Sreda,
17. 12. 2014,
11.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

vlada Miro Cerar

Sreda, 17. 12. 2014, 11.39

8 let, 7 mesecev

Kako bo Cerarjeva vlada privatizirala državna podjetja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada danes ni razpravljala o strategiji upravljanja deležev v državnih podjetjih, čeprav so krožile informacije, da je pripravljen osnutek dokumenta o naložbah, vrednih skoraj deset milijard evrov.

Predsedujoči SD in kmetijski minister Dejan Židan je dejal, da o osnutku strategije upravljanja državnih naložb vlada ni razpravljala, predvideva pa, da se je v javnosti pojavil kakšen dokument starejšega datuma. Dejal je, da so Socialni demokrati do privatizacije zadržani.

Židan pričakuje, da bo o osnutku strategije najprej razpravljala koalicija, pogovore pa pričakuje v prihodnjih tednih. V SD se zavzemajo za učinkovito upravljanje državnega premoženja. "Nismo tisti, ki mislimo, da je državno premoženje slabo premoženje. Odvisno je, ali se upravlja dobro. V tem primeru imamo dobičke in ima država od tega korist."

Gospodarski minister za premišljeno privatizacijo Vlada tega ni obravnavala, tega gradiva še ni, pripravlja ga finančno ministrstvo, je dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek o strategiji upravljanja državnega premoženja. Sam se sicer zavzema za premišljeno privatizacijo v korist države in podjetij, ki se prodajajo, ne pa v korist tistih, ki so vpleteni v postopke prodaj deležev v državnih podjetjih.

Napovedal je še, da bodo v ponedeljek na proračunski seji vlade določili razrez proračunskih postavk posameznih ministrstev za leto 2015. To tudi pomeni, da bodo znane končne številke proračuna, pozneje pa bodo mogoče le še prerazporeditve sredstev znotraj ministrstev.

Minister Veber čaka na omenjeni dokument Obrambni minister Janko Veber pred sejo vlade ni želel dajati izjav, dejal je le, da čaka na omenjeni dokument. Tudi vodje treh koalicijskih poslanskih skupin po jutranjem sestanku s predsednikom vlade Mirom Cerarjem niso dajali izjav na temo državnega premoženja.

Strategija prodaje državnega premoženja se piše Po naših informacijah je sicer na koalicijskem sestanku beseda tekla tudi o tem, medtem ko naj bi se vlada ukvarjala predvsem z "zapiranjem" rebalansa proračuna za leto 2015. Na finančnem ministrstvu so pripravili prva izhodišča strategije, v javnost pa naj bi pricurljal dokument iz časa vlade Alenke Bratušek.

Država naj bi prodala vse naložbe v bankah To vprašanje je tako v vladi Bratuškove kot tudi zdaj v Cerarjevi vladi sprožalo ostre polemike, najbolj pa je prodaji nasprotovala SD Dejana Židana, čeprav je stranka v prejšnjem sklicu državnega zbora podprla seznam prvih 15 podjetij, ki jih bo država prodala.

Radio Slovenija je sicer poročal, da naj bi vlada danes razpravljala o prvem osnutku dokumenta, med drugim pa naj bi država prodala vse naložbe države v bankah. Po naših informacijah je dokument finančnega ministrstva šele v fazi prvih izhodišč, v javnost pa naj bi pricurljal dokument iz časa vlade Bratuškove.

Kot poroča radio, bi država večinski delež obdržala v večini energetskih družb – v SID banki, Luki Koper, Slovenskih železnicah, Loteriji Slovenije. V med drugim NLB, Zavarovalnici Triglav, Krki, Gorenju, Petrolu, Pošti Slovenije naj bi obdržala 25-odstotni delež in eno delnico. Med prodajanimi imeni pa naj bi bil tudi Dars, pri čemer ni znano, kolikšen delež bi šel v prodajo. Po enem izmed predlogov naj bi v prodajo šla tudi vodnogospodarska podjetja, še poroča radio.