V Sindikatih v zdravstvu Slovenije Pergam aneksa h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi ne bodo podpisali, saj ne rešuje problematike in ni produkt socialnega dialoga.
V omenjenem sindikatu poudarjajo, da predlog aneksa ne daje nikakršnih zagotovil, da bi medicinske sestre s srednješolsko izobrazbo, ki opravljajo delo diplomiranih medicinskih sester, dejansko prejele pravičnejše plačilo za svoje delo. Ob tem menijo, da bi lahko v slabši položaj postavil prav tiste srednje medicinske sestre, ki so pred kratkim stavkale in katerih status je že urejen.
Nejasnost aneksa
Kot ključno slabost v sindikatu izpostavljajo nejasnost aneksa, saj da omogoča povsem arbitrarno odločanje delodajalcev o njegovi uporabi in s tem neenotno obravnavo zaposlenih v zdravstveni negi. Aneks vsebuje tudi rešitve, ki zahtevajo dodatno šolanje usposobljenih medicinskih sester z dolgoletnimi delovnimi izkušnjami, kar je po mnenju Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam nesmotrno in ekonomsko neupravičeno, še zlasti v aktualni ekonomski situaciji.
Ob tem navajajo, da so že pred dobrim tednom posredovali svoje pripombe in opozorili na vse slabosti predloga, vendar pa se ministrstvo za zdravje do njihovih pripomb ni niti opredelilo niti ni izvedlo kakršnega koli usklajevanja v zvezi s predlaganim aneksom.
"Sistemsko rešitev je mogoče iskati le v okviru zakona o zdravstveni dejavnosti"
Po njihovem mnenju je mogoče iskati sistemsko rešitev le v okviru zakona o zdravstveni dejavnosti, kar so, kot trdijo, že zdavnaj predlagali. Prav tako je po njihovem mnenju treba natančno preveriti vsebino in stopnje izobraževalnih programov zdravstvene nege v luči potreb delovnega procesa in vzpostaviti jasne standarde in normative, kajti trenutno na tem področju vlada popolna zmešnjava, ki potrebuje jasno ureditev in usmeritev, kako naj bo učinkovito urejen sistem zdravstvene nege.
Ministrstvo podpis aneksa prestavilo
Aneks naj bi predstavniki ministrstva za zdravje ter štirih sindikatov, ki zastopajo zaposlene v zdravstveni negi, podpisali v četrtek popoldne, a je ministrstvo podpis prestavilo, saj da omenjeni sindikat želi mnenje pravnega strokovnjaka o tem, koliko sindikatov mora kolektivno pogodbo podpisati. Ostali sindikati, ki združujejo delavce v zdravstveni negi, so do ravnanja Pergama kritični.
Iz ministrstva za zdravje pa so sporočili, da bodo strokovne službe ministrstva za zdravje kot vladne službe preučile pravno mnenje, za katerega so zaprosili v Pergamu. Koliko sindikatov mora aneks podpisati, da je ta veljaven oz. ali bo tudi z odklonitvijo podpisa Pergama aneks mogoče uveljaviti, pa na ministrstvu ne odgovarjajo, saj še čakajo, da jim Pergam posreduje pravno mnenje.