Četrtek,
30. 1. 2014,
12.31

Osveženo pred

2 leti, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

KPK Valdoltra

Četrtek, 30. 1. 2014, 12.31

2 leti, 6 mesecev

KPK: Zaradi pregleda pri zasebniku hitreje do operacij v javni Valdoltri

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zdravniki v Valdoltri naj bi sami odločali o čakalnih vrstah za operacije kolka in kolena ter prednost dajali tistim, ki so na pregled prej prišli k njim v zasebne zavode, poroča Večer.

Večer je neuradno pridobili dokument, v katerem Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ugotavlja nezakonito preskakovanje čakalnih vrst v Ortopedski bolnišnici Valdoltra. Šlo naj bi za dolgoletno nezakonito stanje, ki ga je bolnišnica dopuščala, za "stalne, ponavljajoče se in sistematične kršitve pri izvajanju zdravstvene dejavnosti".

Številni ortopedi, ki so zaposleni v Valdoltri, naj bi sami uvrščali paciente na sezname za operacije kolen in kolkov. Mnogi pacienti, ki ne želijo čakati 120 dni samo na prvi pregled, zato odidejo samoplačniško v zdravilišča ali zdravstvene domove, kjer ortopedi iz Valdoltre opravljajo dodatno delo. Ti pacienti so nato po poročanju Financ tudi do trikrat hitreje prišlo do operacij kolena v javni bolnišnici Valdoltra.

KPK potrjuje sistemsko korupcijo, ki ima korenine "v sistemu, ki omogoča nepregledno in nenadzorovano hkratno delovanje zdravnikov v javnem in zasebnem zdravstvu, povsem nerealne, pogosto fiktivno ustvarjene uradne čakalne vrste in privilegiran dostop do operacij pacientov v javnem zdravstvenem sistemu prek plačljivih zunanjih ambulant, v katerih kot zasebniki oziroma honorarno delujejo zdravniki", poroča Večer.

Marčan: Nepravilne in zavajajoče analize "Danes smo prejeli ugotovitve nadzora KPK, ta po našem mnenju zajema 32 strani marsikje nepravilnih in zavajajočih analiz in ugotovitev," se je na poročilo protikorupcijske komisije odzval v. d. direktorja Ortopedske bolnišnice Valdoltra Radoslav Marčan. "Dokončnega komentarja zaradi obsega poročila sicer še ne moremo podati, lahko pa že zdaj potrdimo, da so nekateri najbolj ključni podatki, po katerih je KPK opravil analizo, napačni in niso skladni z resničnim stanjem."

"KPK na primer navaja pet tisoč ambulantnih pregledov v OBV v pregledovanem obdobju, v resnici pa je bilo pregledanih okoli 71 tisoč bolnikov. V poročilu je tudi navedeno število operativnih posegov, bilo naj bi jih 1.963, v resnici pa jih je bilo v tem obdobju izvedenih več kot štiri tisoč. Še na več mestih smo v poročilu KPK opazili podobna radikalna odstopanja. Recimo: zdravnik naj bi bil za en samoplačniški pregled plačan 3.500 evrov bruto, v resnici je plačan okrog 25 evrov bruto. Zaradi navedenega dvomimo o pravilnosti in točnosti poročila KPK. Poročilo bomo v prihodnjih dneh podrobno proučili, kot v. d. direktorja pa bom z ugotovitvami in ukrepi seznanil javnost v sedmih delovnih dneh," je še zapisal Marčan.

Šef zdravniške zbornice Možina: Smo za ničelno toleranco Predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina o konkretnem primeru ne želi govoriti, ker z njim uradno še ni seznanjen. "Vendar pa poudarjam, da smo pri zdravniški zbornici za ničelno toleranco do korupcije. Mi vse nepravilnosti, prav vse, obsojamo. Prav zato smo že večkrat pozvali, da je treba te nepravilnosti odpraviti," pravi Možina, ki meni, da je korupcije v zdravstvu manj, kot se ustvarja v javnosti: "Čisto v vsakem poklicu so posamezniki, ki odstopajo in mečejo slabo luč na ceh, dejavnost. Tega pojava je po mojem mnenju v zdravstvu malo, kolikor pa ga je, se moramo od njega jasno distancirati. Vsa dejanja v zvezi s korupcijo so zavržena dejanja in treba je ukrepati."

Kirurg Erik Brecelj je bil v odzivu kratek: "To je prihodnost slovenskega zdravstva, če se zadeve ne začnejo urejati. Vsi zdravniki bomo nekaj motovilili zraven. Enako kot na Hrvaškem, v Srbiji, Bosni. Če sistema ne urediš, bomo vsi, vključno z menoj, to počeli. Žal."