Petek, 15. 4. 2011, 17.18
8 let, 7 mesecev
Na Brdu o pomenu pravosodnega sodelovanja Zahodnega Balkana za regijo in svet
Zavzeli so se za skupno delovanje in se osredotočili zlasti na preprečevanje gospodarskega kriminala in odvzem protipravne premoženjske koristi.
Zalar: Boj proti kriminalu postaja globalen
Kot je Zalar opozoril v uvodnem nagovoru, boj proti organiziranemu in gospodarskemu kriminalu postaja globalen. Cilj konference pa je izmenjava dragocenih izkušenj in predlogov za izboljšanje pravosodnega sodelovanja pri boju zoper gospodarski in organiziran kriminal ter preučitev možnosti, kako bi naše zakonodaje na tem področju naredili bolj kompatibilne.
"Le s skupnim delom celotne regije, povezovanjem in tesnim sodelovanjem naših pravosodnih organov se bomo lahko učinkovito zoperstavili organiziranemu kriminalu in dosegli uspešne konfiskacije protipravne premoženjske koristi," je izpostavil Zalar.
"Korpucija spodkopava zaupanje v institucije"
"Skupaj smo zavezani, da se borimo proti korupciji na globalni ravni," je izpostavil Holder in spomnil, da korupcija spodkopava zaupanje v institucije, v odprte in poštene trge, preprečuje konkurenco in odvrača tuje naložbe ter ovira napredek in znižuje pravno državo. Kljub temu pa korupcija še naprej cveti.
"Vztrajati moramo, da vse države kaznujejo korupcijo," je dejal Holder in pozval k skupnemu delovanju. Sodelovanje na različnih kritičnih področjih v boju proti korupciji in organiziranem kriminalu že poteka. Kot je obljubil, pa bodo ameriški strokovnjaki še naprej sodelovali s strokovnjaki v državah JV Evrope za zagotovitev moči in integritete tamkajšnjih pravnih sistemov.
Po mnenju premiera Pahorja je proces Brdo postal najpomembnejša regionalna iniciativa političnega dialoga. Pomeni korak naprej v medsebojnem zaupanju ter se nanaša na skupen interes, da se države JV Evrope čim prej pridružijo EU.
Pahorju se zdi pomembno, da se bilateralni in multilateralni problemi, ki so rezultat zgodovine in se odražajo celo v medsebojnem nepriznavanju skupnosti oziroma držav, ne odlagajo. "Počasi, a zanesljivo, se rešujejo napetosti med državami, in ta del Evrope postaja atraktivnejši za EU in za čim prejšnjo vključitev," je prepričan premier.
Madžarski pravosodni minister Navracsics je v imenu madžarskega predsedstva Sveta EU poudaril, da so z večjo svobodo v svetu in globalizacijo prišle tudi nove oblike organiziranega kriminala. Prvi način boja proti njemu je izolacija, ki pa se ni izkazala za uspešno in običajno povzroča nestabilnosti v regiji.
Srečanje se je po uvodnih nagovorih nadaljevalo za zaprtimi vrati. V dopoldanskem delu konference so udeleženci razpravljali, ali so sistemi odvzema nezakonito pridobljene premoženjske koristi dovolj učinkoviti. V tej razpravi je med drugim predaval Mark V. Vlasic z Univerze Georgetown v ZDA, ki je poudaril, da korupcija in organizirani kriminal predstavljata globalen problem in zato terjata tudi globalen odziv, so sporočili z ministrstva za pravosodje.
Popoldne je bila na dnevnem redu najprej razprava o učinkovitih finančnih preiskavah kot predpogoju za učinkovit sistem odvzema protipravne premoženjske koristi. Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je v zvezi s tem menil, da uspešen odvzem nezakonitega premoženja ni mogoč brez učinkovitih finančnih preiskav. Izpostavil je tudi pomen uporabe elektronskih orodij za finančne preiskave in vzpostavitev institucij, ki bodo izključno osredotočene na učinkovitost finančnih preiskav.
V tretjem vsebinskem panelu, posvečenem regionalnemu in mednarodnemu sodelovanju, pa je udeležence konference nagovoril predsednik Eurojusta Aled Williams. Opozoril je na prizadevanja Eurojusta in že dosežene rezultate za okrepitev pravosodnega sodelovanja v regiji.
Ob zaključku konference so udeleženci sprejeli sklepe, v katerih so med drugim poudarili ključno vlogo okrepitve regionalnega sodelovanja v boju proti organiziranemu in gospodarskemu kriminalu. Učinkovit pregon organiziranega kriminala pa bi se moral osredotočiti na izsleditev, zamrznitev in odvzem protipravne premoženjske koristi.