David Kos

Sreda,
9. 12. 2015,
16.30

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Martin Shulz

Sreda, 9. 12. 2015, 16.30

8 let, 9 mesecev

Martin Schulz: Smo v najbolj nevarnem obdobju po koncu druge svetovne vojne

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
V Evropskem parlamentu svarijo, da je zaradi rekordnega begunskega vala pod vprašajem prihodnost unije, tudi oblikovanje neke vrste mini schengna se nekaterim zdi realna nevarnost.

Rekorden begunski val traja že mesece, število prosilcev za azil je samo v Nemčiji letos preseglo mejo milijona, EU pa še vedno išče pravi odgovor na ta največji izziv po drugi svetovni vojni.

Obstajajo močne sile, ki skušajo unijo razbiti Kot je pred novinarji v Bruslju v torek priznal predsednik parlamenta Martin Schulz, v vsej svoji politični karieri še ni imel tako močnega občutka kot zdaj, da je v nevarnosti prihodnost Evropske unije. Kot je posvaril, obstajajo močne sile, ki skušajo unijo razbiti in na izzive 21. stoletja, med katerimi je zagotovo priseljevanje, ne želijo dati evropskega, ampak nacionalni odgovor.

"Sodelovanje med narodi in državami, za katerega smo verjeli, da se bo vedno le še poglabljalo, se postavlja pod vprašaj." Kot opozarja Schulz, smo v zelo nevarnem obdobju, najbolj nevarnem po koncu druge svetovne vojne. Begunska kriza je namreč razkrila nesolidarnost med državami EU, brezpogojne volje za iskanje skupnih rešitev ni več videti.

V tednu dni bi izbruhnili protesti Kot skrajni možnosti sta se omenjali celo ustanovitev nekakšnega mini schengna peščice držav, kot so Nemčija, Avstrija in države Beneluksa, in pa izključitev neposlušne Grčije iz schengenskega območja, ki je – vsaj do pred dnevi – zavračala pomoč EU pri nadzoru meje in registraciji migrantov.

Vzpostavitev neke vrste mini schengna se Schulzu sicer ne zdi niti politično smiselna niti tehnično izvedljiva. Mini schengna ne vidi kot realno možnost, če bi ga ustanovili, pa bi predstavljal veliko nevarnost.

Vrnitev sistematičnega nadzora na meje bi med drugim na stotisoče ljudem onemogočila vsakodnevno odhajanje na delo v sosednjo državo in povzročila nepredstavljive kolone tovornjakov, ki po Evropi prevažajo hrano in drugo blago. V tednu dni bi izbruhnili protesti, med protestniki pa bi bili celo tisti, ki zdaj zahtevajo vračanje mejnih kontrol, je ponazoril.

A evropski poslanci iz Slovenije niso niti približno tako prepričani, da se nam nekakšnega mini schengna ni treba bati.