Četrtek,
27. 10. 2011,
11.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

okolje

Četrtek, 27. 10. 2011, 11.04

8 let, 7 mesecev

"Slovenija že dolgo aktivna pri okoljskih izzivih"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenija ima tradicijo delovanja na področju okolja in zdravja.

To je pred srečanjem Evropske delovne skupine za področje okolja in zdravja na Bledu povedal minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Dorjan Marušič. Povedal je tudi, da je za izvajanje Parmske deklaracije že ustanovljena medresorska skupina za reševanje akutnih okoljskih izzivov.

Okoljske nevarnosti so krive za četrtino celotnega bremena bolezni po svetu Direktorica oddelka za javno zdravje in okolje Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Maria Neira je pred začetkom srečanja poudarila, da so okoljske nevarnosti krive za četrtino celotnega bremena bolezni po svetu, pri otrocih pa za več kot tretjino. Z zdravim okolje bi v svetu letno preprečili 13 milijonov smrti, je opozorila. Evropa je vodilna pri skrbi za zdravo okolje, Slovenija pa je kot vzor že ustvarila pogoje za boj za bolj zdravo okolje, je še povedala.

Srđan Matić z Regionalnega urada WHO za Evropo je izpostavil, da so evropske države v osemdesetih letih 20. stoletja začele proces odpravljanja najpomembnejših okoljskih nevarnosti. Napredek na poti k temu cilju pa poganja vrsta ministrskih konferenc na vsakih pet let, ki jih koordinira Evropski urad WHO.

Parmska deklaracija: prvi dokument na področju okolja in zdravja s časovno opredeljenimi izidi Parmska deklaracija iz leta 2010 je tako prvi dokument na področju okolja in zdravja, ki ima časovno opredeljene izide. Evropska delovna komisija na področju okolja in zdravja je vodilni mednarodni organ za izvajanje in spremljanje evropskega procesa na področju okolja in zdravja, svoj prvi sestanek pa ima danes in v petek prav na Bledu, kar potrjuje aktivnost Slovenije pri omenjenem procesu, je še pojasnil.

Za izvajanje zavez okoljske Parmske deklaracije je Slovenija ustanovila skupino državnih sekretarjev enajstih pristojnih ministrstev, kar je okrepilo medresorsko sodelovanje, po mnenju Marušiča ključno za reševanje akutnih okoljskih izzivov in oblikovanje trajnostnih razvojnih usmeritev.

Strategija za zdravje otrok in mladostnikov Hkrati smo v Sloveniji pripravili Strategijo za zdravje otrok in mladostnikov v povezavi z okoljem 2011-2020, katere glavni cilji so zmanjšati poškodbe in obolevnost zaradi okolja in zmanjšati negativno delovanje kemikalij na zdravje otrok in mladostnikov. Vanjo so vključili tudi sodelovanje mladih, vlada pa naj bi o strategiji odločala še letos, je še dodal.