Petek, 30. 1. 2015, 17.38
8 let, 7 mesecev
Vesna Vuk Godina: Kriza ne nastane po naključju, kot Slovenci radi mislijo
Dr. Vesna Vuk Godina, socialna in kulturna antropologinja, je po dolgih pripravah na izid na police končno poslala novo knjigo Zablode postsocializma, kot gostja soareje Janka Petrovca z naslovom Kriza je izziv pa je včeraj v klubu Cankarjevega doma razpravljala o pripadnosti Slovencev kolektivu, o tem, zakaj raje prekršimo zakon kot zavezo tovarišu, in seveda o krizi, v kateri smo se znašli.
Mnenja o profesorici, ki v družbi nenehno dviguje prah, so deljena. Čeprav so njeno predavanje prišli poslušat tisti, ki se z njo v večini strinjajo, pa so se – vsaj sodeč po razpravi, ki se je razvila ob koncu predavanja – tudi med temi našli tudi takšni, ki jim je z nekaterimi izjavami stopila na žulj. Kakšen izziv je torej kriza?
"Kriza ne nastane po naključju, kot Slovenci radi mislijo," je poudarila v uvodu, pravi pa še, da večina kriz nastane zaradi cepljenja zahodnih modelov družbenih ustrojev na družbe, v katerih to niso njihovi nativni modeli. "Strategija mešanja lastnega tipa ekonomije ali politike z uvoženim bo vedno pripeljala do krize. In ta kriza bo vedno totalna," pravi Vuk Godinova, ki Slovence označi za kolektiviste.
Ob tem je kot zrcalo odnosa do pravne države omenila tudi Martina Krpana. "Kdo je že kdaj upošteval zakone, če so bili v nasprotju z njegovim preživetjem? Martin Krpan je slovenski narodni junak. Bil je 'švercer', ni tihotapil le soli, ampak tudi sestavine za dinamit," je kot primer tega, kaj je Slovenec, nakazala profesorica.
"Katoliki denar porabljajo, medtem ko ga protestanti vlagajo nazaj," poudarja ključno razliko med odnosom do denarja med Slovenci in kakšno razvito zahodno državo. "Pri Slovencih je denar sredstvo preživetja. Če ga imate, ga ne kopičite. Nima moralne teže. Noben protestant se ne bo odrekel dolgoročnemu dobičku zaradi kratkoročnega učinka," pa prodajo državnih podjetij komentira Vesna Vuk Godina.