Četrtek, 3. 9. 2015, 9.41
8 let, 10 mesecev
Dan na mejni črti, kjer je na Madžarsko prišlo največ beguncev
Večinoma prazna železniška proga med mestecema Horgoš v Vojvodini in Röszke na Madžarskem je eden od redkih delčkov madžarsko-srbske meje, ki ga ne zapira madžarska bodeča žica. To dobro vedo begunci, ki še niso vstopili v schengensko območje, a tudi madžarski policisti, ki so tam nenehno prisotni.
Popoldne je bila slika povsem drugačna. Pot nas je v zgodnjepopoldanskih urah ponovno pripeljala na isto mesto prav v trenutku, ko je s srbske strani začela prihajati nepregledna kolona novih beguncev. Njenih razsežnosti se sprva ni dalo oceniti, a v naslednjih urah je na Madžarsko prišlo med tisoč in 1500 novih beguncev. V tej skupini družin in posameznikov je bila tudi gospa na invalidskem vozičku, ki je že dodobra kazala znake izčrpanosti in poškodb, ki so bile posledica dolge poti iz domovine.
Sprašujejo, kaj jih čaka, kaj narediti. Nihče ne pozna odgovora na to vprašanje. Policisti jim pravijo, da so prstni odtisi zdaj samo še formalnost, ko jim svetujejo, naj vstopijo v avtobus, ki jih bo odpeljal v bližnji begunski center. Tistega, ki je za vse novinarje tesno zaprt, za katerega ni nikakor mogoče pridobiti dovoljenja za ogled. Tistega, za katerega pravijo, da beguncem omogoča prost izstop, čeprav nam pri več ogledih prek visoke žičnate ograje v zadnjih dveh dneh ni uspelo videti nikogar razen policistov. Tistega, ki je že dolgo premajhen in ob katerem madžarski zaporniki pospešeno gradijo novega in še večjega. Tistega, o katerem tisti, ki so ga že zapustili, neradi govorijo in diplomatsko povedo, da "marsičesa tam ni".
Vsi begunci se ne ustavijo pri policistih, temveč odločno korakajo naprej. Morda jih kdo čaka, morda znanec, morda tihotapec, morda zgolj želijo vzeti usodo v svoje roke. Vedo, da je v Budimpešti slabo in da od tam za njih za zdaj ni poti naprej, zato iščejo druge možnosti.
Policisti ne gredo za njimi, pustijo jih naprej. Pojasnjujejo, da jih bo zagotovo srečala naslednja patrulja, ki jih bo usmerila v isti bližnji sprejemni center. "Vse moramo registrirati," pravijo, a se ob tem ne moremo izogniti vtisu, da so pri tem vsak dan doslednejši.
Toda podobno kot ograja nobena ovira ne more več ustaviti ljudi, ki nimajo kaj izgubiti, le njihova pot postaja nevarnejša, težja – in privlačnejša za vse tiste, ki želijo na tuji nesreči mastno zaslužiti.