Sreda,
28. 3. 2012,
19.47

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 28. 3. 2012, 19.47

8 let, 6 mesecev

Jammous za reševanje konflikta v Sudanu s pomočjo upornikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Če mednarodna skupnost na konflikt v Sudanu ne bo začela gledati skozi oči resničnih upornikov, se razmere ne bodo izboljšale.

To je ob robu okrogle mize o dogajanju v Sudanu na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani dejal humanitarni koordinator upornikov v Darfurju Suleiman Jammous. Po njegovem mnenju le ta pot vodi v stabilnost Sudana.

Kot je pojasnil Jammous, so pričakovali, da bodo kljub razdeljenosti države lahko živeli v miru, a kot kaže, se razmere v Sudanu vsaj v bližnji prihodnosti ne bodo izboljšale.

Pri reševanju konflikta se ne obravnavajo njegovi dejanski vzroki Po njegovih ocenah je največji problem pri reševanju konflikta to, da se ne obravnavajo njegovi dejanski vzroki. "Bil sem zelo optimističen pri pobudi, ki jo je začel pokojni predsednik Slovenije Janez Drnovšek, ki je najprej nagovoril prave ljudi," je dejal Jammous. Najboljši način za reševanje konflikta je, tako Jamous, govoriti z resničnimi uporniki in najprej slišati njihovo mnenje, kot je to storil Drnovšek.

Jamous je še poudaril, da propaganda, mediji ter posredovanja zaradi interesov ZDA, Kitajske in drugih držav ne bodo vodili v stabilnost Sudana. "Američani in Kitajci se borijo za bogastvo Sudana. Včasih se zdi, kot da podpirajo vlado, včasih pa, kot da resnično želijo rešiti problem. Na žalost bodo njihovi interesi vedno pretehtali," je povedal in dodal, da ti interesi niso v skladu z njihovimi.

Pomagati ljudem, ki bodo sicer "množično umirali v vojnah za prevlado interesov" Tomo Križnar, pobudnik akcije nameščanja kamer in satelitskih prenosov posnetkov o zločinih nad prebivalci Sudana, pa je povedal, da želijo predvsem pomagati ljudem, ki bodo sicer "množično umirali v vojnah za prevlado interesov".

Odkar so zadnja tri leta začeli nameščati kamere, verjamejo, da jim je mogoče pomagati prav s sodobnimi tehnološkimi pripomočki. "V Sudanu bi domorodce v Darfurju že davno ali iztrebili ali pregnali v centralno Afriko. Zaradi kamer so še vedno lahko tam," je dejal Križnar. Slovenskemu popotniku pri njegovih prizadevanjih pomaga Klemen Mihelič iz humanitarne ustanove Hope, ki zagotavlja, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bi pomagal prebivalcem Darfurja.

Kot je še dejal Jammous, so prav prizadevanja Križnarja in njegovih prijateljev pripomogla k večji osveščenosti v Evropi o razmerah v Sudanu.

Pred okroglo mizo tudi projekcija Križnarjevega filma Oči in ušesa boga Na današnji okrogli mizi, ki jo je gostil FDV, so o razsežnostih krize v Sudanu razpravljali številni gostje, med njim poleg Jamousa in Križnarja še dekan fakultete Bojko Bučar, predstojnik katedre za mednarodne odnose Milan Brglez ter profesorji Maja Bučar, Anton Bebler, Igor Lukšič in Marko Milosavljević.

Pred tem so pripravili tudi projekcijo Križnarjevega filma Oči in ušesa boga - video nadzor Sudana, ki prikazuje dokumentarno pričevanje o skritem iztrebljenju afriških staroselcev na območjih, bogatih z naravnimi viri v Sudanu.