Petek, 21. 2. 2014, 14.30
8 let, 7 mesecev
Novakova: SDS naj umakne zahtevo za referendum, denar naj gre za digitalizacijo arhivov SDV
Predlaga, naj SDS umakne zahtevo za referendum o noveli, ministrstvo pa naj denar, ki bi ga moralo nameniti za referendum, porabi za digitalizacijo arhivov SDV in njihovo objavo na spletu. Po mnenju Novakove bi nekaj denarja še ostalo, tega pa bi lahko porabili za kadrovske okrepitve Arhiva RS in nakup potrebne opreme. Nekateri raziskovalci namreč trdijo, da bo z novelo prišlo do tehničnega zapiranja arhivov, saj da Arhiv RS ne bo zmogel vsega dela. Z novimi kadrovskimi okrepitvami in opremo bi tako prišlo do večje odprtosti arhivov, pravi Ljudmila Novak. Če bo kaj denarja še ostalo, pa predlaga, naj se ga nameni za obnovo cerkve sv. Mihaela na Barju.
Gradivo nekdanje Službe državne varnosti (SDV), ki bi ga ministrstvo objavilo na spletnih straneh, se lahko po besedah Novakove objavi tudi po starem zakonu, a to po njenih besedah pomeni, da bo objavljenega manj gradiva. Po spremenjenem zakonu pa bi bilo objavljeno vse gradivo, s tem da bi bili občutljivi osebni podatki anonimizirani, dodaja.
Na pomisleke zgodovinarke Tamare Griesser Pečar, ki opozarja, da bo denimo z novelo zakona onemogočen prikaz preganjanja Katoliške cerkve, saj novela kot občutljiv osebni podatek opredeljuje tudi versko pripadnost, Novakova odgovarja, da bodo za raziskovalce še naprej na voljo tudi občutljivi osebni podatki, le da bodo morali dati prošnjo na arhivsko komisijo. Na ugotovitev, da pa kljub temu teh podatkov ne bodo smeli javno uporabiti (denimo v knjigi), pa odgovarja, da v tem primeru obstaja javni interes. "Če arhivska komisija ugotovi, da je javni interes večji od varovanja občutljivih osebnih podatkov, potem to lahko odobri," je dodala.
Po njenih besedah pri njihovi podpori noveli tudi ne gre za to, da bi z njo podprli vlado ali se približevali levici, "ampak gre za to, da smo se zavzeli za resnico in bolj odprte arhive".