 19.09

8 let, 7 mesecev

Papež: Metanje hrane stran je kot kraja revnim

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Papež Frančišek ni navdušen nad kulturo, v kateri ljudje toliko stvari zavržejo. Svoje besede je ponazoril s primerom in dejal, da je metanje hrane stran enako, kot da bi kradli revnim.

"Naši stari starši so nam v preteklosti vbijali v glavo, da se ostankov hrane ne meče stran. Potrošništvo pa nas je navadilo na to, da hrano mečemo stran vsak dan, s tem pa ne vidimo njene prave vrednosti," je po poročanju Guardiana dejal papež Frančišek množici, ki se je pri molitvi zbrala na Trgu svetega Petra. "Metanje hrane stran je kot kraja z mize tistih, ki so revni in lačni," je še dodal.

ZN: Ena tretjina proizvedene hrane je zavržene K tej misli ga je pripeljal podatek ZN-ja, ki kaže na to, da je 1,3 tone hrane ali ena tretjina, ki je proizvedena za človeško potrošnjo, izgubljene ali pa jo ljudje vržejo stran. V industrializiranih državah so za metanje hrane stran odgovorni potrošniki, saj kupijo preveč hrane, ki pa je ne pojedo, piše Guardian. Študija ZN-ja kaže, da bi k odpravi te težave pripomoglo boljše shranjevanje hrane in zmanjšanje porcij hrane, to pa bi pripomoglo k znižanju količine hrane, ki se ne porabi in jo na koncu ljudje vržejo stran.

V ameriških restavracijah potrošniki zavržejo devet odstotkov hrane, predvsem zaradi trenda, da mora biti porcija kar se da velika, od sirovih hamburgerjev do pijače, še dodaja poročilo ZN-ja. Pri tem pa papež Frančišek dodaja, da je takšna kultura v času takšne lakote v svetu vredna obžalovanja. Po podatkih ZN-ja lakota prizadene približno 870 milijonov ljudi, medtem ko dve milijardi ljudi trpi za vsaj eno obliko pomanjkanja.

"Tako so ljudje zavrženi, kot da bi bili smeti" Frančišek je še opozoril, da vse več pozornosti na denarju in materializmu pomeni, da rušenje finančnih trgov pomeni tragedijo, medtem ko je človeško trpljenje postalo normalno in v večji meri zapostavljeno. "Tako so ljudje zavrženi, kot da bi bili smeti," je še dodal Frančišek. S tem ko je marca postal papež, je povedal, da želi, da 1,2-milijonska Rimskokatoliška cerkev brani revne in se tudi sama drži varčevalnih ukrepov. Ob številnih priložnostih je pozval k svetovni finančni reformi.