Sreda, 28. 5. 2014, 19.07
8 let, 7 mesecev
Izdelki označeni z "najmanj do" bodo lahko na policah tudi po preteku roka (video)
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je ob tem poudaril, da je cilj z ukrepi srednjeročno zmanjšati količino zavržene hrane.
Do uveljavitve tega pravilnika namreč ni bilo dovoljeno trženje živil, ki imajo pretečen datum uporabe ali datum minimalne trajnosti. Z uveljavitvijo pravilnika so lahko v prometu tudi živila, ki imajo pretečen datum minimalne trajnosti.
Židan, ki opravlja tekoče posle, je poudaril, da potrošniki potrebujejo več znanja in navodil, kako nakupovati, pripravljati in shranjevati živila, da se bo količina odpadkov lahko bistveno zmanjšala. V Sloveniji naj bi porabniki živila najpogosteje zavrgli, ker jim je potekel rok uporabe ali pa so se pokvarila.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak je opozorila, da je delitev presežkov hrane izjemnega pomena za skupine socialno ogroženih. Opozorila je tudi na socialne trgovine, ki bodo zdaj lahko presežke hrane delile socialno ogroženim.
Kot navajajo, jih posebno skrbi dejstvo, "da je bil namen spremembe pravilnika opredeljen kot potrebno dejanje za pomoč socialnim trgovinam in dobrodelnim organizacijam, s spremembo pravilnika pa so v resnici trgovinam omogočili prodajajo neprodanih zalog prehrambnih izdelkov po tistem, ko jim je pretekel rok minimalne trajnosti. Tak način prodaje ne pomeni le zmanjševanja kakovosti izdelkov na prodajnih policah, ampak tudi dodatno tveganje za zdravje porabnikov, ker zdaj z nobenim predpisom ni več urejeno, koliko časa so tovrstni prehrambni izdelki še lahko v prodaji".
Razprava o spremembi uredbe na ravni EU se odvija, tako pravijo v zvezi, v povsem drugo smer, in sicer se sprašujejo o tem, ali naj bi po tehtnem razmisleku in strokovni razpravi seznam živil, ki že zdaj ne potrebuje navedbe roka uporabnosti, selektivno razširili.