Četrtek, 8. 6. 2017, 18.56
7 let, 3 mesece
Vzporedne volitve: v Veliki Britaniji zmagali konservativci, a absolutne večine nimajo. Bo parlament obvisel?
Na parlamentarnih volitvah v Veliki Britaniji je zmagala konservativna stranka premierke Therese May, a brez absolutne večine, kažejo rezultati vzporednih volitev britanskih televizij. Laburisti Jeremyja Corbyna naj bi pridobili 34 sedežev. Izidi volitev bodo znani zgodaj zjutraj.
Konservativci, ki jih vodi Theresa May, so izgubili absolutno večino v parlamentu, kažejo rezultati vzporednih volitev.
Po rezultatih vzporednih volitev bodo imeli konservativci 314, laburisti pa 266 predstavnikov v 650-članskem spodnjem domu (za večino jih je potrebnih 326). To pomeni, da so konservativci z volitvami izgubili 17 sedežev in absolutno večino, laburisti pa so pridobili 34 sedežev.
Če obveljajo rezultati vzporednih volitev, nobena stranka ne bo dobila absolutne večine v parlamentu. Britanci temu pravijo, da je parlament obvisel (hung parliament).
Če bo parlament res obvisel, bodo britanske stranke skušale oblikovati koalicijsko vlado. Če jim ne bo uspelo, bodo sledile ponovne volitve.
Ukip ostala brez poslanca
Liberalni demokrati so glede na rezultate vzporednih volitev dobili 14 sedežev (6 več kot zdaj), Škotska nacionalna stranka pa 34 (22 manj kot zdaj). Evroskeptična stranka Ukip bo, kot kaže, ostala brez poslanca, 22 sedežev pa naj bi dobile druge stranke.
Vzporedne volitve se lahko tudi motijo
A treba je opozoriti, da so tudi rezultati vzporednih volitev pred dvema letoma kazali na viseči parlament, kasneje pa so konservativci zmagali z absolutno večino. Tudi sicer so javnomnenjske raziskave v Veliki Britaniji večkrat udarile mimo, tako so možni še vsi scenariji in treba bo počakati do jutra, na uradne rezultate.
Laburisti so glede na rezultate vzporednih volitev pridobili 34 sedežev.
Theresa May je volitve razpisala, ker so konservativci pričakovali, da bodo z volitvami število sedežev povečali na od 50 do 80 in se bodo zaradi močnejšega položaja v parlamentu lažje pogajali z EU o izstopu iz povezave. "Kaže, da se njena igra na srečo ni izplačala," je po poročanju STA dejala politologinja z univerze v Bristolu Paula Surridge.
Sredi aprila so konservativci v javnomnenjskih anketah pred laburisti vodili celo 22 odstotnih točk. A po predstavitvi volilnih programov konec maja je njihova prednost začela kopneti in glede na anketo inštituta Survation je dva dni pred volitvami znašala le malo več kot odstotek, je poročala STA.
Med razlogi za upad podpore konservativcem mediji omenjajo tudi napoved Therese May, da bodo nekateri starejši za svojo zdravstveno oskrbo plačevali več, in nedavne teroristične napade, saj je Mayeva v preteklosti zmanjševala število policistov v državi.