Nedelja,
2. 3. 2014,
12.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Slovenci v tujini

Nedelja, 2. 3. 2014, 12.49

8 let, 7 mesecev

Mlada pravnica v Berlinu: Živeti nekje kot manjšina je lekcija za vse življenje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
28-letna pravnica, ki trenutno živi v Berlinu. Na vse stvari kot tudi nase rada gleda s stališča, da je sprememba edina konstanta. To je Tijana Grubor.

V Berlin se je Tijana Grubor preselila pred dobrim letom. Kot pojasnjuje mlada pravnica, ki je zaposlena v podjetju IQPC, kjer prirejajo strokovne konference predvsem za avtomobilsko, vetrno in farmacevtsko industrijo, je bila želja po tujini pri njej od nekdaj prisotna, še bolj pa se je okrepila, ko je odšla na izmenjavo v Angliji.

"Si v drugi državi in vidiš, da se k nekaterim stvarem pristopa drugače, rešitve so drugače zastavljene – boljše ali slabše," pripoveduje Tijana in dodaja, da je od posameznika odvisno, ali bo to spremljal odprtih oči ali ne.

Berlin je prišel dokaj naključno na agendo Pred selitvijo v Berlin Tijana še ni nikoli obiskala mesta. Za odločitev je bila tako ključna želja po izkušnji življenja v tujini. V tistem obdobju je partner prejel štipendijo za program v nemškem parlamentu, njej pa se je ravno mesec dni pred tem izteklo pripravništvo na sodišču.

"Odločitev je padla, da odideva skupaj v Berlin in priznam, da sem se s prvim soncem zaljubila v to mesto," pojasnjuje Tijana. V istem času se je v Berlin preselil tudi Tijanin brat s punco. S starši in prijatelji se tako obiskujejo ter komunicirajo prek različnih kanalov.

"Sama prisotnost oseb, ki so mi ljube, je v določenih trenutkih pomembna, vendar bližino že dolgo časa ne merim v razdalji. S pravimi prijatelji se lahko tudi vsake pol leta usedeš in nadaljujemo, kjer smo končali," je prepričana 28-letnica.

Tijana ne pozabi omeniti, da izjemno ceni svoje starše, ki so jima z bratom omogočili lepo življenje v Sloveniji," hkrati pa sta pokazala pogum, ko sta odpravila oba otroka ob istem času v svet ter nam vsem še danes stojita ob strani pa čeprav jima je težko in nas pogrešata."

"Če seštejem vse pluse in minuse, je seštevek pozitiven" Celotna izkušnja bo vedno odvisna od posameznika samega in kako bo zadeve sprejemal, verjame Tijana, ki je sicer sama, kot pravi, že v Sloveniji dobro živela, tako da v njenem primeru ni šlo za odločitev za življenje v tujini iz razloga "s trebuhom za kruhom".

"Zaradi poklicne deformacije se vedno pri primerjanju Berlina z Ljubljano vračam v pravno zgodovino, kjer je od srednjega veka veljalo, da mestni zrak osvobaja," pravi pravnica, ki pri sebi opaža spremembe: je veliko bolj sproščena, ne zapleta se v debate o vsaki najmanjši nepomembnosti ter se veliko bolj osredotoča na svet kot celoto in ne predvsem na dogajanje v Sloveniji.

Slovenci smo črnogledi in samokritični Z distance gledano je klima v Sloveniji dokaj negativna in ti ne pusti dihati, je prepričana Tijana, ki opaža, da se "najmanjše nepomembnosti zarijejo v vse pore življenja, več prave debate je na kavi kot v samem parlamentu".

Dodaja, da se ji zdi, da smo Slovenci dokaj črnogledi in precej samokritični: "Velik del odgovornosti tu nosijo tudi mediji, ki s svojim načinom ter vsebino poročanja vsiljujejo nepomembnosti v posameznikov vsakdan. Medtem ko so npr. Nemci pozitivno gledali na nekatera dogajanja v Sloveniji, si iz slovenskih medijev dobil vtis, da kanclerka Merklova vsakodnevno ure in ure preživi na telefonu in graja Slovenijo."

Prihodnost do neke mere ostaja odprta Po končani gimnaziji se je Tijana vpisala na študij prava, kjer je aktivno delovala v okviru različnih oblik študentskega organiziranja. Proti koncu študija prava se je vzporedno vpisala še na študij ekonomije in posledično jo je pot peljala na študijsko izmenjavo v Birmingham v Anglijo.

Študij prava je uspešno zaključila in tudi opravila zahtevane obveznosti za pristop k pravosodnemu izpitu, ki jo poleg nekaj izpitov na ekonomski fakulteti, čaka še letos.

"Prihodnost puščam do neke mere odprto," še o svojih načrtih razmišlja Tijana, ki si predvsem želi, da bi lahko v tujini pridobila znanja, ki bi jih lahko povezala s svojim primarnim poklicem in se na tem področju uresničila.