Torek, 22. 11. 2011, 6.36
8 let, 7 mesecev
"Oborožene sile ne iščejo oblasti" (foto)
Izide današnjega kriznega srečanja predstavnikov vrhovnega vojaškega sveta in drugih političnih sil v državi je po televiziji razkril vodja sveta maršal Husein Tantavi. V kratkem nagovoru je tudi sporočil, da se bodo parlamentarne volitve, tako kot je bilo napovedano, začele v ponedeljek. Glede Šarafove vlade, ki je svoj odstop ponudila v ponedeljek, je pojasnil, da bo ta opravljala svoje naloge do oblikovanja novega kabineta.
Po prvotnih načrtih naj bi sicer na prihajajočih parlamentarnih volitvah, ki bodo trajale kar tri mesece, izvoljeni parlament izbral stočlansko ustavodajno skupščina, ki bi imela nato pol leta časa, da spiše novo ustavo. Sledil bi referendum o ustavi in šele nato, konec leta 2012 ali v začetku leta 2013, predsedniške volitve.
Ocenam, da so egiptovske varnostne sile nasproti demonstrantom uporabile prekomerno silo, so se pridružile ZDA. Egiptovske oblasti po besedah tiskovne predstavnice State Departmenta obenem pozivajo k maksimalni zadržanosti in ustreznemu nadzoru nad varnostnimi silami, tako da bo Egipčanom zagotovljena njihova pravica do mirnega izražanja mnenja. Kot je sicer dodala, jih današnje napovedi Tantavija pomirjajo, da se bodo razmere umirile.
Na čelu tokratnih protestov je 38 opozicijskih, bolj levo in liberalno usmerjenih skupin, ki so odigrale osrednjo vlogo že pri februarski vstaji proti Mubaraku. Njihovi osnovni zahtevi sta bili oblikovanje t.i. vlade narodne rešitve ter izvedba predsedniških volitev do aprila 2012.
Krizni pogovori v Kairu, po katerih je Tantavi nagovoril sodržavljane, so bili tako odziv oblasti na dogajanje v minulih dneh. Med drugim naj bi na njih sodelovala Muslimanska bratovščina ter nekdanji generalni sekretar Arabske lige Amr Musa, sicer eden od favoritov za prihodnjega predsednika države, in vodja liberalne stranke Vafd Sajed Badavi, ne pa tudi predstavniki omenjenih liberalnih opozicijskih skupin.
Več politikov - med drugim Nobelov nagrajenec za mir in eden od opozicijskih voditeljev Mohamed El Baradej, ki ga prav tako ni bilo na kriznem srečanju - je predlagalo, da bi predsedniške volitve izvedli še pred parlamentarnimi. Muslimanska bratovščina si nasprotno želi čimprejšnje izvedbe parlamentarnih volitev, saj lahko na njih računa na zmago.