Petek,
7. 11. 2014,
14.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

privatizacija

Petek, 7. 11. 2014, 14.59

8 let, 7 mesecev

Po Aerodromu Ljubljana in Telekomu v tuje roke tudi Dars?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Miro Cerar je pred volitvami obljubljal "premišljeno privatizacijo", a vlada naj bi se pospešeno pripravljala na privatizacijo slovenskih avtocest oziroma Darsa, piše revija Mladina.

Tednik je namreč pridobil elektronsko korespondenco in zapisnike sestankov posebne delovne skupine, ustanovljene 9. oktobra letos, katere namen naj bi bila priprava podlage za privatizacijo slovenskega avtocestnega križa. Skupino sestavljajo predstavniki Slovenskega državnega holdinga (SDH), in sicer član uprave Matej Runjak, predstavnik ministrstva za finance in dva predstavnika ministrstva za infrastrukturo, navaja tednik.

Do konca leta naj bi skupina predvidela sedem korakov v smeri privatizacije, do sredine tega meseca pa naj bi bil izdelan načrt prenosa "nepotrebnega premoženja" z Darsa na druge organe. Ministrstvo za infrastrukturo naj bi že ta mesec naredilo seznam necestninskih cest, ki se bodo prenesle na Direkcijo za ceste, pa tudi seznam novih vest, na katerih "bo novi investitor" lahko še pobiral cestnino.

Novi lastnik oproščen nepremičninskega davka? SDH in obe ministrstvi, še navaja avtor, naj bi pripravili predlog koncesijske pogodbe, služba vlade za evropska sredstva pa mora še ta mesec ugotoviti, kaj storiti z več kot 200 milijoni evrov, ki jih je EU do zdaj namenila slovenskim avtocestam. Avtor poudarja, da mora finančno ministrstvo, da bi bila prodaja Darsa bolj privlačna, v tem mesecu pripraviti tudi podlage za "oprostitev nepremičninskega davka za novega koncesionarja".

Pri tem pojasnjuje, da je država na podlagi zakona o uravnoteženju javnih financ maja 2012 določila, da bo Durs v naslednjih 50 letih državi plačal 229 milijonov evrov nepremičninskega davka oziroma stavbnega nadomestila. Letos naj bi tako Dars v državno blagajno prispeval 24 milijonov evrov, česar bi bil novi lastnik oproščen.

Čeprav vlada še ni odločala, so postopki daleč V tedniku opozarjajo, da so procesi, čeprav nova vlada še ni sprejela nobene odločitve, že zelo daleč. Začeli naj bi se že pod finančnima ministroma Janezom Šuštaršičem in Urošem Čuferjem, SDH pa je decembra lani izdelal interno analizo o nadaljnjem razvoju Darsa. Kot najboljši predlog so v SDH vladi predlagali "podelitve koncesije z up-front odplačilom dolga".

Po tem predlogu bi novi lastnik odplačal dolgove Darsa, za katere zdaj jamči država, državi pa še razliko do celotne vrednosti Darsovega premoženja. Po izračunih bi država za avtoceste v 30 letih iztržila med 750 milijoni in milijardo evrov.

Poziv k oddaji ponudb februarja 2015, junija prodaja? A v tedniku so skeptični do dobronamernosti analize, saj naj bi neuradno izvedeli, da naj bi analizo pripravila ameriška finančna multinacionalka JP Morgan Chase. Čeprav, pišejo v Mladini, za postopkom ne stoji odločitev državnega zbora, naj bi vsi ukrepi sledili priporočilom te družbe. Med drugim Dars ni več strateška naložba, temveč finančna.

Iz internih dokumentov SDH po pisanju tednika izhaja, da je rok za prodajo junij 2015, prve interesente pa naj bi k oddaji ponudb povabili že februarja prihodnje leto. Vse našteto so odgovorni v omenjenih organih zanikali, navaja tednik, a vendar naj bi se potencialni kupci in finančni svetovalci z nekdanjim ministrom za infrastrukturo Samom Omerzelom sestali že 1. junija letos.

Omerzel naj bi se skupaj z zdajšnjo direktorico direktorata za infrastrukturo sestal s predstavniki avstralskega podjetja Macquarie Capital, kar v tedniku dokazujejo z zapisnikom sestanka. Malo pozneje so se predstavniki avstralskega podjetja srečali tudi s tedanjo predsednico vlade Alenko Bratušek, ki je sestanek prijavila protikorupcijski komisiji.