Sreda,
19. 11. 2014,
18.05

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 11. 2014, 18.05

8 let, 5 mesecev

Sprejet rebalans proračuna primanjkljaj povečuje na 1,2 milijarde evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Šest tednov pred koncem leta je DZ sprejel rebalans letošnjega državnega proračuna. Z njim se zagotavlja dodaten denar za prenizko ocenjene izdatke, primanjkljaj pa povečuje na 1,2 milijarde evrov.

Vlada je poiskala prihranke, kjer je za to našla možnosti, odločnejše ukrepe pa napoveduje pri spremembah proračuna za leto 2015.

Z rebalansom, zanj je glasovalo 52 poslancev, proti njemu pa 22, se letošnji prihodki državnega proračuna zmanjšujejo za 20 milijonov evrov na 8,6 milijarde evrov, poraba pa se povečuje za 177 milijonov evrov na 9,8 milijarde evrov. Posledično se primanjkljaj povečuje za 197 milijonov evrov na 1,2 milijarde evrov.

Glavni krivec za nižje prihodke izpad nepremičninskega davka Finančni minister Dušan Mramor je v torek ob obravnavi rebalansa pojasnil, da je glavni krivec za nižje ocenjene prihodke izpad davka na nepremičnine, nižji bodo tudi prihodki od dohodnine ter trošarin. Delno bodo ta izpad ublažili višji prihodki od davka na dodano vrednost ter koncesij.

Vlada je na novo ocenila tudi možnosti za črpanje evropskih sredstev in posledično zmanjšala pričakovani priliv iz skupnega evropskega proračuna za približno 84 milijonov evrov na 1,1 milijarde evrov.

Odhodke pa povečuje predvsem večja potreba po sredstvih za odplačilo obresti. Vlada je namreč ugotovila, da so bili odhodki za obresti ob sprejemanju proračuna konec lanskega leta načrtovani za 151 milijonov evrov prenizko.

V pokojninsko blagajno za 124 milijonov evrov več Z rebalansom se za 124 milijonov evrov povečujejo tudi transferji v pokojninsko blagajno, več denarja pa se namenja še za izvajanje gospodarskih javnih služb na področju železniškega in cestnega prometa, za program zapiranja rudnika Trbovlje-Hrastnik, za raziskovalne dejavnosti ter za izplačilo nekaterih odškodnin, recimo izbrisanim.

Tako Mramor kot premier Miro Cerar sta izpostavila odločenost vlade, da se javnofinančni primanjkljaj, ki ga bo letos za 4,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), že prihodnje leto zniža na 2,8 odstotka BDP, do leta 2017 pa povsem odpravi. "Dolgoročno ne moremo trošiti več, kot ustvarimo," je dejal Cerar.

Primanjkljaj oktobra narasel na 1,1 milijarde evrov

Državni proračun je oktobra znova zabeležil primanjkljaj. Ta je znašal 108,91 milijona evrov, akumulirani proračunski primanjkljaj, ki se je septembra znižal pod milijardo evrov, pa se je v prvih desetih mesecih letos zvišal na 1,106 milijarde evrov.