Ponedeljek, 6. 5. 2013, 18.37
5 let, 7 mesecev
Na seji Skupščine ljudstva kritike fiskalnega pravila in referendumske ureditve (VIDEO)
Skoraj vsi so na koncu izglasovali, da se ne strinjajo, da poslanci spreminjajo ustavo brez soglasja ljudstva in stroke.
Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pa je o napovedanih ustavnih spremembah referendumske ureditve in zapisa fiskalnega pravila v ustavo povedal, da prihaja do političnega preračunavanja na račun državljanov. O fiskalnem pravilu je dejal, da je že vlada izračunala, da to terja zelo globoke reze v socialno državo. Po njegovih besedah predvsem opozicija govori, da je to treba storiti, da bi dali pozitivne signale mednarodnim finančnim trgom. "Kakšne signale pa daješ lastnemu ljudstvu? Da ga pač ne rabiš," je povedal.
Kot je že pred začetkom skupščine povedal predstavnik iniciative 6. maj, je splošno mnenje tudi, da posegov v ustavo ne bi smelo biti, ne da bi o tem svoje mnenje podalo ljudstvo. Dejal je, da so v iniciativi odprti za strokovna mnenja, in dodal, da bi se morale odločitve sprejemati na podlagi teh mnenj. "In ne v zaprtih prostorih oziroma za zaprtimi vrati, kjer so ljudje dejansko tretirani kot nekaj, kar je kolateralna škoda," je poudaril.
Povedal je, da je seja skupščine, na kateri so sodelovale vstajniške skupine in civilna družba, prikaz enotnosti vstajniških gibanj. Dejal je še, da bodo za uspeh šteli, če se bo na podlagi današnjega dogodka aktiviral en državljan več.
Skupščine sta se udeležila tudi glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj in predsednik ZSSS Dušan Semolič. Po besedah slednjega je krizo povzročil "ovampirjen kapital" in dodal, da iz mednarodnih institucij prihajajo sporočila, kako naprej. "To je pot, ki bo krizo zagotovo poglobila," je pojasnil in dodal, da predstavniki teh institucij vprašajo le, kako je z bankami, ne pa, kako je z ljudmi. Poudaril je, da je pri referendumski zakonodaji potrebna sprememba v smeri, da referendumov ne bi mogli zlorabiti politiki. "To, kar se zdaj ponuja, pomeni konec demokracije," je opozoril.
Glede fiskalnega pravila pa je Semolič povedal, da bo njegova uvedba pomenila pokop za socialno državo.