Sreda, 6. 11. 2024, 17.51
3 ure, 56 minut
Mnogi evropski mediji zmago Trumpa označili kot izziv za Evropo
Številni evropski časniki ob zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA pišejo, kaj njegova vrnitev v Belo hišo pomeni za Evropo. Opozorili so, da bo Trumpov drugi mandat verjetno predstavljal še večji izziv za Evropo kot prvi.
Trump ima mandat, da prenovi ZDA na nepredstavljivo rušilne načine, je, kot povzema francoska tiskovna agencija AFP, zapisal britanski časnik Financial Times in dodal, da od "seizmičnega izida ameriških volitev leta 2024 ne bo več poti nazaj".
"Trump živi v svetu, kjer velja zakon močnejšega"
Nemški Der Spiegel je opozoril, da je z zmago Trumpa "pričakovati velike spremembe v ameriški zunanji in varnostni politiki, ki bodo verjetno imele negativne posledice, zlasti za Evropejce". "Trump vidi svet kot džunglo, v kateri velja le zakon močnejšega. Zavezniki so zanj zanimivi le, če se v celoti podredijo ameriškim interesom," je še zapisal.
Vrnitev, ki jo vodi želja po maščevanju?
Francoski časnik Le Monde je medtem izrazil presenečenje nad Trumpovo sposobnostjo premagovanja ovir. Njegovo zmago na volitvah pa je opisal kot "vrnitev, ki sta jo vodila njegov politični instinkt in želja po maščevanju".
Republikanec Donald Trump se vrača v Belo hišo. Na predsedniških volitvah je osvojil 277 elektorskih glasov in tako porazil protikandidatko Kamalo Harris, ki je dobila 224 elektorskih glasov.
Španski časnik El Pais je zapisal, da je zmaga Trumpa "zmaga agresivnega, neobremenjenega načina komuniciranja z drugimi, kjer grobe žalitve ali žaljivi vzdevki nadomeščajo argumente in razum". El Mundo pa se je vprašal, ali bo prišel dan, ko bo ženska v ZDA postala predsednica.
"Evropa je popolnoma nepripravljena na Trumpa"
Evropa je slabo pripravljena na soočenje s Trumpovim agresivnim izolacionizmom, pa meni Federico Fubini, komentator pri italijanskem časniku Corriere della Sera.
"Zmaga Trumpa prihaja v trenutku največje šibkosti EU. Dve leti in pol vojne na njeni meji nista bili dovolj, da bi vlade celine sestavile verodostojen zarodek skupne obrambe. Kar zadeva gospodarsko rast, smo komajda nad ničlo," je še zapisal.
Tudi poljski časnik Rzeczpospolita je zapisal, da je "Evropa popolnoma nepripravljena na Trumpa in da v Evropi trenutno ni voditelja, ki bi bil sposoben prevzeti vodenje zahodne skupnosti".
"Harris je držala vajeti najbolj grozne kampanje v zgodovini"
Britanski konservativni časniki so se osredotočili na pomanjkljivosti demokratske kandidatke Kamale Harris. Kot piše The Telegraph, je "Harris vodila najbolj grozno kampanjo v sodobni predsedniški zgodovini". Za The Times pa je kolumnist Daniel Finkelstein zapisal, da demokratom ni uspelo preprečiti razpoloženja volivcev, da je čas za spremembe.