Nedelja, 19. 10. 2014, 22.10
8 let, 7 mesecev
Največji poraženci druge volilne nedelje
Po drugem krogu lokalnih volitev so se številni dolgoletni župani poslovili od svojih stolčkov. Poražencev je več, zagotovo pa je največji dolgoletni župan Ajdovščine Marjan Poljšak, ki mu je peti zaporedni mandat preprečil slovenski javnosti manj znan Tadej Beočanin iz Socialnih demokratov.
Poljšak je v nasprotju s parlamentarnimi volitvami – za poslanca je kandidiral na vseh volitvah, večkrat z različnimi strankami, izvoljen pa je bil le leta 1992 – kraljeval na lokalnem parketu. Prvič se mu je skoraj zalomilo pred štirimi leti, ko je šele v drugem krogu premagal Borisa Ježa, ki so ga podpirale vse večje politične stranke, tako leve kot desne, dokončno pa je izgubil včeraj.
Francu Kanglerju po preboju v drugi krog ni uspela popolna vrnitev na položaj mariborskega šerifa, na katerem je bil pred padcem konec leta 2012 šest let.
"Mariborčani so se odločili pragmatično, odločili so se za manj slabo od slabšega oziroma za bolj znosno od obeh alternativ, kar ne pomeni neke politične stabilnosti v mestu. Pred štirimi leti je Kangler zmagal v prvem krogu, nato pa je bil čez dve leti praktično že politično odpisan. Zdaj se je na neki način vrnil, njegova vrnitev pa je bolj socialna rehabilitacija, kajti mislim, da je pri sebi preverjal, ali se lahko normalno giblje po mestu, ali deluje v nekih družbenih zadevah ali je popolni izobčenec," pravi Čander.
Čander je prepričan, da stari novi župan Fištravec marsikoga ni prepričal, da mu je uspel bistven odmik od Kanglerjevega načina vladanja.
"Ljudi iz lokalne politike lahko namreč osebno poznamo in nismo spoznali, da bi se morali celovito odločiti za spremembe. Na splošno bi rekel, da je po letošnjih parlamentarnih volitvah za hip prevladala evforija, da se bomo prebudili v drugačno realnost, podobno kot skrita želja, ki vlada pred novim letom, za katerega verjamemo, da bo prineslo spremembe. V realnosti se to ne zgodi in jasno je, da se v eni potezi ne bomo spremenili," dodaja.
Čander tudi poudarja, da v nekatere kraje prihaja predvsem drugačen tip politikov. "Sama imena niso pomembna. Pomembno je, da se v nekaterih krajih vendarle govori o evropskih projektih, nekem sodobnem upravljanju mesta, po drugi strani pa Slovenci vendarle večinsko ostajamo zvesti možem, ki so nas vodili zadnja leta."