Gašper Lubej

Ponedeljek,
19. 5. 2014,
18.22

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

poplave Srbija Beograd

Ponedeljek, 19. 5. 2014, 18.22

8 let, 9 mesecev

Glas iz poplavljene Srbije: Narod je vzel usodo v svoje roke (video)

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sreča v nesreči je, da so se ljudje organizirali. Mladi, študenti, športniki so pokazali solidarnost, ki vsakič preseneti. Beograjčan Dragan Novaković govori o fenomenih ob stoletnih poplavah.

Poslovnež Dragan Novaković, nekdanji novinar, nam je o trenutnih razmerah ob katastrofalnih poplavah v Srbiji dejal, da se razmere umirjajo. V Beogradu sicer čakajo na poplavni val, a panike med ljudmi ni. Poplavljeno bo območje okrog železniške in avtobusne postaje, kjer ni strateških objektov ali tovarn. Največ škode lahko pričakujejo gostinci, tudi lastniki med slovenskimi turisti zelo priljubljenih splavov.

Srbi cenijo jugosolidarnost "V tej žalostni zgodbi je dobro to, da so se ljudje mobilizirali in drug drugemu pomagajo. Ljudje so tudi zelo pozitivno sprejeli dejstvo, da so najbolj pomagale države v regiji, Slovenija, Makedonija, Črna gora, Hrvaška, ki so poslale nekaj desetkrat več pomoči kot EU in ZDA." S solidarnostjo se je izkazala tudi Rusija, Republika Srbska pa ponuja cenejšo elektriko.

Najlepša stran družabnih omrežij Zelo pomembno vlogo so imeli radioamaterji in družabna omrežja. "Radioamaterji so povezali ločene družine, oblikujejo se seznami pogrešanih. Na Twitterju in Facebooku ljudje objavljajo sezname, telefonske številke, naslove. Zdaj se je pokazalo, kako pomembna so lahko družabna omrežja v takšnih razmerah."

Medijsko nezanimive odplavljene vasi in Valjevo, mesto – otok V prihodnjih dneh in tednih bo najpomembnejše čiščenje terena, ki lahko prinese nove težave, na primer v boju proti nalezljivim boleznim. Veliko je poginule živine, še vedno so težave z vodo in elektriko. Povsem so zapostavljene, tudi medijsko, manjše vasi ob meji z Bosno v občini Krupanj. Dostop do tega območja je zelo omejen, prebivalci nimajo vode in elektrike, plazovi pa so odnesli več sto hiš. Eno od večjih srbskih mest, Valjevo, se je za pet dni spremenilo v otok. Nihče ni mogel v mesto, nihče ni mogel iz njega.

Domači ljubljenčki niso sami Novaković nam je povedal tudi zanimivo zgodbo o domačih živalih. Oblasti so namreč prepovedale njihovo reševanje, a organizirali so se številni posamezniki, tudi iz društev za zaščito živali. Rešujejo jih, oblikujejo zbirne centre in prek družbenih omrežij obveščajo o najdenih živalih.

Novaković pravi, da je vse manj povpraševanja po garderobi, vse več pa po sredstvih za higieno. "Težko verjamem, da se bomo izognili kakšni epidemiji."

Medijski fenomen – previdni tabloidi V Srbiji se dogaja še en fenomen, medijski. Najbolje se je znašla televizija Pink, ki že 90 ur neprekinjeno oddaja informativni program in je "zmagovalka" na televizijskem nebu. Ta televizija je prehitela B92, ki je običajno najbolje pokrivala nepričakovane dogodke, zelo pa zaostaja sicer dobro gledana javna RTV Srbija, ki se je odzvala zelo okorno. Drugi medijski fenomen so tabloidi, ki o katastrofi poročajo zelo zadržano, brez običajnega senzacionalizma.

Politični fenomen – izgubljeni v poplavah Kaj pa odziv politike na čelu s predsednikom vlade Aleksandrom Vučićem, ki je na nedavnih volitvah premočno zmagal? Oblast se ni najbolje znašla, čeprav to poskuša marketinško prikriti, meni Novaković. Bolje bi bilo, da vodilni politiki, ki se sicer trudijo po svojih močeh, ne preživljajo preveč časa na barikadah, ampak se osredotočijo na prošnje za pomoč, ki jo bo Srbija v prihodnjih mesecih krvavo potrebovala.

Narod na oblasti "V Srbiji je zadnjih pet dni na oblasti samoorganizirani narod. Ljudje so vzeli usodo v svoje roke. Naša solidarnost v težkih časih vedno pride do izraza. Upam, da bo trajalo čim dlje," še pravi 43-letni Beograjčan.