Ponedeljek, 25. 8. 2014, 15.21
8 let, 9 mesecev
Če hočeš priti v obljubljeno deželo, moraš iti na sever
Po podatkih Sursa se je lani v Slovenijo priselilo 13.871 ljudi, odselilo pa se jih je 13.384, kar je nekaj manj kot leto prej. Med odseljenimi je bilo skoraj 7.800 državljanov Slovenije in 5.600 tujih državljanov, kažejo podatki Sursa.
Med prebivalci, ki so se lani priselili, je bilo 84 odstotkov tujih državljanov, največ jih je prišlo iz drugih držav, nastalih po razpadu Jugoslavije. Teh je bilo 73 odstotkov, sledili so državljani drugih držav članic EU. Več kot 94 odstotkov priseljenih tujih državljanov se je priselilo v Slovenijo iz svoje matične države.
Najbolj obljubljena dežela za tujce je Nemčija, najmočnejše evropsko gospodarstvo. V 80,8-milijonski državi je konec lanskega leta živelo med 6,9 milijona (podatek nemških zveznih statistikov) do 7,6 milijona tujcev (podatek iz osrednjega registra za tujce).
Skokovito je naraslo priseljevanje iz naše južne sosede Hrvaške, ki se je lani vključila v EU. Če je leta 2012 v Nemčijo odšlo tisoč Hrvatov, jih je lani kar 13 tisoč. Na drugi strani je lani v primerjavi s predlani padlo število priseljencev iz držav, kot sta Bolgarija (20 tisoč oziroma 13 odstotkov manj) in Grčija (20 tisoč oziroma devet odstotkov manj).
Druga najbolj zaželena evropska država je Velika Britanija, kjer od 64 milijonov prebivalcev 7,4 milijona oziroma 12,4 odstotka nebritanskih korenin. Otoku sledi 65-milijonska Francija, kjer živi 7,4 milijona priseljencev. Deželi galskih petelinov sledi Španija: v 46,7-milijonski iberski državi je 12 odstotkov oziroma 6,5 milijona priseljencev (vir: spletna stran The Richest) oziroma 5,4 milijona (vir: OECD).
Vrh priseljevanja je bilo leta 2007, ko se je v Španijo priselilo okoli 920 tisoč ljudi. Nato je sledila kriza, zato so reke priseljencev upadle. Številni mladi Španci so se s trebuhom za kruhom odpravili na tuje.
Tudi iz Grčije, ki jo je kriza najbolj udarila in je še daleč od popolnega okrevanja, priseljevanje ni bilo zelo drastično, čeprav je skokovito naraslo. Po podatkih OECD, ki temeljijo na grških statističnih podatkih, v zadnjih letih ni bilo zaznati množičnega odseljevanja, kljub slabi gospodarski sliki (21-odstotna brezposelnost, 55 odstotkov brezposelnih mladih).
V zadnjih letih je poleg iz Grčije in Španije naraslo tudi izseljevanje iz Italije (predlani za 38 odstotkov več kot leta 2011) in Portugalske (predlani za 49 odstotkov več kot leta 2011).
Kot nakazujejo nemški statistični podatki, tudi velik del Poljakov dela v tujini. Po podatkih OECD oziroma poljskega osrednjega statističnega urada je v tujini leta 2011 delalo okoli 2,06 milijona Poljakov (5,2 odstotka poljskega prebivalstva).