Torek, 5. 3. 2013, 14.11
8 let, 7 mesecev
Janša: S sprejetjem reforme trga dela načrt 100-odstotno uresničen
Premier v odhajanju Janez Janša se na potrditev reforme odzval na družabnem omrežju Twitter.
"Politika je v teh težkih časih pri sprejemanju reforme trga dela pokazala, da premore zrelost," je po sprejetju reforme v državnem zboru dejal minister za delo Andrej Vizjak. "Visoka stopnja podpore pri reformi trga dela je dobra popotnica, da spremembe, ki smo jih sprejeli, zaživijo tudi v praksi." S temi besedami je minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak pospremil dopoldansko sprejetje obeh zakonov, ki sestavljata reformo trga dela, v državnem zboru, ob tem pa izrazil zadovoljstvo, da sta bila zakona sprejeta "z ustavno večino". Kot je dejal, je zelo pomembno, koliko bodo socialni partnerji zakona sprejeli za svoja in kakšna sodna praksa se bo oblikovala v zvezi s tem.
Segmentacija in fleksibilnost sta cilja, ki so jim v pogajanjih sledili zaradi bistveno lažjega in cenejšega prilaganja delovne sile potrebam delodajalca, je dejal Vizjak in poudaril, da so za mnenje prosili tudi stroko, vrhovnega sodnika Ivana Robnika. Po Vizjakovih besedah sta najpomembnejši pridobitvi reforme trga dela rahljanje postopkov zaposlovanja in odpuščanja ter omejevanje zaposlovanja za določen čas. To bo po njegovih besedah prineslo več zaposlovanja za nedoločen čas.
Trditve, da ZDR ni bil usklajen s sindikati, je Vizjak zavrnil, nasprotovanje s strani dela delodajalcev pa pripisal "nerealnim pričakovanjem". V odzivu na navedbe, da obrtno-podjetniška zbornica sporazuma ni podpisala in da se na delodajalski strani že pojavljajo zahteve, da se pogovori o reformi čim prej spet odprejo, je Vizjak dejal, da v okviru pogajanj nobena od strani ni podpisala sporazuma, podobno kot ga ni pri sprejemanju pokojninske reforme.
"Stvar plač, dodatkov in povračil stroškov v zvezi z delom je stvar bipartitnega dogovora med sindikati in delodajalci. Ta pričakovanja malih delodajalcev smo želeli preseliti na bipartitno raven. Težko lahko pričakujejo, da bosta vlada ali državni zbor presegla nekaj, o čemer se na bipartitni ravni niso sami sposobni dogovoriti," je pojasnil Vizjak in dodal, da je težava malih delodajalcev tudi njihova konkurenčnost, ki pa ni povezana z vštevanjem odmora v delovni čas.
Vizjak je kot pomembno omenil tudi izboljšavo notranje fleksibilnosti, ki se kaže v tem, da lahko delodajalec delavca začasno razporedi na drugo primerno delovno mesto brez njegovega soglasja, ki je bilo potrebno do zdaj.
Vizjak vidi kot napredek tudi novo ureditev, ki spreminja dozdajšnjo prakso, da je treba kolikor se le da ščititi obstoječo zaposlitev. "Nesmiselno je ščititi delovno mesto pri delodajalcu, kjer ni perspektive, bistveno bolje je sprejeti ukrepe za novo delovno mesto," je pojasnil Vizjak. Tako se bo po novem delavec že pred začetkom teka odpovednega roka dolžan zglasiti na zavodu za zaposlovanje, da bi se zanj že pred iztekom odpovednega roka našlo novo delovno mesto.
Reforma tako omejuje sklepanje pogodb za določen čas in agencijsko delo ter uvaja minimalno zaščito za ekonomsko odvisne delavce. Sistem denarnih nadomestil za brezposelne ostaja enak, hkrati pa reforma prinaša več ukrepov za zaščito brezposelnih. Reforma trga dela tudi krepi notranjo prožnost, poenostavlja postopke zaposlovanja in odpuščanja ter uvaja začasna dela za upokojence. Odpravnine bodo po novem nižje, odpovedni roki pa krajši. Plačan odmor za malico in dodatek na delovno dobo ostajata.
Minister Vizjak je po koncu pogajanj dejal, da je reforma usklajena v najvišji mogoči meri in da kategoričnega nasprotovanja ni v povezavi z nobenim ključnim vprašanjem. Kljub temu pa socialni partnerji s spremembami niso povsem zadovoljni, pripombe je mogoče slišati z obeh strani, tako delodajalske kot sindikalne. Poslanci so sicer reformo sprejeli brez glasu proti, kot so napovedovali v primeru, če bo ta usklajena s socialnimi partnerji. Reforma bo začela veljati 30 dni po objavi v uradnem listu.