Petek, 3. 5. 2019, 10.48
5 let, 8 mesecev
Evakuirali več kot 1,2 milijona ljudi
Ciklon Fani v Indiji in Bangladešu zahteval več življenj #foto #video
Ciklon Fani, ki je danes dosegel vzhodno obalo Indije, je doslej terjal najmanj dve življenji v Indiji in eno v sosednjem Bangladešu. Na vzhodni obali Indije so zabeležili sunke vetra do 200 kilometrov na uro, uničujoči ciklon pa naj bi v soboto dosegel tudi sosednji Bangladeš.
V Indiji sta umrla najmanj dva človeka, moški je podlegel srčnemu napadu v enem od zatočišč, na drugega pa je padlo drevo. Mediji so sicer poročali o najmanj šestih mrtvih, a oblasti tega niso potrdile. Oblasti v Bangladešu pa so potrdile smrt najmanj ene ženske, ki jo je zadelo drevo. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so v Bangladešu umrli še štirje ljudje, ko je riževo polje zadela strela.
India evacuates 1.2 million as "extremely severe" Cyclone Fani makes landfall https://t.co/DIpR2Xtcvp pic.twitter.com/vKQDMYU9Fe
— TIME (@TIME) May 3, 2019
Ciklon je vzhodno obalo Indije dosegel blizu hindujskega svetega mesta Puri, ki ga vsako leto obišče več milijonov turistov. V od treh do štirih urah naj bi prešel regijo, kjer živi okoli sto milijonov ljudi. Premikal naj bi se severovzhodno proti zvezni državi Zahodna Bengalija in Bangladešu. Tiskovni predstavnik indijske mornarice je prebivalcem svetoval, naj ostanejo v zaprtih prostorih.
Tropical Cyclone Fani is expected to move northeast up the coast toward Kolkata and Bangladesh throughout Friday and into Saturday, the Indian Meteorological Department says https://t.co/xbClW5MlwX pic.twitter.com/yyF6v0cx4s
— CNN International (@cnni) May 3, 2019
Z nižje ležečih obalnih območij evakuirali 1,2 milijona ljudi
V zadnjih dneh so oblasti zvezne države Orisa, kjer je leta 1999 do zdaj najbolj smrtonosen ciklon v zgodovini Indije zahteval deset tisoč življenj, z nižje ležečih obalnih območij pred prihodom Fani evakuirale 1,2 milijona ljudi. Več sto tisoč ljudem v zvezni državi Zahodna Bengalija so prav tako odredili evakuacijo.
O izruvanih drevesih danes poročajo tudi iz sosednje zvezne države Andra Pradeš, kjer poskušajo drevje odstraniti indijske zvezne enote za reševanje, da drevesa in veje v močnem vetru ne bi postali nevarni leteči predmeti.
Puri after #CycloneFani makes landfall pic.twitter.com/nqHgSa8K8J
— TOI Bhubaneswar (@TOIBhubaneswar) May 3, 2019
Vremenoslovci opozarjajo tudi na popolno uničenje slamnatih hiš, ruvanje električnih in komunikacijskih stebrov, poplavljanje poti, po katerih je mogoče pobegniti, ter škodo na pridelku. V Orisi so več kot milijon ljudi začasno namestili v okoli 3.000 zaklonišč. Pripravljeno imajo tudi pomoč v hrani.
The process of landfall of #CycloneFani has begun ..extremely high wind speed ..heavy rain ..the harrowing sound ..reminds me of 1999 Supercyclone
— Chowkidar Sambit Patra (@sambitswaraj) May 3, 2019
With folded hands I pray to Lord Almighty Jaganath ji to give us the strength to endure this🙏 pic.twitter.com/BXkdNQlULm
Puri ciklon dočakal skoraj povsem prazen
Po poročanju dopisnika francoske tiskovne agencije AFP je mesto Puri z 200 tisoč prebivalci ciklon dočakalo skoraj povsem prazno, z izruvanimi drevesi in prekinjeno oskrbo z elektriko. Po poročanju medijev je samo ob bližnjem jezeru Čilika močan veter izruval več sto dreves.
OMG 😱 #CycloneFani just took away car with itself. Very heavy rain. Stay home stay safe. Pray to God. pic.twitter.com/ONKVDjDV73
— True Indian (@RajeshSaini6497) May 3, 2019
Na obalnem območju so odpovedali več kot 200 vlakov. Za evakuacijo turistov in romarjev iz Purija skrbijo trije posebni vlaki. Najmanj do sobote so odpovedali vse polete iz Orise Bhubaneswar in Kolkate v Zahodni Bengaliji. Zaprta so tudi pristanišča. V Bangladešu so medtem na obalnih območjih odprli več kot štiri tisoč zaklonišč.