Ponedeljek,
14. 9. 2015,
14.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

begunci Šentilj

Ponedeljek, 14. 9. 2015, 14.19

8 let

Na meji v Šentilju v soboto prijeli 21 Afganistancev in Irancev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Policisti so v soboto na mejnem prehodu Šentilj na poti iz Slovenije v Avstrijo prijeli 21 tujih državljanov.

Boris Ramot s Policijske uprave Maribor je povedal, da je šlo za državljane Afganistana in Irana, ki jih je prevažal 43-letni državljan Romunije. Zoper slednjega so podali kazensko ovadbo in se trenutno nahaja v priporu.

"Po postopku smo tuje državljane odpeljali na policijsko postajo za izravnalne ukrepe, kjer smo jih obravnavali po zakonu o tujcih, saj nihče od njih ni izrazil želje, da bi pri nas podali vlogo za mednarodno zaščito. Potem so bili nastanjeni v centru za tujce, kjer se nahajajo še zdaj," je pojasnil vodja Oddelka za državno mejo in tujce Sektorja uniformirane policije Policijske uprave Maribor.

Državljane Afganistana in Irana prevažal Romun Romun je tujce prevažal v kombiniranem vozilu, ki so ga na mejnem prehodu v soboto okoli ene ure zjutraj ustavili uslužbenci Družbe RS za avtoceste (Dars), ker ni imel vinjete. "Z Darsom imamo dogovor, da sodelujemo in da nas o vseh takšnih sumljivih osebah obveščajo in mi prevzamemo postopke," je pojasnil Ramot.

Med migranti tudi štiriletna punčka Tujcem so policisti takoj po prihodu na policijsko postajo nudili topel obrok in prvo pomoč, a so bili vsi v dobrem fizičnem stanju, zato slednja ni bila potrebna. Med Iranci gre večinoma za družine, med njimi je tudi štiriletna punčka. "Zanjo je bilo zelo lepo poskrbljeno," je povedal Ramot.

Pri tujcih so našli dokazila, da so bili v postopku že pri madžarskih, srbskih, makedonskih in grških varnostnih organih. Po dosedanjih ugotovitvah policije so za pot iz domovine plačali tudi do 4500 evrov, namenjeni pa so bili v Nemčijo in na Švedsko. "Večinoma se zanimajo za ekonomski status države, kar nakazuje, da gre za ekonomske migrante, za boljše življenje," je povedal Ramot.

Tujce, ki so zdaj nastanjeni v centru za tujce v Postojni, bodo najavili madžarskih varnostnim organom.

Stabilna varnostna situacija v Sloveniji Ta skupina zajetih tujcev je doslej največja, kar so jih letos izsledili slovenski policisti. Ramot je ob tem spomnil, da so v letu 2000 na policijski postaji Ormož dnevno obravnavali tudi do 150 oseb. "V tem trenutku lahko rečemo, da je varnostna situacija na naši notranji meji stabilna, kakor tudi na naši zunanji meji," je povedal.

Avstrijska tiskovna agencija APA je minuli konec tedna poročala, da je iz Slovenije v Avstrijo prišlo 43 beguncev iz Iraka in Sirije. Po besedah Ramota ni dokazov, da so ti tujci, ki so jih avstrijski varnostni organi izsledili nedaleč od Lipnice, dejansko prišli iz Slovenije.

"Stopili smo v stik z varnostno direkcijo v Gradcu, ki je naš partner. Niso nam mogli potrditi, da bi ti tujci prišli iz Slovenije, zato tudi ni bilo nobene najave. Drugače imamo usklajeno, da nas v takšnih primerih takoj obvestijo prek telefona in zadevo začnemo reševati takoj. Seveda ko so dokazi, da so prišli iz Slovenije. V danem primeru niso imeli dokazov," je pojasnil.