Torek, 1. 10. 2013, 20.54
8 let, 8 mesecev
ESM – rešilni jopič za bankrotirane države
Od začetka julija letos je ESM edini evropski reševalni sklad, ki je zamenjal dva prejšnja začasna evropska sklada za financiranje – EFSF (Začasni mehanizem za reševanje evra) in EFSM (Evropski finančni stabilizacijski mehanizem). Po skoraj dveh letih priprav je pogodba o ESM začela veljati 27. septembra lani, zaživel pa je 8. oktobra lani.
ESM ima 700 milijard evrov odobrenega kapitala in za 500 milijard evrov posojilne zmožnosti. Kapital je razdeljen na vplačane delnice in delnice na vpoklic. Začetna skupna nominalna vrednost vplačanih delnic je 80 milijard evrov, odobrenega kapitala na vpoklic pa je 620 milijard evrov.
Največ v ESM prispeva Nemčija – 27 odstotkov ali 190 milijard, sledi Francija s petino ali 143 milijardami, nato Italija z 18 odstotki ali 125 milijardami in Španija z 12 odstotki ali 83 milijardami. Delež Slovenije v razdelitvenem ključu za vpis kapitala v ESM je 0,428 odstotka ali 2,99 milijarde evrov. V ESM bo morala naša država skupaj vplačati 342 milijonov evrov, oktobra lani je že plačala 137 milijonov.
Vplačani kapital so oziroma bodo članice prispevale v petih obrokih po 16 milijard evrov. Prva dva – 32 milijard – so morale vplačati v 15 dneh po začetku veljavnosti pogodbe, druga dva letos, zadnjega pa v prvi polovici leta 2014.
ESM lahko državam v evroobmočju pomaga na pet načinov: s posojili (t. i. Sovereign Bailout Loan), z dokapitalizacijo bank prek posojil vladam, s preventivno posojilno pomočjo ter s kupovanjem obveznic na primarnem in sekundarnem trgu državnih dolžniških vrednostnih papirjev.
Po potrditvi programa mine še nekaj dni, da pomoč izplačajo. Posojila iz ESM so namenjena neposredno državi v težavah in ne povečajo njenega javnega dolga. Vsako finančno pomoč spremljajo pogoji, primerni obliki pomoči (pri dokapitalizaciji bank se bodo na primer nanašali na finančni sektor, v primeru splošnih posojil pa bodo širši).
Od marca 2013 je prvi pogoj za pomoč iz ESM ratifikacija fiskalnega pakta, kar je Slovenija že naredila. Nad izvajanjem pogojev bedijo Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF).
Za neposredno dokapitalizacijo bank je na voljo do 60 milijard evrov, po potrebi bo lahko evroskupina na novo proučila ustreznost te številke.
ESM bo imel tudi rezervni sklad, kamor se bodo stekali dobiček od poslovanja mehanizma in finančne sankcije, predvidene v primeru kršenja proračunskih in makroekonomskih pravil.