Torek,
24. 4. 2012,
12.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

astma otrok

Torek, 24. 4. 2012, 12.22

8 let, 8 mesecev

V Sloveniji narašča število obolelih otrok za astmo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Astma je najpogostejša kronična otroška bolezen, število obolelih v Sloveniji pa se je v zadnjih desetih letih podvojilo.

Tako opozarjajo v Mladinskem zdravilišču in letovišču Debeli rtič. Ob svetovnem dnevu astme, ki ga obeležujemo prvi torek v maju, so v sodelovanju z Inštitutom za razvoj športa Spolint priredili delavnico o pravilnem dihanju.

V svetu zboli za astmo okoli deset odstotkov otrok Kljub dejstvu, da se je v zadnjih desetih letih število obolelih za astmo v Sloveniji podvojilo, pa se je število otrok, napotenih na zdravljenje na Debeli rtič, v zadnjih 15 letih več kot prepolovilo, je na novinarski konferenci opozorila vodja zdravstva Mladinskega zdravilišča in letovišča Rdečega križa Slovenije Debeli rtič Breda Prunk Franetič.

V svetu zboli za astmo okoli deset odstotkov otrok. V Sloveniji je po podatkih edine raziskave o obolevnosti otrok, ki so jo izvedli leta 2000, ta številka dosegala 15 odstotkov. Astme je nekoliko več v mestih kot na podeželju. Večjo obolevnost v zadnjem času povezujejo s porastom alergij, hitro prehrano in onesnaženim okoljem. Poleg tega bolezen danes prej diagnosticirajo kot v preteklosti, je dejala Prunk Franetičeva.

Porast tudi zaradi spanja v pretoplih prostorih in pretežke hrane zvečer K porastu obolevnosti prispeva po besedah direktorja inštituta Spolint Milana Hoste tudi hiter življenjski slog, kemizacija okolja, premalo gibanja, spanje v pretoplih prostorih in pretežka hrana zvečer. V Sloveniji je po njegovih besedah odstotek obolelih otrok za astmo višji v Zasavju, Trbovljah in okolišu ter ob večjih prometnih cestah.

Z rednim protivnetnim zdravljenjem lahko bolezen dobro vodimo, je izpostavila Prunk Franetičeva. Zdravljenje astme je kompleksno. Poleg zdravniške terapije je izjemnega pomena redno samozdravljenje otrok, dodatno zdraviliško zdravljenje in izvajanje ustreznih športnih aktivnosti. Potek bolezni izboljša sprememba klime, zato so otroke iz notranjosti pogosto napotili v obmorske kraje. Kljub temu je isti odstotek obolevnosti zaznati tako kot v notranjosti Slovenije kot na Obali.

Letno se zdravi med 600 in 700 otrok V edinem obmorskem zdravilišču v Sloveniji letno letuje 12.000 otrok, zdravi pa se jih med 600 in 700. Med temi je obolelih za astmo in drugimi kroničnimi boleznimi dihal okoli 76 odstotkov, 19 odstotkov je otrok s kožnimi obolenji, pet odstotkov otrok pa je na Debeli rtič napotenih v okviru programov rehabilitacije.

Na delavnici so dihalne vaje naučili približno 100 otrok iz okoliškega vrtca v Škofijah in deset zdraviliških gostov. "Usmeritev zdravilišča je, da se čim bolj posvečamo zdraviliški in zdravstveni dejavnosti otrok in drugih generacij," je ob tem dejala vodja zdravilišča Ana Žerjal.

Delavnice pravilnega dihanja za lokalne otroke Sodelovanje z znanstveno-raziskovalnimi in strokovnimi organizacijami ter vpetost v lokalno okolje so po njenih besedah med prednostnimi usmeritvami zdravilišča. Že letos poleti bodo na praksi na Debelem rtiču študentje Fakultete za kineziologijo Univerze na Primorskem. Vsak drugi petek v mesecu organizirajo v letovišču tudi delavnice pravilnega dihanja za lokalne otroke.