Torek, 6. 9. 2011, 7.19
8 let, 9 mesecev
Na desettisoče stavkajočih v Rimu in drugih velikih mestih
Zaradi stavke, ki je naperjena proti 45,5 milijarde evrov vrednemu varčevalnemu paketu vlade, je močno oviran javni potniški promet, pridružili pa so se ji tudi javni uslužbenci.
Stavki so se poleg zaposlenih v javnem prometu pridružili še zdravniki, zaposleni v muzejih in na poštah, zato so za turiste ostale zaprte številne znamenitosti.
Protestu v Rimu so se pridružili številni politiki leve sredine, med drugim vodja največje opozicijske stranke, Demokratske stranke Pier Luigi Bersani. Med vihranjem zastav CGIL pa je moč videti še zastave Italije vrednot, Zelenih in Federacije levice.
Dva glavna sindikata nista podprla stvake
Ker splošne stavke niso podprli v dveh od treh glavnih sindikalnih združenj v državi, so že izbruhnile polemike med sindikalnimi voditelji. Predstavniki CGIL sindikalnima združenjema CSIL in UIL sporočajo, da so med protestniki tudi njihovi člani in da bi bil že čas, da nehajo podpirati to vlado.
Iz CISL na drugi strani Camussovi sporočajo, da bi se morali zaradi težav, v katerih se je znašla država, obnašati bolj odgovorno in da je stavka v teh okoliščinah norost.
Varčevalni paket, ki ga je vlada Silvia Berlusconija sprejela sredi avgusta po hudem pritisku finančnih trgov, danes obravnava senat, do konca tedna pa naj bi ga potrdili tudi v poslanski zbornici.
Ker je paket doživel številne spremembe in ker naj ne bi dosegel predvidenega učinka 45,5 milijarde evrov, so Italijo k izpolnitvi zavez pozvali tako v Evropski centralni banki kot v Bruslju, da bi tako prepričali vlagatelje v sposobnost države redno poravnavati dolgove.
Pribitki na desetletne italijanske državne obveznice v primerjavi z referenčnimi nemškimi v zadnjih nekaj dneh znova dosegajo ravni prek 370 bazičnih točk, donosi pa so presegli 5,5 odstotka, poročajo italijanski mediji. To je približno odstotno točko pod rekordnimi ravnmi, ki so jih donosi dolgoročnih italijanski obveznic dosegali v začetku avgusta.