Sreda,
14. 5. 2025,
14.18

Osveženo pred

1 teden, 3 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,27

Natisni članek

Natisni članek

prevoz Uber

Sreda, 14. 5. 2025, 14.18

1 teden, 3 dni

Inštitut 8. marec opozarja na sporne prakse podjetja Uber

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,27
Uber | Uber kot klicna platforma naj bi deloval na širšem območju Ljubljane. | Foto Profimedia

Uber kot klicna platforma naj bi deloval na širšem območju Ljubljane.

Foto: Profimedia

Ameriško veleposlaništvo v Sloveniji je napovedalo, da do 20. maja k nam prihaja Uber, priljubljena platforma za prevoze in dostavo. Na novico so se odzvali v Inštitutu 8. marec in opozorili na nespoštovanje zakonodaje in in sporne prakse, ki jih v podretju Uber uporabljajo, da bi dosegli spremembe zakonodaje sebi v prid. Prepričani so, da lahko tuja podjetja, ki ponujajo prevoze prek aplikacij, na slovenski trg vstopajo brez dodatnih sprememb zakonodaje in pod enakimi pogoji in zakonskimi omejitvami, ki veljajo za vse preostale avtoprevoznike. Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pravijo, da spremembe obstoječe zakonodaje zaradi prihoda novega prevoznika niso predvidene.

O prihodu ameriškega podjetja Uber v Slovenijo se govori že dolgo, pred leti je vlada Janeza Janše že pripravila nov zakon o prevozih v cestnem prometu, ki bi omogočil vstop Uberja na slovenski trg, a so bile spremembe ob menjavi vlade razveljavljene z zakonom za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države.

"Sprememba zakona, ki je bila napisana po željah platformnih ponudnikov prevozov, je bila sprejeta po skrajšanem postopku ter so ji nasprotovali sindikati in širša javnost. Obrazložitve v sprejetem zakonu so bile skope in ponekod neresnične, kot na primer, da je sprememba zakona potrebna za to, da bodo potrošniki prevoze lahko naročali preko aplikacije, čeprav so imeli to možnost pri ponudnikih, kot je Cameo, že takrat," so ob napovedi prihoda Uberja v Slovenijo opozorili na Inštitutu 8. marec, kjer vseskozi poudarjajo, da lahko tuja podjetja, ki ponujajo prevoze prek aplikacij, na slovenski trg vstopajo brez dodatnih sprememb zakonodaje in pod enakimi pogoji in zakonskimi omejitvami, ki veljajo za vse preostale avtoprevoznike.

Podreditev zakonodaje prinaša številne negativne učinke

Prepričani so, da podreditev zakonodaje Uberju in preostalim platformnim ponudnikom prinaša številne negativne socialne učinke. "Napovedan prihod Uberja v Slovenijo bi zato morali pristojni organi spremljati tudi iz vidika širšega spoštovanja zakonodaje in spremljati, ali bo podjetje tudi v Sloveniji uporabljalo sporne prakse."

Ob tem so na Inštitutu opozorili na nespoštovanje zakonodaje in sporne prakse, ki jih uporabljajo v podjetju Uber, da bi dosegli spremembe zakonodaje sebi v prid. "Raziskava je pokazala, da je Uber sistematično kršil zakone, ustanavljal slamnata podjetja za izogibanje plačevanju davkov, zavajal policijo, podkupoval politike, kupoval raziskave, ki so podpirale njihove cilje, izkoriščal nasilje nad vozniki in na skrivaj lobiral pri vladah vsepovsod po svetu," v Inštitutu navajajo podatke raziskave medijske hiše Guardian. 

Spremembe zakonodaje niso predvidene

V Sloveniji je trenutno za avtotaksi prevoz obvezna uporaba taksimetra. Digitalna aplikacija, kakršno uporablja Uber, pa ni zakonsko urejena kot možna oblika za plačevanje avtotaksi storitev. Da ima podjetje namen vstopiti na slovenski trg v okviru obstoječih zakonskih podlag, so aprila potrdili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Takrat so zagotovili, da bodo delovali popolnoma v skladu z lokalno zakonodajo, kot to velja v vseh državah, kjer njihova aplikacija že deluje. 

Na ministrstvu pravijo, da spremembe zakonodaje zaradi prihoda novega prevoznika niso predvidene. 

Uber
Novice Uber v Sloveniji predvidoma od 20. maja