Petek, 31. 10. 2014, 8.34
8 let, 7 mesecev
"Reformacija je bila poskus, da bi kristjane združili pod okriljem čistega evangelija"
Kot je v nagovoru zbranim poudaril škof Geza Filo, je reformacija slovensko okolje močno zaznamovala tako na verskem kot kulturnem področju. Pri tem je spomnil na reformatorje Primoža Trubarja, Jurija Dalmatina, Adama Bohoriča. Poudaril je, da je letošnje leto za slovenski protestantizem izjemnega pomena, kajti obhajamo tri pomembne okrogle obletnice dediščine slovenskega protestantizma: 450. obletnico izida Trubarjevega Cerkvenega reda, 430. obletnico Dalmatinovega prevoda Svetega pisma in 430. obletnico Bohoričeve slovnice.
"Tovrstna praznovanja so pomembna, kajti pomagajo nam, da se zavemo in se prepričamo o svoji lastni vrednosti in pomenu, da namenimo še več skrbi za lastno identiteto in pri tem še posebej izrazimo ponos na te naše prednike," je dejal Filo.
Poleg predsednika Pahorja so se bogoslužja med drugimi udeležili predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, nekdanji predsednik republike Milan Kučan, direktor urada za verske skupnosti Gregor Lesjak, med predstavniki drugih Cerkva pa apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Glavan.
V Sloveniji je 31. oktobra dan reformacije, ki je dela prost dan. Na ta dan obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Reformacija, ki se je začela v Nemčiji, je Slovencem dala prvo knjigo v maternem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh. To je bil Katekizem, ki ga je leta 1550 napisal Primož Trubar.
Trubar (1508–1586) je bil osrednja osebnost reformacije na Slovenskem, verskega in družbenega gibanja, ki je v 16. stoletju vzniknilo v Nemčiji iz potrebe po preoblikovanju Cerkve. Začelo se je leta 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, s katerimi je zahteval njeno prenovo.
Poleg njegovega Katekizma, ki mu je dodal še Abecednik, sta iz tega obdobja pomembna prevod Svetega pisma Jurija Dalmatina in prvi slovenski pravopis Zimske urice proste Adama Bohoriča.