Petek,
9. 10. 2015,
16.19

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

dron ZDA

Petek, 9. 10. 2015, 16.19

8 let, 9 mesecev

Koliko civilistov so Američani ubili na daljavo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriška brezpilotna letala naj bi v desetih letih ubila skoraj 4800 civilistov.

Pred tednom dni so ameriška brezpilotna letala v pakistanski pokrajini Vaziristan ubila 16 ljudi. Cia je v poročilu navedla, da je bilo sedem talibanov, preostali so bili njihovi družinski člani – tri ženske in pet otrok. Incident še zdaleč ni bil tako odmeven kot ameriški napad na bolnišnico Zdravnikov brez meja, a je le še eden v seriji več let trajajočih ameriških napadov z brezpilotnimi letali, ki za seboj puščajo mrtve civiliste.

230 mrtvih otrok Po podatkih Mednarodnega združenja raziskovalnih novinarjev je od leta 2004 v 421 napadih v Pakistanu, Afganistanu, Jemnu in Somaliji umrlo skoraj 4800 ljudi, od tega 230 otrok.

Zaradi teh podatkov je vse več odkritih nasprotnikov napadov z brezpilotnimi letali. Pakistanska vlada je napade že večkrat označila kot dejanje, ki krši suverenost in ozemeljsko nedotakljivost države. Združeni narodi in več organizacij za človekove pravice so ZDA označile kot državo, ki izvede največ ciljanih umorov. Prav v času predsednikovanja Baracka Obame se je število napadov še povečalo.

Mnenja o napadih dronov so deljena. Cia jih zagovarja kot najučinkovitejši boj proti voditeljem talibanov in Al Kaide, pri tem pa zanemarja število civilnih žrtev. "V desetih letih napadov droni niso uničili Al Kaide, so pa njene operativce prisilili, da so na stalnem begu, in zaradi tega je oslabljena njihova komunikacija," je za BBC dejal Shahank Joshi, raziskovalec organizacije Royal United Services Institute v Londonu. Opozoril je, da mora biti napad dronov utemeljen z dobrimi obveščevalnimi podatki.

Analizo obveščevalnih podatkov opravljajo civilisti Pri tem pa je največja težava, da je ameriška vojska za izvajanje napadov z droni najela zasebna podjetja, ki analizirajo zaupne obveščevalne podatke in iščejo cilje. Novinarji Mednarodnega združenja raziskovalnih novinarjev so odkrili okoli deset zasebnih podjetij, ki sodelujejo pri napadih. Skrivna industrija dronov, kot so jih poimenovali, je vredna na stotine milijonov dolarjev.

Ugotovili so, da je vsak deseti analitik obveščevalnih podatkov civilist, z nastankom Islamske države pa se je število najetih civilistov še povečalo, saj se je povečala količina obveščevalnih podatkov. Kakšno je povpraševanje po analitikih, pove tudi podatek, da nekateri svoje znanje analize ameriških obveščevalnih podatkov celo objavljajo v življenjepisih na LinkedInu, in to celo z opisi kot je "sposoben ujeti ali ubiti tarčo napada drona".

Video: Resnični posnetki napadov brezpilotnih letal ameriške vojske

Metlo lahko prepoznajo kot orožje Civilisti, zaposleni v zasebnih organizacijah, naj ne bi imeli možnosti dejanskega streljanja na cilje, a so njihove analize temelj za odločitve, ki jih nato sprejmejo vojaški piloti dronov. Napačna analiza lahko torej pripelje do ubijanja civilistov. Vsak dan dobijo skoraj tisoč ur obveščevalnih posnetkov, ki jih morajo analizirati in določiti morebitne tarče. Vse skupaj pa se dogaja na tisoče kilometrov stran od cilja v posebnih kontrolnih in komandnih sobah, v katerih se zdi vojna kot računalniška igrica.

"Napačno identificirano orožje, recimo zamenjava metle, ki jo nosi ženska, z orožjem, ima lahko usodne posledice," je dejal eden od anonimnih sogovornikov novinarjev. Tako so recimo pred dvema letoma napadli poročno povorko v Jemnu, ubili 12 in ranili 15 civilistov, ki niso imeli nobene povezave s katerokoli teroristično operacijo. Ameriška vlada je letos ranjenim in svojcem ubitih izplačala skoraj milijon dolarjev odškodnine.

Peticije in protesti proti dronom Ameriške oblasti trdijo, da so v času predsednikovanja Baracka Obama napadi brezpilotnih letal pod strožjim nadzorom, zato ni več toliko civilnih žrtev. Dodajo celo, da so te izjemno redke. Toda študija ugledne stanfordske pravne fakultete je pokazala, da napadi za seboj puščajo veliko več civilnih žrtev, kot so jih ZDA pripravljene priznati, in da je celo več civilnih kot vojaških žrtev. Predvsem pa v državah, kjer napadajo, med prebivalci sejejo strah.

Zato ni čudno, da je vse več organizacij, ki s protesti in peticijami pozivajo k prenehanju napadov z brezpilotnimi letali. Med nasprotniki so celo ameriški veterani. Med najglasnejšimi organizacijami je Code Pink, ki je organizirala proteste v državah, kjer Američani izvajajo napade. V Pakistanu se jim je pridružil slavni igralec kriketa in politik Imran Khan.

Medtem je CIA sporočila, da so v začetku septembra z brezpilotnimi letali začeli napadati tudi cilje osumljencev Islamske države v Siriji in Iraku.