Četrtek,
29. 8. 2013,
16.42

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Dušan Semolič Zveza svobodnih sindikatov Slovenije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije javno zdravstvo

Četrtek, 29. 8. 2013, 16.42

1 leto, 9 mesecev

Zadnji trenutek za rešitev javnega zdravstva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Če vlada takoj ne uvede ukrepov, ki bi preprečili zlom javnega zdravstva, bodo sindikati začeli ostre aktivnosti, je dejal Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Opozoril je, da je javna zdravstvena blagajna prvič v zgodovini samostojne Slovenije tako prazna, da lahko, če vlada ne bo takoj ukrepala, že v letu 2014 pričakujemo zlom javnega zdravstvenega sistema. Zadnji trenutek za rešitev javnega zdravstva Izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lučka Böhm pa je opozorila na polletno poročilo o poslovanju Zavoda za zdravstveno varstvo Slovenije, zaradi katerega so sindikati za jutri zahtevali sklic Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Seja ESS bo zaprta za javnost.

"Iz poročila je razvidno, da bo v letu 2014 v blagajni ZZZS zmanjkalo 140 milijonov evrov. Vlado in poslance želimo prepričati, da preprečijo zlom javnega zdravstva, enega od glavnih stebrov socialne države. To je zadnji trenutek, da se odločimo, da je zdravje ena od naših prioritet."

Alibi za privatizacijo? Lučka Böhm je opozorila, da je vlada poleti ustavila sprejem interventnega zakona, ki bi omogočil dodatna sredstva za javno zdravstveno blagajno, saj v koaliciji niso dosegli soglasja glede predlogov. "Zdaj pa ni videti, da bi vlada počela karkoli, da bi preprečila zlom javnega zdravstva."

Kot je poudarila, je ZZZS v polletnem poročilu prvič po letu 1992 napovedal, da v prihodnjem letu obstoječega programa in pravic iz javnega zdravstva morda sploh ne bodo mogli več zagotavljati.

Vlada po njenem mnenju "ne ukrepa, ker nekaterim interesnim skupinam v tej državi ustreza, da bi se zgodil zlom obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj bi bil to alibi za privatizacijo, ukinjanje pravic in uvajanje nadstandardnih zavarovanj".

Na ZZZS za reševanje javne zdravstvene blagajne predlagajo še enakomernejše vplačevanje prispevkov za zdravstveno zavarovanje, optimizacijo javnega naročanja in izločanje posrednikov.

Opozarjajo tudi, da iz državnega proračuna ne gre v zdravstveno blagajno nič denarja, čeprav je vlada že pred časom zvišala trošarine za izdelke, ki ogrožajo zdravje ljudi, kot so na primer cigarete in alkoholne pijače.