Ker se lahko migracijski tokovi v prihodnje spremenijo, je treba takšne ukrepe sprejemati za celotno državno mejo, je o postavljanju žice na celotni južni meji dejal državni sekretar Boštjan Šefic.
Odločitev vlade o postavitvi tehničnih ovir na državni meji je po besedah državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica popolnoma upravičena. Poudaril je, da je osnovni namen tehničnih ovir uravnavanje migracijskega toka, njihov cilj pa nadzor nad prehajanjem državne meje. "Glede na slabe izkušnje je ta naša usmeritev popolnoma upravičena," je dejal. Poudaril je, da gre samo za začasne ovire, ki jih bodo umaknili takoj, ko bodo ocenili, da lahko tak ukrep nadomestijo z drugimi.
Kam bi se lahko preusmerili migranti?
Ob tem je poudaril, da so v zadnjih tednih imeli tudi napovedi, da se lahko migracijski tokovi spremenijo, ene od mogočih so tudi "južne različice" migracijskih poti. Zato lahko ta migracijski tok v državo pride na drugem koncu meje kot do zdaj, kar po besedah Šefica pomeni, da je treba ukrepe sprejemati za celotno državno mejo.
Meja ostaja odprta, a nadzorovana
Do torka so po njegovih besedah postavili približno 137 kilometrov ograje, in sicer na 36 različnih lokacijah – od Gibine v Razkrižju do Dragonje v Kopru. Ob tem je poudaril, da slovenska meja ostaja odprta, a nadzorovana. Prepričan je, da bodo s tem ukrepom prispevali k zagotavljanju ustrezne stabilnosti in varnosti v državi.
Kako bodo reševali živali, ki se ujamejo v žico?
Šefic priznava, da ograja prinaša tudi negativne posledice, predvsem za živali. Zato so se odločili, da bodo uporabili kemične snovi, ki odvračajo živali, ter električne pastirje in naletne ograje. Z lovci se tudi dogovarjajo, da bi nekaj delov ograje odprli za prehode živali. Koordinator teh aktivnosti bo lovska zveza, je še pojasnil državni sekretar.